Mała książka – wielki człowiek”

Mała książka – wielki człowiek”

Na oddziały położnicze w całej Polsce trafi 360 tysięcy książek z wierszami dla dzieci

Udostępnij

Do połowy 2019 r. na oddziałach położniczych w całym kraju zostanie rozdanych 360 tysięcy książek z wierszami dla dzieci. W publikacji Instytutu Książki Pierwsze wiersze dla... znalazły się utwory m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Papuzińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna.

Zdajemy sobie sprawę jako Instytut Książki, że czytanie i przygoda z czytaniem rozpoczyna się tak naprawdę od kołyski i chcemy z jednej strony zachęcić rodziców do tego, żeby czytali dzieciom, ale z drugiej też rozwijali relacje rodzinne, bo tak naprawdę głośne czytanie w rodzinie powoduje to, że ludzie zbliżają się do siebie. Wiemy, że dla rodziców bardzo ważne jest nawiązywanie relacji z dziećmi, jest także bardzo wiele sposobów na to, a jednym z nich jest właśnie czytanie

- wskazała w rozmowie z PAP koordynatorka kampanii Katarzyna Kucik.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski zaznaczył, że „nie jest to działanie o charakterze jednorazowym, ale przedsięwzięcie długofalowe, obliczone na lata”.

Książki Pierwsze wiersze dla…, które od 2017 r. rozdajemy najmłodszym dzieciom w szpitalach, to pierwszy element większej całości. Pracujemy właśnie nad jej dalszymi etapami. To rodzaj pracy organicznej, którą chcemy kontynuować i poszerzać, aby nawyk czytania od najmłodszych lat zaprocentował w dorosłym życiu tych dzieci

- podkreślił Jaworski.

Kucik poinformowała, że młodzi rodzice otrzymują książkę Pierwsze wiersze dla... wraz z broszurą przedstawiającą korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia, w ramach wyprawki szpitalnej. Taki pakiet czytelniczy rodzice otrzymują za darmo.

Na pytanie, z iloma szpitalami Instytut nawiązał współpracę, odpowiedziała: „na ten moment na naszej liście znajduje się 360 placówek, jednak chcemy docelowo objąć tym projektem wszystkie zainteresowane szpitale. Oczywiście tych, do których książki jeszcze nie trafiły zachęcamy do kontaktu”.

W ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 2017 r. do 360 szpitali trafiło 100 tys. Wyprawek czytelniczych dla najmłodszych.

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. „Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery” - podkreśla Instytut.

Akcja jest częścią kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki, a dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się