Muzea i galerie sztuki w Polsce. Zwiedzający i działalność w roku 2019 podsumowane

Muzea i galerie sztuki w Polsce. Zwiedzający i działalność w roku 2019 podsumowane

Muzea i galerie sztuki w Polsce. Zwiedzający i działalność w roku 2019 podsumowane

Udostępnij

Ponad 41,4 mln osób odwiedziło w roku 2019 muzea i odziały muzealne w całym kraju. Niemal 10 razy mniej odwiedzających zanotowały galerie sztuki, choć trzeba zaznaczyć, że tych drugich placówek jest też wyraźnie mniej na kulturalnej mapie Polski. Takie dane przynoszą najnowsze opracowania Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak wylicza GUS w 2019 r. działalność prowadziło 959 muzeów i oddziałów muzealnych (o 1,5 proc. więcej w porównaniu z 2018 r.), które zwiedziło 41,6 mln osób. Muzea zaprezentowały 2,7 tys. wystaw stałych oraz zorganizowały 5 tys. wystaw czasowych w kraju (w tym 100 wystaw z zagranicy).

Ze statystyk GUS, że najwięcej muzeów, jak i zwiedzających odnotowano w województwach mazowieckim i małopolskim. Liczba zwiedzających muzea na 1000 ludności wyniosła 1082 osoby. W samej tylko „Nocy Muzeów” uczestniczyło 798,7 tys. zwiedzających.

Najwięcej muzeów należało do sektora publicznego (77,1 proc.), w tym dla większości organizatorem były jednostki samorządu terytorialnego (81,7 proc.). W sektorze prywatnym najwięcej muzeów organizowanych było przez osoby fizyczne (38,6 proc.).

Oprócz podstawowej działalności, jaką jest gromadzenie i prezentowanie zbiorów, muzea organizowały wiele wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Najliczniej organizowane były lekcje muzealne (80,9 tys.).

Znacznie mniej odwiedzających – bo 4,5 miliona – zanotowały galerie sztuki. Jak podał GUS w 2019 r. działalność prowadziło 327 takich placówek (o 0,6 proc. więcej niż w 2018 r.) – najwięcej w woj. małopolskim (61) i mazowieckim (53). W tych dwóch województwach znajdowały się najliczniej odwiedzane galerie – w Małopolsce odwiedziło je 1,3 mln gości, zaś na Mazowszu 1,2 mln gości. Przeciętnie na 1 galerię sztuki przypadało 13,9 tys. zwiedzających, a 1 wystawę obejrzało średnio 1,2 tys. osób. W sumie galerie sztuki zorganizowały 3,9 tys. wystaw

Znaczna część galerii sztuki należała do sektora publicznego (59,6 proc.), w ramach którego dla większości podmiotów organizatorem były jednostki samorządu terytorialnego. Pozostałe galerie sztuki były własnością sektora prywatnego.

Przypomnijmy, że obecnie – ze względu na zagrożenie epidemiologiczne – działalność placówek kultury jest ograniczona do odwołania. To zaś oznacza, że na powtórzenie zeszłorocznego wyniku frekwencyjnego raczej nie ma co liczyć.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się