Najbardziej ilustrowana książka XV wieku, moda w Trylogii i Iłła w świecie sztuki
Listopad to od wielu lat miesiąc, gdy Biblioteka im. Raczyńskich zaprasza na spotkanie z naszymi najcenniejszymi zbiorami. Podczas XXIX Spotkania z Arcydziełem zaprezentowana będzie „Kronika Świata”, nazywana najbardziej ilustrowaną książką XV wieku. Okazja do lepszego poznania historii tego arcydzieła już w czwartek. Spotkanie odbędzie się w formie transmisji na żywo. Ale to nie jedyne wydarzenie, które będzie dodawać kolorów najbliższym dniom i łączyć słowo pisane z tym, co piękne wizualnie.
W sobotę w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza wykład o modzie w czasach Trylogii, a w środę opowieść o Iłłakowiczównie w świecie sztuk plastycznych. Wszystkie wydarzenia odbędą się online.
Szczegóły wydarzeń.
21 listopada (sobota), godz. 13.00. Wydarzenie online
Ubiory polskiej szlachty w XVII wieku. Wykład Anny Moryto
Podczas wykładu Anny Moryto, historyka ubioru i kostiumologa, usłyszymy o strojach, które wybierała szlachta w XVII wieku. Czy Henryk Sienkiewicz w Trylogii dbał o to, aby jego postaci nosiły stroje odpowiadające modzie w opisywanym okresie? Czy studiował źródła na ten temat? Co stało się, kiedy polski ubiór narodowy zderzył się z zagranicznymi wpływami? Czy w XIX wieku pamięć o tych strojach była wciąż żywa?
Wydarzenie będzie dostępne na profilu Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza na Facebooku oraz kanale Biblioteki Raczyńskich na YouTube.
Wykład towarzyszy wystawie czasowej „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – „Pan Wołodyjowski” prezentowanej w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza do 19 grudnia.
25 listopada (środa), godz. 16.00. Wydarzenie online
Tajemnice Iłły. Poezja Kazimiery Iłłakowiczówny w świecie sztuki
Podczas spotkania skoncentrujemy się na uwagach Iłłakowiczówny, jakie formułowała pisząc o malarstwie. W jaki sposób jej biografia związana była z estetycznymi przeżyciami wywołanymi kontemplacją sztuki? Jakie malarstwo doceniała poetka? Za co podziwiała artystów? Co dostrzegała w poszczególnych obrazach? Serdecznie zapraszamy na podróż w świat pogranicza literatury i sztuki!
Wydarzenie będzie dostępne na profilu Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny na Facebooku oraz kanale Biblioteki Raczyńskich na YouTube.
26 listopada (czwartek) godz. 18.00. Wydarzenie online
XXIX Spotkanie z Arcydziełem. „Liber chronicarum”- „Kronika Świata” Hartmanna Schedla,
„Kronika Świata” Hartmanna Schedla, czyli „Liber chronicarum” to inkunabuł wydany w 1493 r. w Norymberdze, w oficynie Antona Kobergera. Kronika ta zawiera ponad 1800 drzeworytniczych ilustracji, z których 645 jest niepowtarzalnych. Ilustracje są różnej wielkości, ale wszystkie wykonane zostały w pracowni Michała Wolgemuta. W księdze znajdują się dwie mapy świata i Europy, ponadto jest tam sto widoków miast, inne przedstawiają sceny biblijne, postacie historyczne, w tym królów biblijnych, cesarzy i papieży. Kronika obejmuje dzieje świata poczynając od biblijnego stworzenia. Kilka stron poświęcono również Polsce. Sporo miejsca przeznaczono Krakowowi, można także znaleźć informacje na temat Śląska i widoki Wrocławia oraz Nysy. Podczas spotkania prelekcje o arcydziele wygłoszą prof. UAM dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss i prof. UAM dr hab. Ewa Syska, a muzykę z epoki zaprezentuje zespół muzyki dawnej Lúthien Consort. Spotkanie transmitowane będzie na Facebooku Biblioteki Raczyńskich.