Jedność - Dzień dziecka
 Szarlota Pawel

Szarlota Pawel

Zmarła Szarlota Pawel

Udostępnij

Siódmego września zmarła Szarlota Pawel, graficzka, malarka i rysowniczka i legenda polskiego komiksu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 20 września.

Szarlota Pawel, właściwie Eugenia Szarlota Pawel-Kroll, ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1974 roku. W zakresie rysowania komiksu jej nauczycielem był Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, ale wykształciła własny styl, który był porównywany do stylu Mariana Walentynowicza, twórcy Koziołka Matołka. Lubiła eksperymentować z motywami ze znanych bajek.

Jako autorka scenariusza i rysunków zadebiutowała serią komiksów o Jonku, Jonce i Kleksie w 1973 roku na łamach „Świata Młodych” (jeszcze w wersji czarno-białej). Zajmowała się również ilustrowaniem książek i czasopism (głównie w „Świecie Młodych” oraz w „Uśmiechu Numeru”). Ze „Światem Młodych” współpracowała przez ponad ćwierć wieku. Inną słynną serią autorstwa Szarloty Pawel był Piekielny Kubuś. Była autorką kilkunastu albumów komiksowych i ponad tysiąca odcinków historii obrazkowych. Jej albumy były wielokrotnie wznawiane. W ostatnich latach współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, dla którego narysowała cykl komiksów edukacyjnych.

W czerwcu 2010 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę. Jest nam bardzo smutno”, powiedział Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu w wydawnictwie Egmont, cytowany w „Gazecie Stołecznej”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 20 września.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się