Można zgłaszać kandydatów do Nagrody POLIN 2023

Można zgłaszać kandydatów do Nagrody POLIN 2023

Można zgłaszać kandydatów do Nagrody POLIN 2023

Udostępnij

Do 30 września można zgłaszać kandydatów do Nagrody POLIN, czyli osoby lub organizacje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich.

„Pretendenta do nagrody może zgłosić każdy za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej muzeum. Laureaci zostaną przedstawieni 5 grudnia podczas uroczystego wydarzenia w Muzeum POLIN transmitowanego w mediach społecznościowych” - poinformowała PAP Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Ideą konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.

Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 8 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób.

„W tym roku Nagrodę POLIN przyznamy po raz dziewiąty. Każdego roku jesteśmy pod wrażeniem liczby i jakości nadesłanych aplikacji. Popularyzując aktywność lokalnych działaczy, mamy nadzieję, że ich postawy staną się inspiracją i impulsem do działania dla innych. Nagroda POLIN wyraża naszą wdzięczność za energię i czas, którą na realizację różnych inicjatyw poświęcają ludzie, dla których ważna jest pamięć” – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.

Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich. Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim finalistów i laureata konkursu wyłania kapituła.

Do 30 września każdy może zgłosić swojego kandydata. Wystarczy wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej www.polin.pl

Poza główną nagrodą kapituła konkursu może przyznać wyróżnienia, a dyrektor Muzeum POLIN – Nagrodę Specjalną.

Finał konkursu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum POLIN. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych instytucji. Podczas uroczystości zostaną ogłoszone wyniki konkursu oraz premierowo zaprezentowane filmowe reportaże z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2023.

Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczystej Gali jest Jankilevitsch Foundation.

Nagrody pieniężne ufundowali Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski, Jankilevitsch Foundation oraz Odette and Nimrod S. Ariav Foundation a także Ewa Masny-Askanas i Wiktor Askanas oraz anonimowy darczyńca.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

abe/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się