Wydawnictwo Jedność
 FISZ – Stowarzyszenie Młodych Pisarzy: Ferencz Mónika, Zilahi Anna, Potozky László

FISZ – Stowarzyszenie Młodych Pisarzy: Ferencz Mónika, Zilahi Anna, Potozky László

Młodzi węgierscy pisarze ruszają w Polskę

Udostępnij

Trójka młodych pisarzy z Węgier na przełomie listopada i grudnia przemierza Polskę, by opowiedzieć, czym stoi współczesna literatura węgierska, jakie królują w niej trendy, które nazwiska należy śledzić i z działalnością jakich instytucji kulturalnych warto być na bieżąco. O dziwactwach, urokach i niespodziankach, które kryją się w twórczości najmłodszego pokolenia węgierskich literatów, opowiedzą oni sami.

Reprezentujący FISZ – Stowarzyszenie Młodych Pisarzy: Ferencz Mónika, Zilahi Anna i Potozky László staną w ogniu pytań krytyczki i redaktorki Melindy Vásári, zajmującej się teorią mediów i współczesną prozą węgierską. Dwie poetki niedawno zadebiutowały na rynku wydawniczym: Mónika Ferencz – tomem Hátam mögött dél, a Anna Zilahi – zbiorem A bálna nem motívum. Towarzyszący im podczas literackiego tournée po Polsce prozaik László Potozky ma w dorobku już dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści – w tym tegoroczne Égéstermék. Każde z artystów podąża zupełnie inną ścieżką literacką i kreuje inne światy, ale to, co ich łączy i czym podzielą się także podczas spotkania, jest świeżość spojrzenia, aktualność opisywanej rzeczywistości i umiejętność zbudowania wyjątkowej relacji z czytelnikiem – szczególnie tym najmłodszym.
 

To właśnie rówieśnicze pokolenie goszczących w Polsce pisarzy jest grupą, do której dotrzeć chcą artyści. Spotkania w Krakowie, Warszawie i Poznaniu poprzedzają warsztaty tłumaczeniowe w katedrach hungarystyki, gdzie studenci zmierzą się z tekstami Ferencz, Zilahi i Potozkyego, mając tę niepowtarzalną możliwość osobiście się z nimi skonfrontować. Warsztaty koordynowane będą przez tłumaczki Viktórię Kellermann i Michalinę Oziembłowską, które również będą uczestniczyć w rozmowie, bo temat tłumaczenia literatury współczesnej będzie także ważnym punktem w dyskusji podczas spotkania.

Spotkanie literackie odbędzie się w ramach projektu Hungarian Contemporaries - a literary tour of Poland w Czułym Barbarzyńcy w Nowym 29 listopada, o godzinie 19.


Program zostanie zrealizowany w ramach polsko-węgierskiego programu współpracy pozarządowej, ze wsparciem Narodowego Funduszu Kulturalnego (NKA).

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/333069203834448/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się