Najpopularniejsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego jako produkcja audio

Najpopularniejsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego jako produkcja audio

Najpopularniejsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego jako produkcja audio

Udostępnij

Ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy książki, sprzedane prawa do jej ekranizacji oraz tytuł „najczęściej wybieranej książki 2013 roku”. „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego to jedna z najważniejszych powieści przygodowych w Polsce. Tym razem pojawi się w formacie superprodukcji audio w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych Vanessa Aleksander, Grzegorz Damięcki, Agata Kulesza i Piotr Stramowski. Produkcja jest już dostępna w aplikacji Empik Go.

8 lat temu po raz pierwszy na rynku wydawniczym ukazał się „Bezcenny”. Został okrzyknięty jedną z najważniejszych powieści przygodowych ostatnich lat, a Zygmunta Miłoszewskiego doceniono za styl i historię. „Bezcenny” to komentarz do rzeczywistości w ironicznej, prześmiewczej i bezkompromisowej konwencji. Mimo upływu czasu, Polacy wciąż sięgają po ten tytuł. Nadszedł więc czas na to, by „Bezcenny” zyskał nową jakość, a jego bohaterowie „głos”.

- Wydaje mi się, że słuchowisko jest najlepszym rodzajem fikcji. Nic nie oddaje lepiej głębi literatury. To prawdziwy teatr wyobraźni. Żadnym innym medium nie przekażemy tak emocji, złożoności bohatera czy świata. Słuchowisko łączy w sobie to, co jest najlepsze z literatury i to, co jest najlepsze z innych światów. Do literatury dochodzi gra aktorska, efekty dźwiękowe i muzyka.- Zygmunt Miłoszewski, autor „Bezcennego”.

Jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarzy w swojej powieści przygodowej łączy dwa wydawałoby się odległe motywy – sztukę oraz wojnę. Bohaterowie jego opowieści dostają jasne zadanie: uratować ostatniego więźnia dwudziestego wieku, koronnego świadka historii - tajemniczy obraz „Portret Młodzieńca” Rafaela.

- Cała książka wzięła się z wiedzy, że najcenniejsze zaginione dzieło sztuki było kiedyś w Polsce. I od tego zaczęło się grzebanie w całej historii w ogóle. Kluczowy był dla mnie fakt, że II wojna światowa była wojną o sztukę. Na pierwszej linii frontu byli nie tylko żołnierze, ale też historycy sztuki. Za tym idzie także większy dylemat, na ile sztuka jest elementem pamięci narodowej. Na ile bitwa o sztukę, która wydawałoby się jest tylko walką o odrobinę pigmentu na desce czy płótnie, w tym wypadku jest też  bitwą o pamięć i o to, kim jesteśmy -Zygmunt Miłoszewski

W „Bezcennym” mamy do czynienia z wielką sztuką. Główna bohaterka serii Miłoszewskiego, Zofia Lorentz (Vanessa Aleksander) ma za zadanie odbić wybitne dzieło – „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi. Do jej zespołu dołączają Karol Boznański (Piotr Stramowski), cyniczny młody marszand, Anatol Gimitriuk (Grzegorz Damięcki), świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i Lisa Tolgfors (Agata Kulesza), legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia w Grudziądzu. Obsada serialu audio nie została skompletowana przypadkowo. Aktorzy zgodnie przyznają, że sztuka to ich wielka pasja.

- Gdy zdawałem do Szkoły Teatralnej – dużo malowałem. Złożyłem nawet wtedy teczkę na ASP i o dziwo, została przyjęta. Właściwie od zawsze próbowałem rysować, nawet do tej pory pracując nad rolą rysuję sobie swojego bohatera. Poza tym staram się oglądać dużo albumów, bywać na wystawach i nie ograniczać swojej wyobraźni - Grzegorz Damięcki

Agata Kulesza dodaje:

Przyznaję, że kocham malarstwo, uwielbiam filmy o jego współczesnej odsłonie malarstwie i w ogóle o całym rynku sztuki. Fascynuje mnie, to jak to się kręci, kto tym rządzi i decyduje, że akurat ten malarz, a nie inny jest u szczytu.

Agata Kulesza

Premiera superprodukcji audio w aplikacji Empik Go 22 października.
www.empik.com/go/bezcenny    
Adaptacja scenariusza: Aleksandra Szatkowska
W rolach głównych wystąpili:
Vanessa Aleksander - Zofia Lorentz
Piotr Stramowski - Karol Boznański
Agata Kulesza - Lisa Tolgfor
Grzegorz Damięcki - Anatol Gmitruk
W pozostałych rolach: Miłogost Reczek, Jolanta Wołłejko, Michał Staszczak, Grzegorz Kwiecień, Krzysztof Nowik, Jakub Strzyczkowski, Krzysztof Czeczot, Ewa Serwa, Jakub Dąbrowski, Katarzyna Puchalska, Mikołaj Chroboczek, Maciej Więckowski, Sebastian Cybulski, Mateusz Grydlik, Michał Darewski, Leszek Zduń, Mirosław Guzowski, Krzysztof Cybiński, Maciej Motylski, Katarzyna Hołyńska, Artur Ziółkowski, Jakub Jakubiec, Jowita Kropiewnicka, Oliwer Witek, Krzysztof Tymiński, Borys Szulc, Zygmunt Miłoszewski
Narrator: Filip Kosior
Reżyseria: Krzysztof Czeczot i Wojciech Pątkiewicz
Realizacja Dźwięku: Wojciech Pątkiewicz
Kierownictwo produkcji: Aleksandra Szatkowska
Producent wykonawczy: OSORNO
Producent: Paweł Heba i Anita Rochalska Empik Go
Wydawca książki papierowej: W.A.B

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się