Mistrzowskie Wieczory Literackie – Stanisław Lem

Mistrzowskie Wieczory Literackie – Stanisław Lem

Mistrzowskie Wieczory Literackie – Stanisław Lem

Udostępnij

Zapraszamy na wieczór poświęcony twórczości Stanisława Lema. Gośćmi spotkania będą: prof. Stanisław Bereś, historyk literatury, krytyk, eseista oraz Wojciech Zemek, były sekretarz Stanisława Lema, obecnie zarządca praw autorskich oraz redaktor strony www.lem.pl.

„W Lema widmowej bibliotece jest jednak coś więcej niż tylko zmęczenie fabulacją: rolę najistotniejszą gra w tych utworach nie tyle skrótowość, ile dwupoziomowość prezentacji zmyślonego dzieła, wplecenie jej w tok opowieści elokwentnego a fikcyjnego »recenzenta«, który nie tylko streszcza, ale też wyraża swoje zdanie o poglądach i twórczej kompetencji równie fikcyjnego autora. W ten sposób każda idea jawi się owinięta w podwójnie dystansujące opakowanie, wpleciona zostaje od razu w Wielkie Gadanie, które jest krwiobiegiem kultury, instancją pośredniczącą nie tylko w naszych próbach docierania do materialnej prawdy o świecie, ale też w każdym porozumiewaniu się ludzi między sobą. Ta elokwencja robi czasem wrażenie komiczne i sama jest przedmiotem parodii, ale niekiedy jawi się jako swoisty amortyzator, chroniący przed apodyktycznością jakiejś idei, jej bezceremonialnym czy wręcz brutalnym kwestionowaniem wszystkiego, do czego skłania nas w myśleniu przyzwyczajenie czy tzw. zdrowy rozsądek” – Jerzy Jarzębski w „Apokryfach Lema” 


Goście

Prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, krytyk literacki i tłumacz. Były redaktor Telewizyjnych Wiadomości Literackich”, magazynu Latarnik” oraz programu Jatka Kulturalna." Zasiadał w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczył m.in. Rozmowy ze Stanisławem Lemem” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987, 2018) na języki rosyjski, ukraiński i białoruski.

Wojciech Zemek – polonista, znawca w zakresie prawa autorskiego oraz ochrony własności intelektualnej. Entuzjasta twórczości Stanisława Lema z zamiłowania i zawodu: w latach 1996–2006 pełnił funkcję sekretarza pisarza, a obecnie zajmuje się zarządzaniem prawami autorskimi, jest redaktorem i administratorem serwisu www.lem.pl.

 Organizator:

Fundacja Halo Targi

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

 

*Materiały Organizatora

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się