MOCAK poszukuje pamiątek związanych z Kossakówką

MOCAK poszukuje pamiątek związanych z Kossakówką

MOCAK poszukuje pamiątek związanych z Kossakówką

Udostępnij

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie poszukuje pamiątek związanych z Kossakówką – zabytkowym zespołem dworsko-parkowym, w którym powstaje nowa placówka muzealna.

"Gromadząc zbiory przyszłego Muzeum w Kossakówce poszukujemy przedmiotów, które stanowiły oryginalne wyposażenie historycznej willi, pamiątek po rodzinie Kossaków oraz fotografii ukazujących wnętrza dawnej Kossakówki oraz jej otoczenie. W przypadku archiwaliów – fotografii, listów, dokumentów – interesują nas również skany i kopie" - poinformowała w poniedziałek Joanna Plata z MOCAK-u.

Osoby, które chciałyby przekazać pamiątki do powstającego muzeum, proszone są o kontakt z MOCAK-iem – można dzwonić pod numer telefonu +48 12 263 40 53 lub pisać na adres mailowy majewska@mocak.pl.

Kossakówka jest własnością miasta Krakowa, oddziałem Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Po remoncie ma to być miejsce poświęcone rodzinie malarza Juliusza Kossaka.

W 2021 r. kosztorys remontu wraz z zagospodarowaniem terenu wokół oraz aranżacją wnętrz i przygotowaniem ekspozycji szacowany był na ok. 7,5 mln zł. Dziś wiadomo, że kwota ta będzie wyższa o kilka mln zł. Remont jest finansowany ze środków miasta, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Kierownictwo muzeum ma nadzieję, że w 2025 r. nowy oddział będzie już dostępny dla zwiedzających.

Willa Kossakówka jest w centrum Krakowa. Neogotycki dworek, otoczony ogrodem, zakupił w 1869 r. malarz Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Przed II wojną światową Kossakówka była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. Zespół zabudowań trafił do rejestru zabytków w 1960 r. W latach 80. XX w. dworek zaczął podupadać.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się