
Nagroda IKAR dla ks. Adama Bonieckiego
Nagroda IKAR dla ks. Adama Bonieckiego


W trakcie uroczystości otwarcia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w czwartek 15 maja wręczono prestiżową nagrodę środowiska książki – Nagrodę Sezonu Wydawniczego IKAR Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Otrzymał ją ks. Adam Boniecki „za mądrość i odwagę słów pisanych i wypowiadanych, za wrażliwość, która nie zna wykluczenia”, jak stwierdzono w uzasadnieniu.
Podczas tradycyjnego wieczoru wystawców, jaki był zwieńczeniem pierwszego dnia Targów, uhonorowano czworo kolejnych laureatów. IKARY przyznano w dwóch kategoriach: Wydawca oraz Popularyzator Książek i Czytelnictwa. W obu kategoriach przyznano dwie równorzędne nagrody.
IKARY to doroczna Nagroda Sezonu Wydawniczego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Mecenasem Nagrody IKAR jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
W kategorii „Wydawca” uhonorowano firmę D2D.pl z Krakowa za „wieloletnią działalność edytorską i szkoleniową skierowaną so projektantów i wydawców książek”.
Drugiego IKARA w tej kategorii otrzymało wydawnictwo „Literatura” z Łodzi oraz jego założycielka i redaktor naczelna Wiesława W. Jędrzejczykowa „za trzy dekady wierności słowu, które uczy, porusza i pozostaje, za autorów, którzy otwierają wyobraźnię młodych czytelników na wzruszenia, prawdę i tajemnice”.
Nagrodę IKAR za promocję książki i czytelnictwa im. Tadeusza Górnego otrzymał Jerzy Kisielewski „za wieloletnie promowanie czytelnictwa i literatury na antenach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Radia dla Ciebie oraz podczas spotkań autorskich w całej Polsce”.
Kolejny IKAR przypadł redakcji „Tygodnika Przegląd” za „nieustanną obecność literatury na łamach pisma, za miejsce, którym autorzy spotykają czytelników, za omówienia, recenzje, wywiady i fragmenty książek”.
Historia Nagrody IKAR datuje się od 1994 roku, gdy Andrzej Nagraba, dyrektor handlowy wydawnictwa Wiedza Powszechna, opublikował w miesięczniku Wydawca artykuł „Oscar dla książki”. We wrześniu 1994 roku, podczas 5. Krajowych Targów Książki, sformułowana została idea honorowania najważniejszego wydarzenia sezonu wydawniczo księgarskiego:
Po raz pierwszy nominacje do nowej nagrody ogłoszono 13 września 1995 roku. Trzy dni później, prof. Aleksander Gieysztor, przewodniczący jury, które spośród 10 nominowanych wybrało laureata nagrody, wręczył pierwszą statuetkę Ikara Andrzejowi Adamusowi, prezesowi Wydawnictwa Dolnośląskiego z Wrocławia.
Na przestrzeni lat zmieniała się formuła nagrody, zmieniał się też jej regulamin. W 2008 roku realizacji kolejnych edycji Ikara podjęło się Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, a w 2013 roku sponsorem nagrody został ZAiKS.
Laureatami Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki, a obecnie Międzynarodowych Targów Książki zostali:
- 2013 – Józef Hen
- 2014 – Wiesław Myśliwski
- 2015 – Jacek Bocheński
- 2016 – Eustachy Rylski
- 2017 – Hanna Krall
- 2018 – Małgorzata Szejnert
- 2019 – Olga Tokarczuk
- 2021 – Mariusz Szczygieł
- 2022 – Oksana Zabużko
- 2023 – Marcin Szczygielski
- 2024 – Norman Davies
Foto: Marcin Selerski