Ogólnopolska Izba Księgarń
Narodowe Czytanie, "Przedwiośnie",  Stefan Żeromski,  Ogród Saski, Warszawa,

Narodowe Czytanie, "Przedwiośnie", Stefan Żeromski, Ogród Saski, Warszawa,

Narodowe Czytanie Przedwiośnia w 2700 miejscach

Udostępnij

W tym roku Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego odbędzie się 8 września w ponad 2700 miejscach na całym świecie. "To rekordowy zasięg akcji, Przedwiośnie czytane będzie na wszystkich kontynentach, nawet na Antarktydzie" - mówi Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.

"W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi" - napisał w liście prezydent Andrzej Duda, który sprawuje honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem.

Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, powiedział , że w tym roku akcja Narodowego Czytania będzie miała rekordowy zasięg - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego odczytane zostanie w ponad 2700 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach. Przedwiośnie czytane będzie na wszystkich kontynentach. Dosłownie na wszystkich, bo nawet na Antarktydzie polscy polarnicy w Bazie Arctowskiego sięgną po tę lekturę" - mówił Kolarski .

"Narodowe Czytanie to taki wspólnotowy moment, kiedy Polacy spotykają się i czytają polską klasykę. Ta akcja uruchamia w uczestnikach pokłady wyobraźni - czytanie odbywa się w najróżniejszych miejscach, których zazwyczaj nie kojarzymy z lekturą m.in. w przerwie rajdu rowerowego, na bałtyckich wydmach, w środkach masowej komunikacji. Takich pomysłów jest bardzo wiele - i te konwencjonalne i te niestandardowe wyrażają autentyczne, spontaniczne zaangażowanie obywatelskie w akcję. Sukcesem Narodowego Czytanie jest wzbudzenie w Polakach, którzy działają w różnych organizacjach, samorządach, grupach sąsiedzkich, chęci, aby coś wspólnie zrobić, wspólnie poświęcić czas polskiej literaturze" - dodał Kolarski.

Ponieważ Narodowe Czytanie odbywać się będzie w różnych strefach czasowych, rozpocznie się w Nowej Zelandii, w Christochurch. Potem "Przedwiośnie" czytane będzie m.in. w chińskiej Bibliotece Esperanto w Shimonoseki, w Biszkeku, Astanie i Koklczetawie, w Baku, gdzie rozgrywają się fragmenty powieści, w Wilnie, Lwowie i kilkunastu innych miejscach na Ukrainie, Litwie i Białorusi, a także m.in. w Londynie, Edynburgu, Dublinie, Lyonie, Barcelonie, Rzymie, Monachium. "Przedwiośnie" zabrzmi także w Nowym Jorku i Toronto, a najpóźniej w Chicago.

W Warszawie Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim zainauguruje o godzinie 11 para prezydencka. Otwarciu towarzyszyć będzie występ Natalii Sikory, Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Zespołu Politechniki Warszawskiej, The Engineers Band, który zaprezentuje swoją interpretację utworu "Nim przyjdzie wiosna" Czesława Niemena. We wspólnym czytaniu "Przedwiośnia" w Warszawie wezmą udział znani aktorzy m.in. Edyta Olszówka, Jolanta Fraszyńska, Ewa Wiśniewska, Joanna Trzepiecińska, Edyta Jungowska, a towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu m.in. Włodka Pawlika, Marcina Maseckiego i Andrzeja Smolika. Przerwy w czytaniu wypełnią z kolei warsztaty dla najmłodszych w Strefie dla Dzieci, przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury.

O godzinie 16 para prezydencka weźmie też udział w Narodowym Czytaniu w Skolimowie, w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich im. Wojciecha Bogusławskiego, a wieczorem, o 22, powróci do Ogrodu Saskiego, aby zakończyć tegoroczna akcję.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się