Prezentacja rękopisu „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Prezentacja rękopisu „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Prezentacja rękopisu „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Udostępnij

Prezentację oryginalnego manuskryptu „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry zaplanowano w czerwcu w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Wydarzenie odbędzie się w ramach Roku Aleksandra Fredry, w którego obchody zaangażowany jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry od 17 do 18 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza zaplanowano pokaz oryginalnego manuskryptu „Trzy po trzy”. Dzieło będzie można oglądać na wystawie stałej „Rękopis Pana Tadeusza” przez cały weekend od godz. 10:00 do 17:00.

Dodatkowo w niedzielę o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie kuratorskie pt. „Trzy po trzy o Fredrze”, które poprowadzi kustosz Małgorzata Orzeł, kierowniczka Działu Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Aleksandra Fredry w Ossolineum, które przechowuje w swoich zbiorach bogatą kolekcję rękopisów komedii Aleksandra Fredry, w tym autograf „Zemsty”.

Pamiętnik „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry powstał w latach 1844–1846, a następnie był wielokrotnie uzupełniany i poprawiany. Jak zwracają uwagę przedstawiciele Muzeum Pana Tadeusza, memuar ten był jego ulubionym dziełem.

„Fredro, jako oficer ordynansowy sztabu Napoleona, przeszedł tak zwaną kampanię odwrotową 1812–1813 i był świadkiem końca Wielkiej Armii. W pamiętniku zawarł swoje wspomnienia i refleksje dotyczące tego okresu życia, pisane z perspektywy ponad trzydziestu lat. To nie tylko niezwykle ciekawy dokument literatury pamiętnikarskiej, ale przede wszystkim dzieło o ogromnych walorach literackich, ze względu na zawarty w nim humor i narracyjny dystans” – wskazują.

Aleksander Fredro w latach 1835–1842 pełnił funkcję zastępcy kuratora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Potomkowie Fredry przekazali najcenniejsze manuskrypty właśnie do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

źródło: Agata Tomczyńska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się