Nadchodzi kolejny nabór do Wrocławskiego Programu Wydawniczego - kolejny edycja już w listopadzie
W listopadzie odbędzie się nabór do kolejnej edycji Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Podstawowe założenia pozostają takie same: mechanizm ma wspierać publikację niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. W ramach organizowanego przez Wrocławski Instytut Kultury programu dofinansowanie mogą otrzymać zarówno wydawcy książek, jak i czasopism.
Wrocławski Program Wydawniczy działalność rozpoczął w 2016 roku jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Cele WPW pozostają od tego czasu niezmienne: jego głównym zadaniem jest animowanie niekomercyjnej działalności wydawniczej skupionej wokół wrocławskiej i dolnośląskiej tematyki. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: mogą być nimi książki poświęcone Wrocławiowi lub regionowi albo prezentujące dowolną dziedzinę twórczości czasopisma o profilu kulturalno-artystycznym.
Nadchodzący nabór wystartuje 1 listopada i potrwa przez cały miesiąc. W 2023 roku proces aplikacji po raz kolejny realizowany będzie całkowicie elektronicznie: wszystkie wnioski i załączniki złożyć będzie można za pomocą e-formularza, bez konieczności dostarczania fizycznych kopii wymaganych dokumentów. Już od zeszłego roku możliwe jest aplikowanie o wsparcie nie tylko czasopism wydawanych „w papierze”, ale i oznaczonej numerem ISSN prasy elektronicznej, wzbogacającającej ofertę kulturalną miasta i regionu, której wydawcy działają we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku. Podczas nadchodzącego naboru jeden wydawca będzie mógł złożyć maksymalnie 3 projekty w każdej kategorii (książka lub czasopismo).
Dotychczas w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego ukazało się kilkaset publikacji książkowych i prasowych, m.in. „Rita Baum”, „Chidusz”, „Magazyn Materiałów Literackich Cegła”, „Rock we Wrocławiu”, „Sztuka podręczna Wrocławia” czy„Orbis Wratislaviae”. Podczas edycji 2022 wsparcie otrzymało 17 projektów książek i czasopism, których wydanie dofinansowane zostało łączną kwotą niemal 350 000 złotych.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu:
Agnieszka Marcinowska -
agnieszka.marcinowska@instytutkultury.pl oraz pod numerem telefonu +48 501 215 064 (dyżury we wtorki i czwartki między 9:00 a 12:00)