Nagroda im. Jerzmanowskich dla poety Ryszarda Krynickiego

Nagroda im. Jerzmanowskich dla poety Ryszarda Krynickiego

Nagroda im. Jerzmanowskich dla poety Ryszarda Krynickiego

Udostępnij

Ryszard Krynicki, poeta, tłumacz i wydawca otrzymał w poniedziałek w Krakowie Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Zamku Królewskim na Wawelu.

Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich otrzymują osoby, które przez „prace literackie, naukowe lub humanitarne, dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim”.

Rada Polskiej Akademii Umiejętności przyznała nagrodę Ryszardowi Krynickiemu „w uznaniu za olśniewającą, nowoczesną poezję, pozostającą w stałym i twórczym dialogu z poezją i filozofią minionych pokoleń, stawiając fundamentalne, a przy tym zadziwiająco aktualne pytania, dotykające sensu naszego istnienia na Ziemi”.

W uzasadnieniu rada zwróciła też uwagę na działalność laureata związaną z promocją poezji i współczesnych poetów, animacją życia literackiego i popularyzacją poezji obcojęzycznej – w tym szczególnie niemieckiej i francuskiej. „Autorytet dla młodych artystów, twórca ceniony przez kilka pokoleń literackich” - wskazano.

Jak podkreślono, Krynicki jest zaangażowany w życie kulturalne Krakowa i aktywnie w nim uczestniczący. Laureat – zaznaczono - działał w opozycji w latach 70. i 80. „Dzięki obywatelskiej postawie i zaangażowaniu społecznemu zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, wolności wypowiedzi, praw prześladowanych i do dziś pozostaje ważnym głosem intelektualnym w dialogu międzykulturowym i międzyreligijnym” - ocenili przedstawiciele PAU.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w wygłoszonej laudacji podkreślił, że werdyktem Kapituły nagroda przypadła „absolutnie wyjątkowej postaci polskiego życia kulturalnego”. „W swojej filozofii wielkiej skromności i umiaru pozostaje dla wielu z nas niedoścignionym wzorem” - mówił Majchrowski.

Jak ocenił laudator, poezja Krynickiego „jest przesłaniem, które pozostaje aktualne niezależnie od zmieniających się ustrojów, mód i zjawisk społecznych”.

Ryszard Krynicki urodził się 28 czerwca 1943 roku w Sankt Valentin w Austrii. Liceum ukończył w Gorzowie Wielkopolskim, a studia polonistyczne w Poznaniu. Debiutował w 1964 r. w poznańskim klubie „Od Nowa”, w którym po raz pierwszy zaprezentował swój utwór. Pięć lat później wydał pierwszy tomik pt. „Akt urodzenia”. Jest zaliczany do poetów Nowej Fali, debiutujących w II poł. lat 60. XX w., dla których ważnymi przeżyciami były wydarzenia Marca 1968 i Grudnia 1970. Był związany z opozycją demokratyczną, prekursorem niezależnego ruchu wydawniczego. W latach 1976–1980 objęty zakazem druku; od tego czasu (do 1989) publikował swoje książki w drugim obiegu oraz w wydawnictwach emigracyjnych.

Krynicki jest współzałożycielem powstałego w 1988 r. w Poznaniu Wydawnictwa a5, które od 1991 r. prowadzi wraz z żoną Krystyną Krynicką. Obecnie wydawnictwo znajduje się w Krakowie, gdzie poeta mieszka. Jako tłumacz Krynicki przekłada głównie poezję z języka niemieckiego m.in. Bertolda Brechta, Gotfrieda Benna, Paula Celana i Reinera Kunze'a.

Jest laureatem wielu nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, Nagrody im. Kościelskich, Nagrody Kulturalnej „Solidarności” i Nagrody Friedricha Gundolfa.

Nagroda im. Jerzmanowskich była przyznawana w latach 1915-1938 z ogromnego majątku powierzonego na ten cel PAU przez przemysłowca i filantropa Erazma Jerzmanowskiego. Wśród laureatów przed wojną byli m.in. metropolita krakowski kard. Adam Stefan Sapieha, Henryk Sienkiewicz, Jan Kasprowicz, Oswald Balzer, Aleksander Brueckner i Ignacy Paderewski. Przed wojną nagroda stanowiła równowartość 12 kg złota i była nazywana „polskim Noblem”. Dziś ma wartość 100 tys. zł. Jej wręczanie wznowiono w 2009 r. - w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego.

Pierwszą laureatką nagrody po jej wznowieniu została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona świetnych poprzedników – miedzy innymi kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza oraz Ignacego Paderewskiego. Kolejnymi laureatami odnowionej nagrody zostali: Jerzy Nowosielski, Maciej Grabski, Adam Bielański, Andrzej Zoll, Jerzy Owsiak, Jerzy Limon, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Penderecki, Anna Dymna, Adolf Juzwenko, s. Małgorzata Chmielewska oraz ks. Michał Heller.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się