Nabór do 9. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej

Nabór do 9. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej

Nabór do 9. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej

Udostępnij

Rozpoczął się nabór do tegorocznej edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na najlepszy zestaw wierszy 2022 roku. Nagrodami są: wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej Nocy Poezji. Na zgłoszenia organizatorzy, Biblioteka Kraków oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, czekają do 30 kwietnia 2022 r.

Ideą konkursu jest promocja debiutów poetyckich, poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Od 2021 roku organizatorem jest Biblioteka Kraków, natomiast konkurs zainicjował w 2014 roku Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Patronką konkursu (od II edycji, 2015 r.), została Anna Świrszczyńska (1909-1984). Wybitna poetka, autorka m. in. słynnego tomu „Jestem baba” (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz, w poświęconej poetce książce „Jakiegoż to gościa mieliśmy” napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”.  Wiersze Anny Świrszczyńskiej przetrwały próbę czasu.

Dodatkowe informacje pod numerem tel. 12 61 89 122 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).

Regulamin konkursu można znaleźć pod tym adresem.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się