Ogłoszono laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej

Ogłoszono laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej

Ogłoszono laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej

Udostępnij

Dwudziestego czwartego października w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbyła się gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2018. Laureatką kategorii Literacka Książka Roku 2018 został „Latawiec z betonu”, prozatorski debiut Moniki Milewskiej, wydany przez wydawnictwo WAM.

Monika Milewska – poetka, tłumaczka i antropolog kultury. Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Autorka tomików poezji: „Podróż na koniec świata”, „Papierowe okręty” i „Płacz komety”.

Magdalena Grzebałkowska, również nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej, napisała o książce „Latawiec z Betonu” Moniki Milewskiej: „Jestem z falowca. Klatka C, trzecie piętro, sześciometrowy pokój od strony zawsze zacienionej galerii. Spędziłam tam dwadzieścia lat. Uroczyście przysięgam, że wszystko w fascynującej książce Moniki Milewskiej jest prawdą. Zboczeńcy, UFO nad falowcem, karaluchy i mrówki faraonki, ściany pokryte lodem podczas zimy stulecia i dzieci szukające pęknięć w bloku z ograniczonym terminem użycia. Tylko krowy na balkonie nie pamiętam, być może jednak mieszkała w klatce A. Nie mogłam się oderwać od przygód Inżyniera – konstruktora falowca. Sam sobie winien”.

Nagroda w kategorii  “Pomorska Książka Roku 2018” trafiła do zespołu czwórki redaktorów: Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego – twórców książki „Gdańskie ogrody”, wydanej przez Muzeum Gdańska.

„Gdańskie ogrody” to publikacja przybliżająca historię prywatnych założeń ogrodowych, a także parków i miejskich zieleńców. Ukazuje najbardziej znane ogrody obecne w świadomości gdańszczan do dziś, jak Ogród Opacki w Oliwie, oraz założenia nieistniejące, zapomniane lub zachowane jedynie w pamięci wąskiego grona fachowców, jak choćby ogród Rottenburgów w Strzyży. Książka ukazuje także kulturę ogrodową, wprowadza w świat uprawianych w ogrodach i oranżeriach roślin, przybliża ofertę sprzedaży sadzonek, nasion i cebulek kwiatowych, zwraca uwagę na budowle wznoszone w parkach i dekorację ogrodów. Te zagadnienia były dotąd niemal nieobecne w pamięci gdańszczan”. Publikacja „Gdańskie ogrody” towarzyszyła wystawie o tym samym tytule, która była prezentowana w 2018 roku w Domu Uphagena.

Dr Ewa Barylewska-Szymańska – historyk kultury materialnej, sztuki i architektury. Pracuje w Muzeum Gdańska i Instytucie Historii PAN. Była współautorką koncepcji rewaloryzacji Domu Uphagena i należała do zespołu sprawującego nadzór merytoryczny nad przebiegiem prac w tym obiekcie.

Dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska – prof. nadzw. Sopockiej Szkoły Wyższej, wieloletni nauczyciel akademicki. Przez ponad 30 lat była związana z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Autorka książki o gdańskich ogrodach „Ogrody odchodzące. Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej”, rozdziałów w książkach oraz  licznych artykułów  z dziedziny historii sztuki ogrodowej,  architektury krajobrazu i urbanistyki.

Zofia Maciakowska – pracownik Instytutu Historii PAN, Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski. Jest architektem, stopień doktora uzyskała w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książki “Kształtowanie przestrzeni miejskiej Głównego Miasta w Gdańsku do początku XV w.”, jak również współautorka innej – “Miasto i ludzie u progu nowoczesności. Socjotopografia Gdańska w pierwszej połowie XIX wieku”, napisanej wspólnie z dr Ewą Barylewską-Szymańską.

Wojciech Szymański – historyk sztuki i architektury. Pracuje w Muzeum Gdańska, oddział Dom Uphagena. Był współautorem koncepcji rewaloryzacji Domu Uphagena i należał do zespołu sprawującego nadzór merytoryczny nad przebiegiem prac konserwatorsko-rekonstrukcyjnych w tym obiekcie.

Nagrodę za Całokształt Pracy Literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz – poeta, prozaik i eseista. Urodzony w Lidzie na Białorusi. Po ukończeniu Liceum w Połczynie Zdroju przeniósł się do Gdańska, gdzie podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutował w 1971 w piśmie „Radar” fragmentem prozy „Jesień bez liści”. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wydał kilka tomów wierszy o silnym ładunku autobiograficznym. Rozgłos przyniosła powieść „Lida”, za którą otrzymał nagrodę Czesława Miłosza. Kolejne publikacje to między innymi: „Pan Bóg nie słyszy głuchych” (1995), „Prawdziwa ballada o miłości” (2002), „Popiół i wiatr, Gdańsk” (2005), „Dzień przed końcem świata” (2008).

Ponadto Kaszubską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” otrzymała Krystyna Lewna.

Galę występem na żywo uświetniła Katarzyna Groniec, która zaprezentowała materiał ze swojej najnowszej płyty, a także własne interpretacje tekstów Jacquesa Brela, Paulo Conte, Grzegorza Ciechowskiego i Agnieszki Osieckiej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się