Nagrody Historyczne Polityki  2021 – laureaci

Nagrody Historyczne Polityki 2021 – laureaci

Nagrody Historyczne Polityki 2021 – laureaci

Udostępnij

Poznaliśmy laureatów Nagród Historycznych POLITYKI 2021 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2020 roku. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: prace naukowe, popularnonaukowe, pamiętniki, wydawnictwa źródłowe.  „Polityka” przyznaje także nagrodę za debiut.

A oto tegoroczni zwycięzcy:

Prace naukowe:

W tej kategorii nagrodę przyznano Marii Halamskiej za książkę Ciągłość i zmiana. Wieś polska 1918-2018.W poszukiwaniu źródeł teraźniejszości (Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN i Wydawnictwo Naukowe Scholar). Jest to stuletnia historia polskiej wsi, której mieszkańcy aż do połowy lat 60. XX w. stanowili większość ludności kraju. Wielkość podjętego tematu idzie tu w parze z pogłębioną analizą i szerokim wykorzystaniem dorobku nauk społecznych, a zarazem ze zwięzłością.


 

Książki poularnonaukowe

Nagroda przypadła Maciejowi Łubieńskiemu za Portret rodziny z czasów wielkości. O prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach (Wydawnictwo WAB) – znakomicie opowiedzianą historię rodzinną, opartą na solidnych badaniach źródłowych, głęboko wnikającą w realia kilku epok historycznych oraz ich uwarunkowań.


 

Prace naukowe i popularnonaukowe – debiut

Najlepszy debiut to Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989) Katarzyny Rembackiej (Instytut Pamięci Narodowej), solidna i wyważona w sądach biografia jednej z ciekawszych postaci z drugiego rzędu komunistycznej elity władzy powojennej Polski. Możemy dzięki niej lepiej zrozumieć mechanizmy akcesu młodych ludzi do ruchu komunistycznego w II RP, błyskawiczne kariery w pierwszych latach powojennych i łatwość z jaką można było w tym świecie popaść w niełaskę.


 

Pamiętniki i wspomnienia

Nagrodę przyznano książce Bohdana Korzeniewskiego Było, minęło… Wspomnienia (Państwowy Instytut Wydawniczy) w opracowaniu Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej. Zebrane przez wydawców wspomnienia wykładowcy i reżysera teatralnego to same „gęste”, epickie opowieści o tym, co najważniejsze. Zdaniem jurorów mamy do czynienia z literaturą wspomnieniową najwyższych lotów.

 

Wydawnictwa źródłowe:

 

W tej kategorii zwyciężyły Cięcia. Mówiona historia transformacji Aleksandry Leyk i Joanny Wawrzyniak (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) – zbiór wywiadów opowiadających o niełatwych doświadczeniach transformacji: utracie pracy i końcu znanego, bezpiecznego świata. Autorki przypominają dzieje zakładów, których pracownicy „wystąpili” w książce, a materiał statystyczny pozwala spojrzeć na historię transformacji z innej perspektywy.


 

Ze względu na panującą pandemię POLITYKA po raz drugi rezygnuje z uroczystego wręczenia dyplomów, podczas którego jurorzy wygłaszali laudacje dla każdej nagrodzonej pozycji. Mogą się Państwo z nimi zapoznać w tygodniku „Polityka” z 19 maja lub pod tym linkiem.

Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.


 

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane 60 lat temu. Nagród nie przyznano tylko dwukrotnie – w roku 1965 i 1981. Przez ten czas POLITYKA nagrodziła aż 197 laureatów.

(źródło „Polityka”)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się