MKiDN: 5 marca zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji multimedialnej i arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

MKiDN: 5 marca zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji multimedialnej i arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

MKiDN: 5 marca zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji multimedialnej i arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Udostępnij

MKiDN w mediach społecznościowych przekazało informację o zwiedzaniu ekspozycji multimedialnej i arboretum Krzysztofa Pendereckiego, które odbędzie się 5 marca w Lusławicach. W pięciohektarowym parku dworskim znajduje się założone przez kompozytora arboretum, liczące ponad 1500 gatunków.

Rozpoczął się marzec i zbliża się wiosna, zapraszamy więc do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na zwiedzanie ekspozycji multimedialnej i arboretum Krzysztofa Pendereckiego, które odbędzie się w niedzielę 5 marca" - podało w sobotę w mediach społecznościowych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach to wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, która składa się z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1 500 gatunków drzew i krzewów. Znajduje się tam również zabytkowy dwór z XVIII w. oraz sąsiadujący z nim XVI-wieczny Lamus, a także Mauzoleum Faustusa Socyna" - poinformował resort kultury.

"Park zachwyca i inspiruje, ukazując bogactwo form, kształtów i przestrzeni – elementów istotnych dla Mistrza w tworzeniu muzycznych i dendrologicznych partytur. Więcej o pasjach oraz ideach Kompozytora możecie dowiedzieć się podczas eksploracji wystawy multimedialnej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, która została poświęcona przede wszystkim Patronowi, ale również wielkim polskim kompozytorom XX wieku" - przekazało MKiDN.

W XVI-XVII w. mieszkali tu bracia polscy. W dwudziestoleciu międzywojennym z Lusławicami związał się wybitny malarz Jacek Malczewski. Od 1975 r. mieszkał tam Krzysztof Penderecki, komponując botaniczne dzieło - park. Tworzenie arboretum trwało ponad 40 lat.

"Sadzenie drzew to moje stałe, ulubione zajęcie. Bez tego nie znalazłbym równowagi. Drzewa zostaną" - powiedział niegdyś zmarły w 2020 r. kompozytor.

W latach 1976–2020 w dworze w Lusławicach mieszkał kompozytor Krzysztof Penderecki. Organizował tam coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny. W piętnastohektarowym parku dworskim założył arboretum z ponad 1500 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Powołane do życia w 2005 r., Europejskie Centrum Muzyki zostało wpisane do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymało status narodowej instytucji kultury. Od listopada 2021 r. dwór i ogród Pendereckich jest pod opieką Europejskiego Centrum Muzyki. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się