Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2022

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2022

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2022

Udostępnij

Kończy się pierwszy pocovidowy rok, kiedy to powoli wszystko powraca do normalności. Targi książek, spotkania autorskie, promocje nowości wydawniczych. W tym roku jednak chciałby zwrócić uwagę na niezwykłą aktywność różnego rodzaju fundacji, stowarzyszeń, które włączają się w oryginalny sposób w promocję czytelnictwa, księgarni czy bibliotek. Wydaje się to bardzo dobrym kierunkiem, tym bardziej, iż księgarnie przegrywają wizerunkowo z polityką władz dużych miast (wyrzucanie księgarni z centrum handlowych miast)

Ten rok zdominowała agresja Rosji na Ukrainę,co się spotkało się z niezwykłą akcją społecznego potępienia i gremialnej pomocy dla narodu ukraińskiego. Apele swoje wystosowały najważniejsze instytucje kultury oraz wydawcy: Polski PEN Club, Unia Literacka, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Instytut Książki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydawnictwo Warstwy, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Historia i Kultura i wiele innych.

 

Grudzień 2022

1. "Czy to czas, by razem czytać?” – kampania świąteczna Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Tegoroczna kampania świąteczna Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przypominała, że czytanie pozwala zatrzymać się w gonitwie okołoświątecznych obowiązków i docenić chwile z najbliższym

2. W piątek 17 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY. Laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrody gremia jurorskie skorzystały z posiadanej od niedawna możliwości przyznania wspólnej nagrody literacko-graficznej za książkę, w której relacja tekstu i grafiki stanowi o jej wyróżniającej się wartości. Po raz trzeci przyznana została nagroda w kategorii specjalnej „Dziecko jest najważniejsze” – w tym roku tematem są dziecięce doświadczenia uchodźcze- w kategorii „książka dla młodszych” Justyna Bednarek, „Nasza niegrzeczna mama”, il. Katarzyna Palus, Wydawnictwo Wytwórnia, w kategorii „książka dla starszych”:Marcin Szczygielski, „Antosia w bezkresie”, Instytut Wydawniczy Latarnik.

3. "Eureka Biblioteka!” – wystartował cykl reportaży o bibliotekach wspieranych przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. „Eureka Biblioteka!. Nowy cykl telewizyjny, zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to opowieść o współczesnych bibliotekach, które oferują znacznie więcej niż tylko książki. Premierowy odcinek został wyemitowany w TVP Kultura w sobotę 10 grudnia 2022 r. o godz. 18.15. Bohaterami pierwszej serii, współprodukowanej przez Narodowe Centrum Kultury i TVP Kultura, będzie 16 bibliotek z całej Polski. Pierwsze trzy odcinki trafiły do emisji jeszcze w 2022 r., kolejne – w 2023 r

4. Rozpoczęła się konferencja ekspercka „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia”. Zorganizowane przez Instytut Książki spotkanie dotyczy „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, odbył się w dniach 8-9 grudnia w Piotrkowie Trybunalskim.

5. 6 grudnia czekało nas we Wrocławiu absolutnie wyjątkowe wydarzenie. Ambasada Królestwa Danii, Fundacja Olgi Tokarczuk oraz Wrocławski Dom Literatury wspólnie zorganizowały duńsko-polską konferencję „Happy, healthy & inclusive cities” dotyczącą symbiotycznego tworzenia miast zdrowych, szczęśliwych i niewykluczających.

6. Jubileuszowa edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek rozpoczęła się w czwartek, 1 grudnia w Hali Stulecia. W czasie czterodniowej imprezy zaprezentowała się rekordowa, jak dotąd, liczba wystawców, wśród których nie zabrakło honorowych gości z Ukrainy.

7. Wystartowała! Kolejna edycja akcji Podziel się książką organizowana przez łódzką księgarnię internetową Gandalf.com.pl. Edycja skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. Partnerami przedsięwzięcia zostały Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.

 

 

Listopad 2022

 1. W listopadzie odbyła się szósta edycja projektu „Upoluj swoją książkę” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo Czytaj PL. Dzięki akcji uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju mogły zupełnie za darmo przeczytać bestsellerowe e-booki i audiobooki.

2. Jubileuszowa edycja Targów Książki Historycznej odbyła się w dniach 24-27 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorem Targów była Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki. W jubileuszowej edycji udział wzięło blisko 180 wydawnictw z Polski, Ukrainy oraz Białorusi i ponad 200 autorów. Odbyło się blisko 50 spotkań w trzech przestrzeniach Zamku Królewskiego i około 160 spotkań na stoiskach – łącznie ponad 210 wydarzeń w ciągu czterech dni. Publiczność doceniła ciekawą ofertę wydawnictw i wyjątkowo bogaty program imprez towarzyszących, atrakcyjnych dla pasjonatów historii w wielu jej aspektach – szacuje się, że w tym roku Arkady Kubickiego odwiedziło 24 000 osób.

3. 27 listopada rozpoczął się XVI. Festiwal Puls Literatury w Łodzi. „Wielka migracja” to hasło nawiązujące do roku romantyzmu polskiego, ale i sytuacji współczesnych uchodźców, które było tematem przewodnim XVI Festiwalu Puls Literatury. Wydarzenie zorganizowały; Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

4. Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureatkę jubileuszowej, 10-ej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Uhonorowano nią Mariannę Kijanowską, ukraińską poetkę i tłumaczkę, autorkę wstrząsającego tomu wierszy „Babi Jar. Na głosy”. Partnerem strategicznym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2022 jest Fundacja PZU.

 

Październik 2022

1. Pochodzący z Zanzibaru zeszłoroczny noblista Abdulrazak Gurnah, amerykańska pisarka Carmen Maria Machado, holenderska poetka, pieśniarka, filozofka Eva Meijer oraz włoski filozof Roberto Esposito byli gośćmi 14. Festiwalu Conrada, który odbył się w Krakowie w dniach 24-30 października.

 2. 7 października w ponad 150 księgarniach z 55 miast już po raz czwarty odbyła się Noc Księgarń. W minionym roku zapowiedziała się rekordowa edycja – zarówno pod względem liczby księgarń, jak i bogactwa i różnorodności zaplanowanych przez nie wydarzeń.

3. Książkonalia – nowa impreza literacka na Śląsku. 8 października w Katowicach miała miejsce „Książkonalia”, czyli impreza przeznaczona dla osób promujących literaturę i czytelnictwo w internecie. Jak informowali organizatorzy, podczas wydarzenia spotkali się influencerzy książkowi, blogerzy, bookstagramarzy, booktuberzy, booktokerzy, a także sami autorzy i wydawcy.


4. VIII. edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyła się w sobotę 1 października pod hasłem „To się musi powieść”. Jej organizator – Centrum Edukacji Obywatelskiej – chciało w ten sposób pokazać wagę bibliotek w kształtowaniu obrazu lokalnych społeczności.

5. Wydawcy prasy apelują o zerową stawkę VAT na gazety. Izba Wydawców Prasy wraz z Polską Izbą Książki zaapelowały do Ministerstwa Finansów o wprowadzenie zerowej stawki VAT na książki, gazety i czasopisma.

6. Ponad 33 mln zł wyniosła kwota pomocy de minimis na lata 2022-2023, jaką Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło dla nauki polskiej na rozwój czasopism naukowych. W ramach programu o nazwie „Rozwój czasopism naukowych” dofinansowanych zostało 565 czasopism.

7. 4 mln zł dla 102 małych księgarni - II edycja programu „Certyfikat dla małych księgarni” rozstrzygnięta. Program wspiera małe księgarnie - "to, co jest cenne i co wymaga wsparcia państwa - tak, żeby tego typu instytucje nie musiały konkurować z silniejszymi na rynku graczami, którzy nie są w stanie przedstawić cennej kulturowo oferty” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, ogłaszając wyniki II edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”. 102 małe księgarnie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 4 mln zł.

8. Edycja na miarę jubileuszu. Za nami 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. W największym literackim wydarzeniu w kraju udział wzięło 470 wystawców, ponad 45 000 odwiedzających i prawie 1000 autorów.

 

Wrzesień 2022

1. Druga edycja krakowskiego Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa działa się w dniach 5-12 września. Impreza łączy kulturę, technologię i naukę. W tym roku poświęcona była tematyce kryzysu klimatycznego. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce we wrześniu 2021 roku. Jak przypomnieli organizatorzy na konferencji prasowej, „wydarzenie wystartowało w Roku Stanisława Lema i stało się mostem między światami technologii, kultury i nauki”.

2. 11. Edycja Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka, przebiegała 3 września 2022 roku w Ogrodzie Saskim oraz w setkach miejsc w całej Polsce i na świecie. W tym roku wspólnie czytane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

3. Pierwszy Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk. W dniach 14-18 września Wrocław odwiedziło 36 autorek i autorów przekładów literatury polskiej na języki obce. Wszyscy tłumaczyli książki Noblistki, ale mają w swoim dorobku również przekłady utworów wielu innych twórczyń i twórców. Byli tu goście zarówno z Anglii, Niemiec, Szwecji, Francji, czy Hiszpanii, ale również z Białorusi, Węgier, czy odległej Korei. I Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk trwał od 15 września.

4. 17 września odbyła się 20. edycja akcji „Książka za worek śmieci”. Jej organizatorzy zapraszali do wspólnego sprzątania mieszkańców wszystkich 16 wojewódzkich miast w Polsce.

5. Fundacja Historia i Kultura zapraszała na Jesienne Targi Książki, które odbyły się w dniach 15-18 września 2022 roku w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie m.in. spotkania z autorami i ciekawa oferta książek przygotowana przez ponad 100 wystawców.

6. W Ogólnopolskiej Bazie Księgarń (wspólny projekt Instytutu Książki i Polskiej Izby Książki, finansowany ze środków MKiDN) według stanu na koniec sierpnia w Polsce działa 1692 księgarnie. Od sierpnia 2021 roku ubyło aż 81 placówek.

7. Festiwal organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie i Fundację „ARKA” im. Józefa Wilkonia odbył się 24 września w Bibliotece Głównej w Piasecznie. Była to już siódma edycja wydarzenia.

 

Sierpień 2022

1. Miron Białoszewski, który w tym roku obchodziłby setne urodziny, patronował ósmemu Festiwalowi Stolica Języka Polskiego. Festiwal odbył się od 7 do 13 sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu. Gośćmi imprezy byli m.in. Sylwia Chutnik, Bogdan Zadura, Małgorzata Rejmer.

2. Instytut Książki ogłosił drugi nabór wniosków do programu „Certyfikat dla małych księgarni”, w ramach którego kameralne księgarnie mogą otrzymać do 40 tys. złotych dofinansowania m.in. na czynsz, zakup wyposażenia i promocję. Łączny budżet tegorocznej edycji programu wynosi 4 mln złotych. Nabór wniosków potrwa do 29 sierpnia.

3. Rozstrzygnięto internetowy plebiscyt na „Fest księgarnię”, czyli ulubioną księgarnię poznaniaków. W głosowaniu, które trwało od 15 maja do 31 lipca oddano 6721 głosów. Plebiscyt został zorganizowany przez Miasto Poznań we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania. Nagrodę główną zdobyła: Księgarnia im. Jana Pawła II Sursum Corda – 1958 głosów.

4. W sobotę, 20 sierpnia, Wrocławski Instytut Kultury zapraszał na Przedmieście Świdnickie na 11. odsłonę Europejskiej Nocy Literatury! Częścią odbywającego się pod hasłem „Temat Rzeka” święta była literacka strefa na placu Tadeusza Kościuszki. Mamy też wiadomość dla wszystkich, którzy na miejsce wydarzenia postanowią przyjechać komunikacją miejską: mogli zrobić zupełnie za darmo!

 

Lipiec 2022

1. „Czytanie rządzi” to hasło startującej właśnie pierwszej w Polsce kampanii samorządowców na rzecz czytelnictwa. Prezydenci największych polskich miast we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania zachęcali do lektury, opowiadali o ulubionych książkach. Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich, czyli dwanaście polskich metropolii: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław – wszyscy razem – zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce.

2. Finał Festiwalu Ludzie Książki, Dnia Łazarza. Niebawem lato i wakacje, a najlepszym wejściem w nie będzie finał Festiwalu Ludzie Książki. Od lutego Festiwal podróżował po Polsce, a 24 i 25 czerwca trafi do Biblioteki Raczyńskich. To dwa dni wypełnione literaturą i spotkaniami z ludźmi książki - pisarzami, tłumaczami, ilustratorami, blogerami i czytelnikami. Gośćmi byli m.in. Nina Lykke, Antoni Libera, Karolina Drozdowska, Sofija Andruchowycz, Anna Gacek, Katarzyna Barlińska „Pizgacz”, Okoń w sieci, zespół DAGADANA i wielu innych.

3. Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie odbył się latem. Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie to nowe święto dobrej książki, które przez całe lato wypełniało nową siedzibę kameralnej księgarni Fika w stolicy Pomorza Zachodniego. Wydarzenie odbywało się przez kilka letnich weekendów: w dniach: 25-26 czerwca, 9-10 lipca, 23-24 lipca, 6-7 sierpnia oraz 20-21 sierpnia w Ogrodach Śródmieście w Szczecinie. Wszystkie wydarzenia były bezpłatne. Festiwalowi patronowali: Marcin Szczygielski, Małgorzata Swędrowska i Przemysław Staroń.

4. W Krakowie rozpoczął się 11. edycja Festiwalu Miłosza. Po jedenastu latach impreza powraca do frazy Rodzinna Europa, tym razem w trojakiej wersji językowej: Rodzinna Europa | Родинна Європа | Родная Эўропа. Na festiwalowe wydarzenia organizatorzy zapraszali od 7 do 10 lipca do Pałacu Potockich, który był centrum festiwalowym tegorocznej odsłony największego poetyckiego święta w Polsce, oraz do innych przyjaznych poezji miejsc w Krakowie.

5. IX Rabka Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej miał miejsce w dniach 13-16 lipca 2022 w Rabce-Zdroju. Zapisy na wydarzenia były otwarte już od 4 lipca. W programie znalazło się łącznie 62 wydarzenia zarówno dla małych, jak i dużych uczestników: warsztaty, spotkania autorskie, wieczory wspólnego czytania, wystawy, gra miejska, liczne animacje w „czytelni na polu”, a także inspirująca konferencja ekspercka dla dorosłych.

6. Według danych Krajowego Instytutu Mediów, pochodzących z Badania Założycielskiego, w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki (zarówno drukowanej, jak i w wersji elektronicznej), nie przeczytało 56 proc. Polaków. Dane pochodzą z badania, które zostało przeprowadzone w okresie lipiec 2021 – marzec 2022 i objęło reprezentatywną próbę 31.931 osób.

7. W Warszawie: „Poczuj się jak u siebie w księgarni”. Tym hasłem Warszawa zachęcała mieszkańców do odwiedzania i poznawania lokalnych księgarni niezależnych, w których obok ulubionych książek znaleźli także niepowtarzalną atmosferę, chwilę ciszy i dobrą kawę. Pomagała im w tym wirtualna mapa księgarń.

8. Wyniki naboru do Programu Certyfikat dla małych księgarni. W ramach naboru złożono 69 wniosków, w tym 57 wniosków poprawnych formalnie na łączną kwotę wsparcia finansowanego 2 278 000,00 zł oraz 12 wniosków błędnych formalnie. Spośród poprawnych formalnie wniosków dofinansowanie otrzymało 55 wniosków o liczbie punktów uzyskanych w procesie oceny przekraczających 70 (zgodnie z zapisami par. 8 ust. 16), w kolejności od 1. do 55. miejsca zajmowanego na liście rankingowej (od 95,60 do 73,20 uzyskanych punktów), na łączną kwotę wsparcia finansowego 2 198 000,00 z. 

 

Czerwiec 2022

1. Premiera nowej powieści Olgi Tokarczuk w Hali Stulecia we Wrocławiu! Na to wydarzenie czekaliśmy z niecierpliwością, odkąd Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. W końcu jest! Nowa powieść autorstwa noblistki nosi tytuł „Empuzjon” i ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Spotkanie z okazji premiery odbyło się 2 czerwca przy wypełnionej po brzegi miłośnikami dobrej literatury Hali Stulecia we Wrocławiu.

2. Wielkie święto dzieci i literatury 1 czerwca wystartował Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Gościł w Gdańsku, Lublinie, Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu. Tego dnia miasto zamieniło się w prawdziwe królestwo literatury. W ciągu kilku dni znakomici twórcy książek dla młodego czytelnika postarali się udowodnić, że kontakt z literaturą może być początkiem wielkiej przygody. Festiwal Ojce i Dziatki we Wrocławiu organizowany był przez Fundację Czas Dzieci w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

3. W dniach od 2 do 4 czerwca w Krakowie odbył się 5. Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej. Wydarzenie, organizowane przez Instytut Książki w cyklu czteroletnim, zgromadziło tym razem 500 uczestników, w tym 250 tłumaczy z ponad 50 krajów – w większości z Europy, ale także z Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Australii. Wydarzenie uświetniło wręczenie brązowych medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis dwóm zasłużonym tłumaczom literatury polskiej na języki obce. Odznaczeniami zostali uhonorowani Constantin Geambaşu z Rumunii, Lajos Pálfalvi z Węgier. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla ambasadora literatury polskiej za granicą, przyznawane przez Instytut Książki, przypadło w tym roku prof. Silvano De Fantiemu, wybitnemu tłumaczowi literatury polskiej na język włoski.

4. Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania już od dekady rewolucjonizuje czytelnictwo w Polsce. W tym roku słynąca z eksperymentów impreza wydarzyła się po raz dziesiąty, ale po raz pierwszy zawitała na warszawską Pragę. Od 24 do 26 czerwca 2022 r. pod hasłem „Do widzenia, do jutra!” przy Otwockiej 14, w dawnym kompleksie fabryk na legendarnych Szmulkach, zorganizowano blisko 50 wydarzeń. Kompleks budynków fabrycznych na trzy czerwcowe dni zamienił się w literacki pępek świata. Spotkania, spektakle i koncerty odbyły się w halach i przestrzeniach, które do II wojny światowej służyły jako ważne centrum wyrobów gumowych. Gościliśmy w minionym roku: światowej sławy powieściopisarzy: Georgi Gospodinowa i Hari Kunzru, laureata Nagrody Goncourtów Érica Vuillarda, znakomitych reporterów: Martina Caparrósa i Sonię Faleiro, oraz młodych autorów sensacyjnych debiutów z ostatnich lat, Megan Nolan i Gabriela Krauze; to tylko niektóre zagraniczne gwiazdy w programie Big Book Festival 2022.

5. Marianna Kijanowska i Luljeta Lleshanaku Europejskimi Poetkami Wolności 2022. Po raz pierwszy w czternastoletniej historii Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” Jury zdecydowało się uhonorować dwie poetki. Europejskimi Poetkami Wolności 2022 zostały Marianna Kijanowska (Ukraina) uhonorowana za tom „Babi Jar. Na głosy” i Luljeta Lleshanaku (Albania) doceniona za tom „Woda i węgiel”. Osobno nagrodzeni zostali tłumacze zbiorów: Adam Pomorski i Dorota Horodyska. Wręczenie nagród odbyło się 10 czerwca podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności (9-11 czerwca).

6. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki w minionym roku trafiła do Andera Izagirrego za książkę „Potosí. Góra, która zjada ludzi” w przekładzie Jerzego Wołk-Łaniewskiego (Wydawnictwo Filtry). Laureat otrzymał 100 tys. zł, atłumacz – 20 tys. zł.

7. Wybitny tłumacz Maciej Świerkocki otrzymał od Ambasady Irlandii Bernard O’Connor Award za swój nowy przekład „Ulissesa”Jamesa Joyce’a i autorską książkę „Łódź Ulissesa”. Nagroda, przyznawana od 2018 roku, została wręczona 15 czerwca w rezydencji Ambasadora Irlandii w Warszawie. Patron nagrody, Bernard O’Connor, był m.in. nadwornym lekarzem króla Jana III Sobieskiego i autorem pierwszej historii Polski napisanej po angielsku.

8. Trzy tłumaczki z języka norweskiego: Maria Gołębiewska-Bijak, Maria Sibińska i Iwona Zimnicka zostały uhonorowane Królewskim Norweskim Orderem Zasługi. To odznaczenie nadawane cudzoziemcom za szczególne zasługi dla Norwegii.

9. Przez cały maj i czerwiec w Poznaniu trwał Festiwal Księgarni Kameralnych. W małych księgarniach, które nie należą do żadnych sieci, organizowane były spotkania z autorami książek; muzykolog Danutą Gwizdalanką, byłym rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem, autorką reportaży i wywiadów Agnieszką Jelonek czy pisarką Dorotą Kotos.

 

Maj 2022

1. Targi Książki w Warszawie trwały od 26 do 29 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki, a w roli Gościa Honorowego wystąpiła Norwegia. Wystąpienie Norwegii w roli Gościa Honorowego organizowane było przez NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie. W największym literackim i targowym wydarzeniu tego roku wzięło udział ponad 500 wystawców z 13 krajów. Z publicznością, na wielu scenach, spotkało się blisko 800 twórców, w tym aż 30 autorów z Norwegii. Zgodnie z szacunkami, Targi w ciągu czterech dni odwiedziło około 90 000 osób.

2. Coraz mniej księgarni. Od połowy grudnia 2021 roku z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń ubyło 43 księgarnie. Niemal w każdym województwie odnotowano zamykanie się placówek księgarskich. Największy spadek nastąpił w województwach mazowieckim (- 9) i podlaskim (- 6).

3. Trzy księgarnie pod marką PWN zostały zamknięte. To Księgarnia PWN Toruń – UMK, Księgarnia PWN Warszawa SGGW i Księgarnia PWN Łódź – Uniwersytet Łódzki.

4. 8 maja rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku hasło tygodnia brzmiało „Świat w jednym miejscu”, a jego autorką jest I zastępca dyrektora Biblioteki Raczyńskich Grażyna Piskorz. Tydzień Bibliotek to czas, by odwiedzić bibliotekę, pożyczyć książki, ale także wziąć udział w wydarzeniach, które na te dni przygotowują bibliotekarze. Tegoroczną ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – "Tydzień Bibliotek skierowano do najmłodszych oraz tych, którzy sporadycznie sięgają po książki i sporadycznie odwiedzają biblioteki” – powiedziała dr Barbara Budyńska, p.o. przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

5. Od 18 maja do 31 maja odbyły Targi Książki Empiku. Tysiące książek z autografami i dziesiątki spotkań wokół najgorętszych premier tej wiosny. Wiosenna edycja Targów Książki Empiku miała miejsce w wygodnej formule online oraz we wszystkich salonach Empik w Polsce. W tym czasie na czytelników czekał bogaty program: ponad 60 wydarzeń, w tym wirtualnych spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami, setki oczekiwanych premier od 150 wydawców oraz akcje specjalne. Piąta odsłona Targów Książki Empiku pobiła kolejne rekordy frekwencji i sprzedaży. W wydarzeniu wzięło udział aż 3,2 mln osób – online i w salonach stacjonarnych. W sumie ponad 1,6 mln internautów obejrzało wirtualne spotkania z czołowymi autorami z Polski i zagranicy. Czytelnicy kupili aż 390 tys. egzemplarzy książek.

6. I Festiwal im. Jacka Łukasiewicza trwał od 16 do 19 maja we Wrocławiu jako Prezentacja programu Wrocławskiej Krytyki. Festiwal, to nowa formuła spotkań poświęconych krytyce literatury. W ujęciu, z jakim chcielibyśmy kojarzyć wrocławską krytykę, wiąże się ona z pasją czytania i dyskutowania o książkach, ale i z odpowiedzialnością wobec tego, co aktualne. Wydarzeniom festiwalowym towarzyszyła prezentacja nowego programu wrocławskiej specjalności krytycznoliterackiej.

7. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego, burmistrza Milanówka Piotra Remiszewskiego i dyrektor MBP Elżbiety Abramczuk-Kalinowskiej. Ogłoszono podczas niej, że aż 47 bibliotek publicznych otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 milionów złotych w ramach II naboru wniosków do priorytetu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.

8. Powstała Koalicja Letnich Festiwali Literackich. Gromadzi: Izabelińskie Spotkania z Książką, Non-Fiction Festiwal, Góry Literatury, Stolicę Języka Polskiego, Zakopiański Festiwal Literacki, Patrząc na Wschód, Literacki Sopot i Miedzianka Fest. W tym roku do Koalicji dołączył Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha, „Granatowe Góry”. Spotkano się w Sopocie, towarzyszyła temu pogłębiona dyskusja, wymiana doświadczeń, prezentacja dobrych praktyk. Docelowo Koalicja Letnich Festiwali Literackich ma wypracować modele współpracy na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Pierwsze wspólne działania zadeklarowano zrealizować już podczas tegorocznych festiwali.

Kwiecień 2022

1. Międzynarodowa ekspansja Grupy Allegro nabrała rozpędu. Łącznie z Grupą Mall i WE|DO Allegro wzmacnia wiodącą pozycję wśród platform e-commerce’owych dla europejskich klientów i sprzedawców. Allegro finalizuje transakcję przejęcia Grupy Mall oraz WE|DO. To połączenie pozwoli czerpać z tego, co najlepsze w każdej z firm i przyspieszyć międzynarodową ekspansję powiększonej grupy.

2. 1 kwietnia trzy spółki wydawnicze PWN: Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Wydawnictwo Szkolne PWN sp. z o.o. oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie sp. z o.o. połączyły swoje struktury i stały się jednym podmiotem. Jak pisano: „Zdecydowaliśmy się na połączenie naszych trzech spółek, po to aby zoptymalizować procesy i osiągnąć jeszcze lepszą synergię, szczególnie w obszarze związanym z digitalizacją treści, która w świecie nowoczesnych technologii jest niezbędna do funkcjonowania i jest podstawową potrzebą naszych klientów".

3. Spółka Glosel rozwija sieć sklepów stacjonarnych marki TaniaKsiazka.pl. Jedna z największych księgarni internetowych TaniaKsiazka.pl, należąca do spółki Glosel otworzyła kolejny sklep stacjonarny, już drugi w rodzimym Białymstoku. Marka rozwija się nie tylko w regionie, z którego się wywodzi - w całej Polsce jest już 20 stacjonarnych księgarni TaniaKsiazka.pl.

4. Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku mają przyjemność ogłosić, że nagrodę Found in Translation 2022 otrzymała Jennifer Croft za przekład The Books of Jacob Olgi Tokarczuk wydany przez Fitzcarraldo Editions w Wielkiej Brytanii (2021) i Riverhead Books w Stanach Zjednoczonych (2022).

5. Ogłoszono kolejną edycję programu „Kraków jak się pisze!”.W ramach akcji wsparcie otrzymały księgarnie promujące tytuły objęte Patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Strategia wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa, objęła między innymi system ulg czynszowych w lokalach miejskich oraz program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach.

6. Dom Wydawniczy REBIS z Poznania, w Światowy Dzień Książki zapraszał wszystkich do Poznania na akcję "Tysiące Książek Za Piątaka". Wydawnictwo otworzyło swój magazyn, a wszyscy chętni mogli kupić znane i lubiane tytuły za symbolicznego "piątaka". Cena 5 zł dotyczyła każdego pojedynczego egzemplarza, bez względu na jego objętość, oprawę, czy tematykę.

7. W kwietniu 2022 roku w Gdyni odbyła się już po raz czwarty ceremonia wręczenia Nagrody Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, dla najlepszej rozprawy doktorskiej poświęconej literaturze francuskojęzycznej, niemieckojęzycznej lub luksemburskojęzycznej, pod patronem Jego Ekscelencji Paula Schmita, Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce.

 

Marzec 2022

1. 16 marca miała swoją polską premierę powieść Erica Vuillarda "Porządek dnia", uhonorowana Nagrodą Goncourtów. Powieść opublikowano w niemal czterdziestu krajach. To książka o tym, jak rodziło się zło. "Porządek dnia" ukazał się w Wydawnictwie Literackim w tłumaczeniu Katarzyny Marczewskiej.

2. Marzec 2022 to nie tylko początek wiosny, ale i miesiąc wyjątkowych promocji i wspomnień wśród pracowników i klientów popularnego polskiego e-commerce – Gandalf. Com.pl. To właśnie wtedy wspólnie świętowano 18. urodziny, czyli wchodzenie w dorosłość! Na tę wyjątkową okazję, księgarnia przedłużyła świętowanie i obchodziła urodziny przez…cały miesiąc!

3. Instytut Literatury uruchomił swój nowy, ukraińskojęzyczny portal. Portal można znaleźć pod adresem www.posestry.eu. Publikowane na nim będą polskie utwory w przekładzie na język ukraiński, ale także twórczość artystów z Ukrainy.

 

Luty 2022

1. Wydawnictwo Naukowe PWN znalazło się w najnowszym biznesowym rankingu „Diamenty Forbesa”, który co roku tworzy listę polskich przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość w ciągu ostatnich trzech lat działalności. Wiemy, że zarówno rok 2020, jak i 2021 to bardzo trudne lata ze względu na toczącą się pandemię.

2. Ostatni raport Ogólnopolskiej Bazy Księgarń wskazuje, że w Polsce funkcjonuje 1748 księgarń. Prawie co dziesiąta z nich widnieje już w Krajowym Rejestrze Długów. Trafiło tam również 174 wydawców, którzy mają na koncie milionowe zobowiązania finansowe, spowodowane w głównej mierze przez… niepłacące księgarnie.

3. 1 lutego 2022 zakończył się nabór tomów poetyckich do 11. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz. W sumie wydawcy, fundacje, stowarzyszenia, redakcje pism kulturalno-literackich oraz instytucje kultury zgłosiły 288 tomów, a więc liczbę rekordową w historii nagrody.

4. Tegoroczna Gala Bestsellerów EMPiKU, transmitowana 15 lutego w kilku kanałach, objęła zasięgiem rekordową widownię – łącznie blisko 5,5 mln osób. Przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych zgromadziła o 43% więcej widzów niż przed rokiem. Streaming z relacją zza kulis na Facebooku wygenerował aż 27 tys. reakcji – o 93% więcej niż rok temu.

5. Placówka z Certyfikatem dla małej księgarni, jedna z ulubionych księgarni warszawiaków! Niestety, mimo apelu i petycji nie udało się uratować znakomitej warszawskiej księgarni Tarabuk. “To już jest koniec. Zapraszamy do końca lutego na wyprzedaż (w niedzielę też). Rabaty 30 proc.-90 proc. Pomóżcie nam spłacić bieżące zobowiązania i pokryć koszty likwidacji księgarni” – czytano na profilu księgarni na Facebooku.

 

Styczeń 2022

1. W nowy rok poznańska BIblioteka Raczyńskich weszła dziarskim krokiem, który prowadzi w stronę książkomatów. 9 książkomatów Biblioteki Raczyńskich stanęło już na poznańskich ulicach (stan na 5.01.22). Do końca stycznia będą zamontowane dwa pozostałe. 11 książkomatów zapewni możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej placówek.

2. W 275 rocznicę powołania do życia Biblioteki Narodowej 20 stycznia w czwartek, odbyła się transmisja z uroczystości z okazji 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracji nowych czytelni.

3. Międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2021 spośród 3873 zgłoszeń z 92 krajów wybrało 78 ilustratorów, których prace będą prezentowane podczas tegorocznych 59. Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii na specjalnej wystawie. Wśród zwyciężczyń znalazły się dwie polskie ilustratorki: Ala Flora Biedrzycka i Marianna Sztyma.

4. Krakowski Salon Poezji, zainicjowany przez Annę Dymną, świętował dwudziestolecie i jednocześnie siedemsetne spotkanie. W Starym Teatrze wiersze ks. Twardowskiego czytali byli i obecni gospodarze Salonu, m.in. Anna Dymna i Bronisław Maj.

5. "Dobra biblioteka". Jak Infrastruktura bibliotek zmienia (nie tylko) biblioteczny świat? Osiem wspaniałych bibliotek w Polsce – o ich powstawaniu z wielką pasją opowiadali kierujący nimi dyrektorki i dyrektorzy, pracujące tam bibliotekarki, a także burmistrzowie i przedstawiciele samorządów dostrzegający w instytucjach kultury olbrzymią wartość dla społeczności lokalnych.

6. Empik i TikTok rozpoczęły długofalową współpracę, która ma na celu promocję czytelnictwa i wsparcie kultury w Polsce. Platforma objęła patronatem „Odkrycia Empiku 2021”, które zostały wręczone 15 lutego podczas gali Bestsellery Empiku 2021. To dopiero początek wspólnych inicjatyw. Obie marki zapowiadają szereg różnorodnych działań komunikacyjnych, również z zakresu CSR – zarówno w Empiku i na platformie TikTok, jak i poza nią.

źródło: www.ksiazka.net.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się