Zmarł prof. Andrzej Zieniewicz, ceniony historyk literatury i wykładowca

Zmarł prof. Andrzej Zieniewicz, ceniony historyk literatury i wykładowca

Zmarł prof. Andrzej Zieniewicz, ceniony historyk literatury i wykładowca

Udostępnij

„Z bólem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Andrzeja Zieniewicza (1949-2023), byłego Dyrektora Centrum Polonicum i Kierownika Zakładu Literatury XX i XXI Wieku Uniwersytetu Warszawskiego” – napisano na facebookowej stronie Instytutu Literatury Polskiej UW. Zieniewicz miał 74 lata.

We wpisie przypomniano, że prof. Andrzej Zieniewicz był założycielem polonistyki na uniwersytetach w Ankarze i Stambule, „świetnym Znawcą literatury pogranicza fikcji i autobiografii, uwielbianym przez studentów Wykładowcą, Pogodnym i Życzliwym Przyjacielem”.

Na stronie Centrum Polonicum UW napisano, że jego zainteresowania badawcze skupiały się wokół: „historii i historiozofii w literaturze XX wieku, problemów literatury jako świadectwa, studiów nad formami z pogranicza fikcji i autobiografii”, a także „zagadnień kontaktów międzykulturowych oraz problemów glottodydaktyki w kulturze popularnej i w nauczaniu literatury”.

Andrzej Zieniewicz urodził się 30 listopada 1949 roku w Warszawie. Był synem Bogdana Zieniewicza i Marianny z domu Pilich, urzędników państwowych. W latach 1963-67 uczęszczał do II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a następnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Na Wydziale Polonistyki UW obronił doktorat (w 1981 roku), a następnie habilitację (w 2001 roku). W 2012 roku otrzymał tytuł profesora.

W latach 1986-94 prowadził wykłady w Turcji na Uniwersytecie w Ankarze i na Uniwersytecie w Stambule. Na obu uczelniach założył Katedry Filologii Polskiej. Ponadto wykładał na uniwersytetach m.in. w Paryżu, Pradze, Ołomuńcu i Lwowie.

W latach 1996-2016 Zieniewicz pełnił funkcję członka Rady Wydziału Polonistyki UW. Od 2000 do 2008 roku, a następnie od 2016 roku – był kierownikiem Zakładu Literatury XX wieku i XXI wieku w Instytucie Literatury.

Należał do stowarzyszenia „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego.

Opublikował książki: „Idące Wilno. Szkice o Żagarach” (1987), „Małe iluminacje. Formy prozatorskie w twórczości Mirona Białoszewskiego” (1989), „Polak mały w Azji mniejszej” (1992), „Jak Polak z Polakiem. Autoprezentacje. Dyskursy, Analizy” (1998), „Obecność autora. Style rzeczywistości w sylwie współczesnej” (2001), „Pakty i fikcje. Autobiografizm po końcu wielkich narracji” (2011) oraz „Sceny biografii. Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej (interpretacje)” (2022).

źródło: Grzegorz Janikowski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się