Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie 2018 - inauguracja

Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zainaugurowali siódmą edycję akcji Narodowe Czytanie, której partnerem jest Instytut Książki. Tym razem, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, inicjatywa ma wyjątkową formułę.

Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 2018 wybrane teksty kultury, pochodzące z różnych epok – od średniowiecza do współczesności, ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu: wolność i niepodległość. Antologię niepodległości  tworzą łącznie 44 teksty, zarówno w całości, jak i we fragmentach – powieści, dramaty, poezje, pieśni, wspomnienia itd. Natomiast główną lekturą Narodowego Czytania, które odbędzie się 8 września 2018 roku, jest powieść Stefana Żeromskiego – Przedwiośnie.

Lista 44 tekstów Antologii Niepodległości

Jak przypomniał Prezydent Andrzej Duda w zeszłym roku w głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania 2017 Przedwiośnie zajęło II miejsce.

- Przedwiośnie to, jak powiedział śp. prof. Tomasz Burek, powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Prezydent Andrzej Duda, tłumacząc wybór lektury. Zdaniem Prezydenta Stefan Żeromski pokazuje w Przedwiośniu Polskę "wielu kontrastów".  Przypomniał, że jest tam wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój.

- Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać - zachęcał. - Niech będzie to lektura, która nas pochłonie – dodał.

- Literatura jest źródłem naszej duchowej siły, a także najważniejszym spoiwem naszej wspólnoty – wtórowała Prezydentowi Pierwsza Dama Agata Kornahuser-Duda, która zaprezentowała Antologię Niepodległości. Podkreśliła, że w zbiorze znalazły się teksty z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne. – To piękny obraz naszej literatury narodowej – mówiła Agata Kornahauser-Duda.

W ramach uroczystości odbyła się Lekcja RP – cykliczny projekt edukacyjny, realizowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, skierowanych głównie do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Tym razem tematem Lekcji RP była „Idea niepodległościowa w literaturze polskiej”, którą poprowadził Krzysztof Koehler – dyrektor Instytutu Książki.

Narodowe Czytanie to inicjatywa organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku, której celem jest rozpowszechnianie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie Zemsty Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się