Zapowiedź REBIS-u: Królestwa wiary.

Zapowiedź REBIS-u: Królestwa wiary.

Zapowiedź REBIS-u: Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii

Udostępnij

 Dom Wydawniczy REBIS proponuje w serii: Historia do XIX wieku, mowe spojrzenia na muzułmańską Hiszpanię: Brian Catlos, Królestwa wiary. Nowa historia muzułamańskiej Hiszpanii".

Tysiąc lat wojen, intryg, pasji religijnej i osiągnięć kulturalnych

Napisana na nowo, podważająca mity historia Hiszpanii w czasach arabskiego podboju, obejmująca okres od powstania islamu w VII wieku aż do ostatecznego wypędzenia muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego w wieku XVII.

Catlos twierdzi, że wbrew utrwalonym poglądom Al-Andalus nie była ani rajem, w którym panowała światła tolerancja, ani miejscem zderzenia cywilizacji. Przeciwnie, muzułmanie, chrześcijanie i żydzi – chociaż walczyli ze sobą i między sobą - wspólnie budowali kulturalnie i naukowo wyrafinowaną cywilizację, która przeobraziła zachodni świat, położyła podwaliny pod renesans, epokę dominacji Europy, i nowożytną kulturę żydowską.

Królestwa wiary, barwny, panoramiczny obraz bardzo ważnego, ale niezrozumianego okresu dziejów, ukazują genezę naszego dzisiejszego świata: wewnętrznie połączonego i pluralistycznego.

Opinie o książce:

Królestwa wiary to wnikliwe i stonowane spojrzenie na muzułmańską Hiszpanię od jej początków do żałosnego upadku. Opierając się na mistrzowskiej znajomości źródeł pierwotnych i wtórnych, Catlos ukazuje jej osiągnięcia i trwałe dziedzictwo. Ta znakomita, dobrze napisana i udokumentowana książka rzuca nowe światło na dzieje Półwyspu Iberyjskiego.- Teofilo F. Ruiz, profesor historii na University of California w Los Angeles

 Nowy, żywy i interesujący opis średniowiecznych Hiszpanii i Portugalii, który odbiega od stereotypów i ukazuje nam w znacznie bardziej niż dotąd zniuansowany sposób stosunki i interakcje między różnymi społecznościami wyznaniowymi na półwyspie.- Hugh Kennedy, profesor arabistyki na University of Lo ndon, autor Caliphate: The History of an Idea.

Brian A. Catlos zabiera nas w podróż przez kalejdoskopowy krajobraz stosunków muzułmańsko-chrześcijańsko-żydowskich. Przeprowadzona przez niego zręczna analiza ukazuje w jasnym świetle siły, które przyczyniły się do stworzenia zarówno rzeczywistego, jak i mitycznego obrazu życia w mauretańskiej Hiszpanii. - Thomas F. Glick, emerytowany profesor historii na Boston University, autor Islamic and Christian Spain in the Early Middle Ages.

Kilka słów o autorze:

Brian A. Catlos jest mediewistą, profesorem religioznawstwa na University of Colorado w Boulder, jako badacz współpracuje też z University of California w Santa Cruz. Co roku prowadzi w Barcelonie letnie seminaria poświęcone stosunkom chrześcijańsko-muzułmańsko-żydowskim oraz innym zagadnieniom dotyczącym średniowiecznej Europy. Jest autorem wielu nagradzanych książek, w tym Infidel Kings and Unholy Warriors, licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także zapalonym podróżnikiem oraz autorem i współautorem przewodników turystycznych. Biegle włada m.in. hiszpańskim i katalońskim, czyta także m.in. po arabsku i łacinie. Mieszka w Boulder i w Barcelonie.

Tytuł: Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii"
Tytuł oryginału: Kingdoms of Faith
Autor: Brian Catlos
Przekład: Andrzej Jankowski
Seria: Fistoria do XIX wieku
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydania: Poznań, premiera: 12 listopada 2019
Wydanie: I
Objętość: 456 stron
Format: 15.0x22.5 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-8062-518-1
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się