Nagroda goncourtów 2021

Nagroda goncourtów 2021

Nagroda Goncourtów 2021

Udostępnij

 Senegalski pisarz Mohamed Mbougar Sarr otrzymał Nagrodę Goncourtów 2021 za powieść „Najbardziej sekretne wspomnienie mężczyzn”. Jest on pierwszym laureatem z Afryki Subsaharyjskiej i najmłodszym zwycięzcą od czasów Patricka Grainville'a w 1976 roku.

31-letni francuskojęzyczny Senegalczyk Mohamed Mbougar Sarr otrzymał w środę najstarszą francuską nagrodę literacką przyznawaną od 1903 r. Prix Goncourt. W pierwszej turze uzyskał 6 głosów - poinformował sekretarz generalny jury Philippe Claudel. Trzech innych autorów finalistów nagrody to: Christine Angot z powieścią "Le Voyage dans l'Est", Sorj Chalandon z "Enfant de Salaud" i Louis-Philippe Dalembert z "Milwaukee Blues".

Sarr, syn lekarza z Diourbel, zapytany, czy czuł presję ze strony rodziców, aby odnieść sukces jako najstarszy z sześciu braci, odpowiedział: "Nie, niekoniecznie! Chcę tylko dać najlepszy przykład moim braciom".

Pisarz ukończył studia we Francji, obecnie mieszka w Beauvais, na północ od Paryża.

Najbardziej sekretne wspomnienie mężczyzn"

"Najbardziej sekretne wspomnienie mężczyzn" to książka, która opowiada o losach innego senegalskiego pisarza i jest połączeniem śledztwa i refleksji nad tym zawodem.

Bohater powieści udaje się do Paryża, by odnaleźć ślad T.C. Elimane'a, autora wydanej w 1938 mitycznej księgi "Labirynt nieludzki". Krytycy określają dzieło Sarra jako powieść edukacyjną opisującą podróże między Senegalem, Francją i Argentyną.

Foto za: https://california18.com


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się