Nagroda  im. Ryszarda Kapuścińskiego: Jessika Bruder, „Nomadland. W drodze za pracą"

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego: Jessika Bruder, „Nomadland. W drodze za pracą"

Najlepszy reportaż 2020 wybrany! Jessika Bruder, autorka „Nomadland. W drodze za pracą" z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

Udostępnij

Znamy już laureatkę tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za najlepszy reportaż 2020 r. uznana została książka Jessiki Bruder „Nomadland. W drodze za pracą". Finałowa gala 12. edycji Nagrody odbyła się w sobotę, 11 września br. w Warszawie i była transmitowana w internecie, m.in. na Wyborcza.pl. 

Uroczysta gala, na której spotkały się finalistki 12. edycji Nagrody, miała miejsce w stołecznym Teatrze Studio. Do Polski przyjechały Jessica Bruder z USA, Eliane Brum z Brazylii, Jenela Kostiuczenko z Rosji i Matilda Voss Gustavsson ze Szwecji, a dołączyła do nich piąta finalistka, mieszkająca w Warszawie Karolina Sulej. Impreza, którą uświetnił występ duetu Mela Koteluk & Bartek Wąsik, była transmitowana online na Wyborcza.pl i na profilu „Gazety Wyborczej" na Facebooku. 

  1. 1 edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przejdzie do historii nie tylko jako ta, w finale której po raz pierwszy znalazły się wyłącznie kobiety, ale także ze względu na rekordową (41) liczbę wydawnictw, które zgłosiły swoje książki.

 Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano, Elżbieta Sawicka, w obecności sekretarzyni Marii Krawczyk, przyznało nagrodę za najlepszy reportaż 2020 r. Jessice Bruder za książkęNomadland. W drodze za pracą" w tłumaczeniu Martyny Tomczak, opublikowaną przez Wydawnictwo Czarne.  

 „Jessica Bruder odsłania prawdę, od której już nie można odwrócić oczu. Oto w jednym z najbogatszych państw świata ludzie, którzy - chociażby ze względu na swój kolor skóry i wykształcenie - teoretycznie należą do grupy uprzywilejowanej, dziś walczą o przetrwanie. Kryzys z 2008 roku wyrzucił ich poza wygodny świat klasy średniej, który przez całe życie wydawał im się oczywistością. Stracili pracę, oszczędności, musieli zaczynać od zera. Kiedy sytuacja na rynku polepszyła się, okazało się, że dla nich powrotu nie ma. Ich miejsca zajęli młodsi. Nie mając również szans na spokojną emeryturę (...), stali się uchodźcami we własnym kraju" – czytamy w laudacji autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Przewodnicząca Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego podkreśla, że „tym, co przesądza jednak o literackiej klasie reportażu Nomadland, jest jego niejednoznaczność. Bo ta katastroficzna opowieść przekornie niesie w sobie zadziwiający ładunek optymizmu. Widzimy skrajnie ubogich ludzi w tak zwanym wieku poprodukcyjnym, w których wzbiera niezwykła mobilizacja. Nie czekają, aż zadba o nich państwo, krewni. Biorą los w swoje ręce. Zaczynają się w swojej bezmiejscowości urządzać, usprawniać ją, budują wokół niej kulturę".    

Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką. Współpracowała z "New York Times", pisała m.in. dla "Washington Post", "New York Magazine", "The Guardian". Wykłada na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, którego jest absolwentką. Pracując nad „Nomadland", spędziła 3 lata w podróży - towarzysząc swoim bohaterom i bohaterkom, przemierzyła łącznie 24 tysiące kilometrów.    

Autorka najlepszego reportażu otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a jej tłumaczka – 20 tys. zł. Wszystkim finalistkom przyznano nagrody w kwocie 5 tys. zł, tłumaczkom i tłumaczowi reportaży, które znalazły się w finałowej piątce ‒ po 2 tys. zł.  

Natomiast w niedzielę 12 września w ramach na Warszawskich Targów Książki o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z laureatką tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Z Jessicą Bruder porozmawia prof. Andrzej Leder. Całe spotkanie będzie tłumaczone z języka angielskiego na polski.  

Wszystkie wydarzenia towarzyszące 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, odbywające się w ramach Warszawskich Targów Książki, będą transmitowane na profilu FB - https://www.facebook.com/NagrodaRK@NagrodaRK

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty.  

Nagroda ma charakter międzynarodowy i od 12 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.  

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona i jest ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem jest redakcja „Gazety Wyborczej".. Patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Patronat honorowy nad finałem 12. edycji objęła Ambasada Szwecji a medialny portal Wyborcza.pl, „Książki. Magazyn do czytania" oraz „Duży Format".  

 

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatkach i laureatach oraz o samej Nagrodzie można znaleźć na stronie Kulturalna Warszawa i na FB Nagrody


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się