Trzecia edycja Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO rozpoczęta

Trzecia edycja Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO rozpoczęta

Nabór do trzeciej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO rozpoczęty

Udostępnij

80 projektów książkowych otrzymało już wsparcie w ramach dwóch edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO realizowanej przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Rozpoczyna się trzecia odsłona konkursu, którego celem jest wspieranie i promocja wartościowych inicjatyw wydawniczych nawiązujących do literackiego charakteru Krakowa, jego dziedzictwa oraz najważniejszych postaci i zjawisk życia kulturalnego. Termin nadsyłania zgłoszeń do nagrody upływa 15 kwietnia 2022 roku.

– Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest ważnym elementem wsparcia dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym – przekonuje Magdalena Doksa-Tverberg, Dyrektorka KBF – Uchwała Rady Miasta Krakowa z 2020 roku daje nam podstawę do finansowego wsparcia nowych projektów, a  przyznając nagrody w aż czterech kategoriach, pokazujemy różnorodność środowiska twórczego oraz rozległość dziedzictwa literackiego Krakowa.

W dotychczasowych dwóch edycjach Nagrody KMLU wyróżniono 80 twórców i twórczyń zgłoszonych przez wydawców z całej Polski. Reprezentowali oni zarówno większe wydawnictwa działające na rynku książki już od wielu lat i posiadające w swojej ofercie pozycje najwybitniejszych polskich pisarzy (m.in. Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Karakter), jak i przez oficyny bardziej niszowe, stawiające na młodych pisarzy, tłumaczy i ilustratorów oraz świeże spojrzenie na współczesną kulturę i literaturę (m.in. Korporacja Ha!art, Nisza, Wydawnictwo Drzazgi, Wydawnictwo Officyna, Fundacja KONTENT, Wydawnictwo Wolno).

W Krakowie powstał wyjątkowy „ekosystem”, w którym współistnieją rozmaite zawody i instytucje związane z literaturą. Nagroda KMLU inspiruje i pielęgnuje rozwój lokalnego środowiska literackiego na wszystkich etapach procesu twórczego oraz promuje publikacje związane z dziedzictwem literackim miasta – opowiada Urszula Chwalba, przewodnicząca komisji konkursowej i kierowniczka Działu Literackiego KBF.

Wśród nagrodzonych do tej pory zgłoszeń znalazły się projekty literackie m.in.: Waldemara Bawołka (2021), Przemka Dębowskiego (2020), Magdaleny Heydel (2020), Olgi Hund (2020), Igora Jarka (2020), Jakuba Kornhausera (2021), Katarzyny Kubisiowskiej (2020), Ryszarda Krynickiego (2021), Aleksandry Lipczak (2020), Ewy Lipskiej (2020), Wojciecha Nowickiego (2020), Zośki Papużanki (2021), Sławomira Shutego (2020) czy Wita Szostaka (2020). Przy wsparciu finansowym Nagrody KMLU ukazały się m.in. zbiór opowiadań Dominiki Słowik „Samosiejki” (Wydawnictwo Literackie 2021), poświęcone Holandii eseje Piotra Oczki „Pocztówka z Mokum” (Znak 2021) czy prozatorski debiut Elżbiety Łapczyńskiej „Bestiariusz nowohucki” (Biuro Literackie 2020) wyróżniony potem Nagrodą Conrada 2021.

Popularność, jaką cieszyły się nabory do pierwszej i drugiej edycji Nagrody KMLU, świadczy nie tylko o tym, jak duże jest zapotrzebowanie twórców i twórczyń na finansowe wsparcie ich pracy nad nowymi projektami, ale także jak prężnie działa krakowskie środowisko literackie i jak często Kraków staje się bohaterem literackich opowieści – dodaje Marcin Dyrcz, sekretarz Nagrody KMLU. Więcej informacji o nagrodzonych projektach do znalezienia na stronie miastoliteratury.pl.

Nagrodzone projekty wydawnicze zostaną objęte działami promocyjnymi w postaci prezentacji w mediach społecznościowych KMLU i organizacji spotkań premierowych w księgarniach kameralnych lub w nowej przestrzeni na literackiej mapie miasta – Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Jak aplikować?

Nagroda KMLU ma charakter indywidualny i jest przyznawana pisarzom, ilustratorom, redaktorom i tłumaczom uczestniczącym w powstaniu publikacji. O wyróżnienie mogą się ubiegać wydawcy zgłaszający kandydatury wybranych twórców i twórczyń. Wniosek powinien zawierać m.in. opis projektu wydawniczego, dotychczasowe dokonania w zakresie działalności literackiej kandydata/kandydatki czy recenzję planowanej publikacji. Jeden wniosek o przyznanie nagrody może dotyczyć wyłącznie jednego kandydata, niezależnie od tego, czy stworzony przez niego utwór jest dziełem samodzielnym czy współautorskim. Oprócz nagrody finansowej laureat otrzymuje tytuł pisarza, ilustratora, redaktora lub tłumacza KMLU.

Termin nadsyłania zgłoszeń do trzeciej edycji nagrody upływa 15 kwietnia 2022 roku. Ogłoszenie laureatów nastąpi w pierwszej połowie maja 2022 roku. Szczegółowe informacje o dokumentacji wnioskowej koniecznej do wzięcia udziału w konkursie znajdują się w Regulaminie Nagrody KMLU.

W razie pytań dotyczących postępowania konkursowego, należy się kontaktować z Marcinem Dyrczem, sekretarzem Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO: marcin.dyrcz@kbf.krakow.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się