14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania,

14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania,

Nagrody 14. międzynarodowego festiwalu Opowiadania przyznane!

Udostępnij

Nagrodę główną w wysokości trzech tysięcy złotych w konkursie na najlepsze opowiadanie „ostatni bankiet prezydenta” otrzymała Barbara Sadurska za opowiadanie Pełnia. Wręczono również nagrody w konkursie translatorskim.

 

 Laureatka Barbara Sadurska

Jednym z najważniejszych elementów międzynarodowego festiwalu Opowiadania, który co roku odbywa się we Wrocławiu, są konkursy literacki i translatorski – wyjątkowa szansa dlawszystkich pisarzy i tłumaczy przed debiutem. Konkursy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co roku nadsyłanych jest kilkaset tekstów z całego świata, zaś najlepsze z nich nagradzane są podczas finału festiwalu, który w tym roku odbył się od 5 do 7 października.

Na konkurs na najlepsze opowiadanie zgłosiło się ponad 290 autorów mieszkających w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Hongkongu. Kurator konkursu Daniel Odija, który przyznał pierwszą nagrodę Barbarze Sadurskiej za tekst Pełnia, tak uzasadnia swój wybór: „Pisanie na zadany temat zawsze jest trudne. Wymusza pewnego rodzaju schemat fabularny. Sadurska ten schemat przełamała, jednocześnie stosując się do zasad konkursu. W dodatku posłużyła się trudną i rzadko spotykaną narracją drugoosobową. Z opowiadania można wyczytać literacki talent, który z pewnością zaowocuje kolejnymi najwyższej jakości dziełami”.

Wręczono również nagrody w konkursie translatorskim. Spośród 175 tłumaczeń z języka angielskiego, 60 – z języka francuskiego oraz 45 – z niemieckiego jurorzy (Dobromiła Jankowska, Michał Kłobukowski, Ewa Mikulska-Frindo, Maria Zawadzka-Strączek) wybrali najlepszych tłumaczy. Pierwsza nagroda przypadła Barbarze Bruks (język niemiecki), aż cztery osoby otrzymały drugą nagrodę: Fryderyk Zoll (język niemiecki), Agata Cieślak (język francuski), Magdalena Wadówka (język angielski) i Małgorzata Śnigurowicz (język angielski). Trzeciej nagrody nie przyznano. Dodatkowo wyróżniono: Małgorzatę Gralińską (język niemiecki), Krzysztofa Kamińskiego (język angielski), Martę Olejowską (język angielski).

Gratulujemy!

 

14. międzynarodowy festiwal Opowiadania

Międzynarodowy festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.

 Podczas 14. edycji festiwalu gościliśmy następujących autorów: Justyna Bargielska, Kevin Barry (Irlandia), Grzegorz Bogdał, Martyna Bunda, Rob Doyle (Irlandia), Karmele Jaio Eiguren (Hiszpania), Magdalena Grzebałkowska, Wioletta Grzegorzewska, Thomas Gunzig (Belgia), Elias Hirschl (Austria), Dorota Masłowska, Pierre J. Mejlak (Malta), Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Aleksandra Zielińska, Inga Žolude (Łotwa). W programie festiwalu znalazły się dwie adaptacje sceniczne: Testamentu Ołeha Sencowa oraz Koziołka Macieja Bielawskiego, a także warsztaty pisarskie oraz pokazy filmów.

organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji

współfinansowanie: Gmina Wrocław

patroni medialni: TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Radio Luz, Magazyn Wroclife, Wywrota.pl, Lubię czytać, Opętani czytaniem, Booklips.pl, Hispanico.pl

 

www.opowiadanie.org

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się