Natura przyszłości – 13. Festiwal Conrada ogłoszony

Natura przyszłości – 13. Festiwal Conrada ogłoszony

Natura przyszłości – 13. Festiwal Conrada ogłoszony

Udostępnij

Utytułowana hiszpańskojęzyczna pisarka Valeria Luiselli i jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy George Saunders – to pierwsi goście Festiwalu Conrada. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Natura przyszłości”. Festiwal organizowany przez Miasto Kraków, KBF i Fundację Tygodnika Powszechnego odbędzie się między 18 a 24 października 2021 roku i tradycyjnie zakończy go wręczenie Nagrody Conrada.

„Od 13 lat październik jest świętem czytania – rozmawiamy o otaczającej nas rzeczywistości, oddajemy się lekturze książek i dyskutujemy z autorkami i autorami z całego świata. W tym roku nie może być inaczej, chociaż spotkania będą dostępne nie tylko dla krakowian, ale także dla wszystkich mieszkańców Polski . Każdy właściciel smartfona czy laptopa może stać się naszym wirtualnym gościem i uczestnikiem tegorocznej edycji Festiwalu Conrada” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. „Na festiwalu nie może oczywiście zabraknąć wręczanej po raz siódmy Nagrody Conrada i różnorodnych pasm towarzyszących, jednak nie ograniczamy się do wspomnianego wcześniej października. W 2021 roku święto literatury będzie trwało przez cały rok, ponieważ uruchamiamy całoroczny cykl conradowskich spotkań! To spora nowość”.

Idea. Jaka będzie „natura przyszłości”?

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Natura przyszłości”. „Zawarliśmy w nim celowo dwuznaczność: pytania o naturę przyszłości (jaka będzie i co nam przyniesie?) oraz o naturę w przyszłości – jako problem środowiska naturalnego” – mówi Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.

Środowisko na naszych oczach ulega degradacji – jesteśmy o krok od katastrofy klimatycznej. Czyste powietrze, zdrowie, dostęp do podstawowych dóbr i usług – takie oczywistości stają się powoli nieosiągalne, przyszłość jest coraz bardziej niepewna, a człowiek wciąż zachłystuje się pozornym panowaniem nad światem.

„Zadaniem kultury nie jest zamiatanie wiedzy o zbliżającej się katastrofie pod dywan, lecz upowszechnianie informacji o niej, prezentowanie różnych punktów widzenia, tłumaczenie. Festiwal Conrada od początku swego istnienia chciał i nadal chce stawiać pytania o naturę naszej wspólnej przyszłości, o przyszłość naszej wspólnej natury” – dodaje Markowski.

Valeria Luiselli i George Saunders

Urodzona w Meksyku hiszpańskojęzyczna pisarka i eseistka Valeria Luiselli to uznana autorka powieści fabularnych i gatunków non-fiction. Jej debiutancka powieść „Nieważcy” (2012) została nagrodzona „Los Angeles Times” Book Prize, a „Historia moich zębów” (2013), nieco surrealistyczna powieść napisana z lekkością i humorem, otrzymała National Book Critics Circle Award. Jedną z najbardziej znaczących pozycji w jej dorobku jest „Tell Me How It Ends. An Essay in Forty Questions” (2017) – utwór stworzony wokół czterdziestu pytań zadawanych przez amerykańskie instytucje do spraw migrantów nielegalnym uchodźcom z Ameryki Łacińskiej, w tym przypadku dzieciom, którym grozi deportacja. Jej najnowsza powieść to „Archiwum zagubionych dzieci” (2019). Książka ta, nominowana do Nagrody Bookera 2019, jest pierwszym utworem autorki napisanym w języku angielskim. Jej dzieła zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

George Saunders to jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, twórca opowiadań, powieści, esejów i książek dla dzieci. Od dwudziestu lat wykłada kreatywne pisanie na Syracuse University. Zanim napisał pierwszą powieść, tworzył opowiadania, za które był wielokrotnie nagradzany m.in. PEN/Malamud Award for Excellence in Short Fiction. Pierwsza powieść Saundersa, „Lincoln w Bardo”, za którą zdobył Międzynarodową Nagrodę Bookera, powstała w 2017 roku. Najnowszą książką pisarza jest „A Swim in a Pond in the Rain”niezwykle fascynujące i inspirujące studium o siedmiu opowiadaniach autorstwa czterech rosyjskich pisarzy, w którym charakteryzuje twórczość Czechowa, Gogola, Tołstoja i Turgieniewa.

„Natura przyszłości” – cykl spotkań zapowiadający festiwal

Literatura towarzyszy nam na co dzień, dlatego w tym roku organizatorzy postanowili zaoferować czytelniczkom i czytelnikom dodatkowy cykl rozmów (nie tylko) o literaturze zatytułowany „Natura przyszłości”.

„Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach, z którymi musimy się dziś zmierzyć: o depresji, którą wywołuje izolacja społeczna, o systemowej przemocy, która pojawia się w instytucjach, o geopolitycznych procesach, które wpływają na życie lokalnych i globalnych wspólnot, o relacji między człowiekiem a innymi istnieniami zamieszkującymi wraz z nim Ziemię… Zawsze przy tym będziemy mieć na uwadze literaturę, zastanawiając się, jak może nam ona pomóc w lepszym rozwiązywaniu tych problemów. Cykl będzie też sposobem na przygotowanie się do tegorocznej edycji Festiwalu Conrada, gdyż zaprezentowane w jego ramach rozmowy umieszczą festiwalowe idee w różnorodnych kontekstach” – mówi Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada.

W każdy ostatni czwartek miesiąca, od 27 maja do grudnia 2021 roku, będzie można obejrzeć rozmowy online z wybitnymi pisarkami i pisarzami z całego świata. Wszystkie spotkania poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Jonathan Lear będzie pierwszym gościem cyklu. 27 maja amerykański filozof i psychoanalityk opowie o tym, czym w istocie jest nadzieja radykalna, i zdradzi swoją receptę na życie i działanie w świecie ogarniętym totalnym kryzysem.

Kolejne, czerwcowe spotkanie (24 czerwca) będzie okazją, by posłuchać Arundhati Roy, indyjskiej pisarki i aktywistki, laureatki Nagrody Bookera za powieść „Bóg rzeczy małych”. Podczas rozmowy gościni cyklu nakreśli obraz zachodzących w Indiach społecznych i politycznych zmian, które mają niebagatelny wpływ na sytuację geopolityczną świata.

Nagroda Conrada

W ostatnim dniu festiwalu poznamy laureata lub laureatkę przyznawanej od 2015 roku Nagrody Conrada. Statuetka w formie charakterystycznej lunety jak co roku trafi w ręce autora lub autorki najlepszego debiutu prozatorskiego. Nagroda stanowi część programu wspierania debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO – wspólnego przedsięwzięcia Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

***

Wydarzenia z programu głównego oraz cyklu dodatkowego będą dostępne na facebookowych profilach Festiwalu Conrada i Tygodnika Powszechnego, kanale KBF w serwisie YouTube oraz na platformie PLAY KRAKÓW.

Partnerami cyklu „Natura przyszłości” są serwis Lubimyczytać.pl oraz Wydawnictwo Karkater, w którym na początku 2022 roku ukaże się książka zbierająca zapisy wszystkich rozmów uzupełnione o materiały dodatkowe.

Więcej szczegółów na kanałach Festiwalu Conrada:

Strona: http://conradfestival.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/ConradFestival

Instagram: https://www.instagram.com/conrad.festival/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się