Nabór do Międzynarodowego Programu Rezydencji dla pisarzy i tłumaczy

Nabór do Międzynarodowego Programu Rezydencji dla pisarzy i tłumaczy

Nabór do Międzynarodowego Programu Rezydencji dla pisarzy i tłumaczy

Udostępnij

Kraków Miasto Literatury UNESCO ogłasza nabór wniosków w ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji dla pisarzy i tłumaczy na 2023 rok. Termin składania wniosków upływa 23 kwietnia.

Program rezydencji realizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO w partnerstwie z Instytutem Kultury Willi Decjusza.

Program dedykowany jest wszystkim początkującym pisarkom/pisarzom i tłumaczkom/tłumaczom, które/którzy mają na koncie co najmniej jedną wydaną książkę, którzy pracują nad kolejnym projektem literackim i chcą dowiedzieć się więcej o polskim środowisku literackim.

Program rezydencji jest doskonałą szansą na profesjonalizację warsztatu pisarskiego, znalezienie optymalnych warunków do pracy twórczej, a także zaprezentowania własnego pisarstwa nowej publiczności.

Międzynarodowy Program Rezydencji w Krakowie w 2023 roku zaoferuje pisarzowi dwumiesięczny pobyt w okresie: 1 lipca – 31 sierpnia. Rezydenci programu zamieszkają w Willi Decjusza, która jest oficjalnym partnerem projektu i oferuje wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu międzynarodowych rezydencji, m.in. Programu rezydencji ICORN.

Rezydenci otrzymają także stypendium w wysokości 2500 zł brutto/miesiąc. Organizatorzy pokrywają także koszty transportu do Krakowa i z powrotem. Krakowskie Biuro Festiwalowe zagwarantuje też rezydentom możliwość uczestniczenia w życiu literackim miasta i wesprze w promocji ich twórczości w Polsce.

Organizatorzy oczekują od kandydatów:

 • Związku z dowolnym Miastem Literatury UNESCO spoza Polski.
 • Przynajmniej jednej opublikowanej książki (beletrystyka lub literatura faktu), zbioru poezji, scenariusza filmowego lub teatralnego.
 • Pracy nad projektem literackim podczas rezydencji.
 • Znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym.
 • Zainteresowania regionem Europy Środkowej.
 • Gotowości do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa, w tym w wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych, wywiadach, a także w festiwalach.
 • Rezydenci zostaną poproszeni o napisanie tekstu (beletrystyka lub non-fiction), w którym pojawi się miasto Kraków (min. 6 000 do max. 11 000 znaków ze spacjami) i który w przyszłości może zostać opublikowany w celach promocyjnych.

Kandydaci powinni przesłać na adres residencies@miastoliteratury.pl następujące dokumenty:

 • Formularz
 • Fragment opublikowanego tekstu (w języku polskim lub angielskim), o długości nie większej niż 2 strony.
 • CV
 • Opcjonalnie: list z rekomendacjami, list motywacyjny

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się