Najbardziej ilustrowana książka XV wieku, moda w Trylogii i Iłła w świecie sztuki

Najbardziej ilustrowana książka XV wieku, moda w Trylogii i Iłła w świecie sztuki

Najbardziej ilustrowana książka XV wieku, moda w Trylogii i Iłła w świecie sztuki

Udostępnij

Listopad to od wielu lat miesiąc, gdy Biblioteka im. Raczyńskich zaprasza na spotkanie z naszymi najcenniejszymi zbiorami. Podczas  XXIX Spotkania z Arcydziełem zaprezentowana będzie „Kronika Świata”, nazywana najbardziej ilustrowaną książką XV wieku. Okazja do lepszego poznania historii tego arcydzieła już w czwartek. Spotkanie odbędzie się w formie transmisji na żywo. Ale to nie jedyne wydarzenie, które będzie dodawać kolorów najbliższym dniom i łączyć słowo pisane z tym, co piękne wizualnie. 

W sobotę w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza wykład  o modzie w czasach Trylogii, a w środę opowieść o Iłłakowiczównie w świecie sztuk plastycznych. Wszystkie wydarzenia odbędą się online. 

Szczegóły wydarzeń. 

21 listopada (sobota), godz. 13.00. Wydarzenie online

Ubiory polskiej szlachty w XVII wieku. Wykład Anny Moryto

Podczas wykładu Anny Moryto, historyka ubioru i kostiumologa, usłyszymy o strojach, które wybierała szlachta w XVII wieku. Czy Henryk Sienkiewicz w Trylogii dbał o to, aby jego postaci nosiły stroje odpowiadające modzie w opisywanym okresie? Czy studiował źródła na ten temat? Co stało się, kiedy polski ubiór narodowy zderzył się z zagranicznymi wpływami? Czy w XIX wieku pamięć o tych strojach była wciąż żywa?

Wydarzenie będzie dostępne na profilu Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza na Facebooku oraz kanale Biblioteki Raczyńskich na YouTube.

Wykład towarzyszy wystawie czasowej „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – „Pan Wołodyjowski” prezentowanej w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza do 19 grudnia.

 

25 listopada (środa), godz. 16.00. Wydarzenie online

Tajemnice Iłły. Poezja Kazimiery Iłłakowiczówny w świecie sztuki

Podczas spotkania skoncentrujemy się na uwagach Iłłakowiczówny, jakie formułowała pisząc o malarstwie. W jaki sposób jej biografia związana była z estetycznymi przeżyciami wywołanymi kontemplacją sztuki? Jakie malarstwo doceniała poetka? Za co podziwiała artystów? Co dostrzegała w poszczególnych obrazach? Serdecznie zapraszamy na podróż w świat pogranicza literatury i sztuki!

Wydarzenie będzie dostępne na profilu Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny na Facebooku oraz kanale Biblioteki Raczyńskich na YouTube.

 

26 listopada (czwartek) godz. 18.00. Wydarzenie online

XXIX Spotkanie z Arcydziełem. „Liber chronicarum”- „Kronika Świata” Hartmanna Schedla,

„Kronika Świata” Hartmanna Schedla, czyli „Liber chronicarum” to inkunabuł wydany w 1493 r. w Norymberdze, w oficynie Antona Kobergera. Kronika ta zawiera ponad 1800 drzeworytniczych ilustracji, z których 645 jest niepowtarzalnych. Ilustracje są różnej wielkości, ale wszystkie wykonane zostały w pracowni Michała Wolgemuta. W księdze znajdują się dwie mapy świata i Europy, ponadto jest tam sto widoków miast, inne przedstawiają sceny biblijne, postacie historyczne, w tym królów biblijnych, cesarzy i papieży. Kronika obejmuje dzieje świata poczynając od biblijnego stworzenia. Kilka stron poświęcono również Polsce. Sporo miejsca przeznaczono Krakowowi, można także znaleźć  informacje na temat Śląska i widoki Wrocławia oraz Nysy. Podczas  spotkania prelekcje o arcydziele wygłoszą  prof. UAM dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss i prof. UAM dr hab. Ewa Syska, a muzykę z epoki zaprezentuje zespół muzyki dawnej Lúthien Consort. Spotkanie transmitowane będzie na Facebooku Biblioteki Raczyńskich. 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się