Nagroda literacka Warmii i Mazur „Wawrzyn 2020” dla Wacława Sobaszka

Nagroda literacka Warmii i Mazur „Wawrzyn 2020” dla Wacława Sobaszka

Nagroda literacka Warmii i Mazur „Wawrzyn 2020” dla Wacława Sobaszka

Udostępnij

Wacław Sobaszek, współtwórca Teatru Węgajty, został uhonorowany Nagrodą Literacką Warmii i Mazur „Wawrzyn 2020”. Sobaszek otrzymał nagrodę za książkę „Spiski życiowe”.

Spiski życiowe. Dziennik węgajcki 1982-2020” to zbiór tekstów pisanych przez autora na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zapiski dotyczą rozważań na temat codziennego życia na warmińskiej wsi i działalności Teatru Węgajty, którego Wacław Sobaszek jest współzałożycielem (razem z żoną Erdmute). Książka łączy w sobie formę dziennika, fragmenty są reportażem, znajdują się w nim także wiersze.

„Jest to książka o zmianach ale skoro czytelnicy się w niej odnajdują to znaczy, że te zmiany należą do szerszego kręgu ludzi” - powiedział Sobaszek odbierając nagrodę. Dodał też, że jedna ze zmian w jego życiu dotyczyła tego, że Olsztyn był postrzegany przez swoich mieszkańców jako prowincja. „Skoro przestaliśmy udowadniać, że nie jesteśmy prowincją to znaczy, że jakiś problem został rozwiązany” - powiedział Sobaczek.

Wacław Sobaszek wspólnie z żoną Erdmute od 1982 roku w Węgajtach podejmuje szereg działań teatralnych: przygotowuje spektakle, organizuje wyprawy kolędnicze, zapustne i alelujkowe. Jest też gospodarzem międzynarodowego festiwalu Wioska Teatralna. Pod szyldem Teatru Potrzebnego tworzy spektakle z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Realizuje projekty teatralne w Albanii, Białorusi i Tajwanie oraz długofalowy program teatralno-ekologicznej aktywności do roku 2030: Źródła i przyszłość.

„Wawrzyn Czytelników” zdobyła książka Marcina Cieleckiego „Archipelag Lewiatana”, a za wybitne walory edytorskie i poznawcze wyróżniono książkę „Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii” Jana Zygmunta Trusewicza.

„Wawrzyn” to regionalna nagroda literacka przyznawana od 2004 roku. Organizacją konkursu zajmuje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się