Mobilizacja lokalnych społeczności w wyścigu o... tysiąc powodów by czytać. Empik znów rozdał 10 000 książek!

Mobilizacja lokalnych społeczności w wyścigu o... tysiąc powodów by czytać. Empik znów rozdał 10 000 książek!

Mobilizacja lokalnych społeczności w wyścigu o... tysiąc powodów by czytać. Empik znów rozdał 10 000 książek!

Udostępnij

Kolorowa, wypełniona tysiącami książek ciężarówka pokonała trasę ponad 3600 km, odwiedzając 10 szkół, które zwyciężyły w konkursie „Tysiąc powodów by czytać”. 10 000 egzemplarzy trafiło już na półki bibliotek szkolnych w Brwinowie, Halinowie, Jarszewie, Kaznowie-Kolonii, Krzówce, Młynarzach, Mrozach, Pruszkowie, Warszawie i Wieliczce. Empik spełnił tym samym czytelnicze marzenia uczniów, którzy samodzielnie wybrali nowe tytuły.

Przyjazd wypełnionej książkami ciężarówki Empiku i dzień przekazania nagród był dla wielu placówek jednym z najważniejszych wydarzeń w historii. W uroczystościach brali udział przedstawiciele lokalnych władz, rodzice i mieszkańcy. Książki to główna nagroda empikowej przygody. Ale zdarzają się też nieplanowane bonusy. – To nowa szkoła, udział w konkursie praktycznie pomógł uczniom, rodzicom i nauczycielom lepiej się poznać i zintegrować – zauważył tato Hani z pruszkowskiej szkoły numer 5. – Te zmagania skonsolidowały całą halinowską społeczność, takiego zaangażowania w naszej gminie jeszcze nie było – podkreśliła dyrektor szkoły podczas uroczystego przekazania książek dodając, że warto zapamiętać tę lekcję. – Pamiętajcie, mały może dużo, jeśli bardzo czegoś chce.
4. edycja konkursu „Tysiąc powodów by czytać” od samego początku cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Do rywalizacji stanęło 550 szkół, internauci oddali na zgłoszone prace aż 925 066 głosów, czym pobito ubiegłoroczny rekord. Dzięki pomysłowości i pozytywnej energii, nawet szkoły znajdujące się w niewielkich miejscowościach zdołały pokonać setki większych placówek z całej Polski. Angażowano okoliczne szkoły, wsie i miejscowości, tworzono listy dyżurnych osób, które każdego dnia miały przypominać o regularnym oddawaniu głosów. Oryginalny stwór GZaur (Głosozaur) w zabawnych filmikach nie pozwolił zapomnieć o konkursie mieszkańcom Brwinowa. W sumie zanotowano ponad 4 000 internetowych wpisów, publikacji, komentarzy, zdjęć i filmików nawołujących do głosowania.

- Ogromnie cieszy nas to, że w konkurs angażują się całe społeczności, a głosowanie wychodzi daleko poza mury szkoły. To pokazuje, jaką wagę ma szkolna biblioteka. Jest ona istotnym punktem styczności dzieci z literaturą, a ta kształtuje postawy, poszerza horyzonty i rozwija umiejętność krytycznego myślenia. Dlatego tak ważne jest dla nas to, że dzieci same wybierają książki, które im przekażemy.

Justyna Chmielewska z Empiku

W pudłach nie ma przypadkowych książek. Wszystkie tytuły zostały wybrane przez laureatów, czyli przez uczniów. Odbywało się to bardzo różnie, na przykład w Halinowie propozycje zbierane były w bibliotece w postaci karteczek wrzucanych do specjalnego koszyka. W Pruszkowie uczniowie zgłaszali tytuły upragnionych książek swoim nauczycielom. Dlatego wypakowywanie okazało się najprzyjemniejszą częścią świętowania. Sprawdzanie, czy dotarły zamówione tytuły, wertowanie upragnionych książek, oglądanie, dotykanie, wąchanie, przenoszenie z pudeł na blaty i z blatów na regały – celebrowanie pierwszych chwil z nowościami dało uczniom mnóstwo radości. 
 
 
 
 
 
 
 
Inicjatywa Empiku od 4 lat wzbogaca biblioteki szkolne w całej Polsce o tysiące historii, które pobudzają wyobraźnię młodych czytelników i rozwijają ich pasję do czytania. Konkurs „Tysiąc powodów by czytać” wspierają wszyscy uczestnicy programu Mój Empik, którzy robiąc zakupy, jednocześnie przekazują „cegiełkę” na realizację kolejnej edycji akcji.
Szczegóły na stronie: www.empik.com/biblioteki

Lista zwycięskich szkół 4. edycji konkursu

Szkoły powyżej 120 uczniów:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Halinowie (woj. mazowieckie)
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie (woj. mazowieckie)
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Warszawie (woj. mazowieckie)
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce (woj. małopolskie)
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pruszkowie (woj. mazowieckie)
Szkoły poniżej 120 uczniów:
Szkoła Podstawowa w Jarszewie (woj. zachodniopomorskie)
Szkoła Podstawowa nr 2 w Mrozach (woj. mazowieckie)
Szkoła Podstawowa w Krzówce (woj. lubelskie)
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kaznowie-Kolonii (woj. lubelskie)
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Młynarzach (woj. mazowieckie

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się