Rynek ksiązki
 Barbara Wachowicz-Napiórkowska

Barbara Wachowicz-Napiórkowska

Nie żyje pisarka Barbara Wachowicz-Napiórkowska

Udostępnij

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej, „pisarki polskiego losu”, autorki licznych biografii wielkich Polaków, scenarzystki i publicystki.

Barbara Wachowicz ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Historii i Teorii Filmu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Nazywana była „pisarką polskiego losu”. W swoim dorobku literackim miała biografie m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego czy Tadeusza Kościuszki. Pisała także książki o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa. Twórzyła scenariusze filmowe, audycje radiowe i widowiska sceniczne. Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS-u.

Barbara Wachowicz była odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Uśmiechu. Udzielała się czynnie w życiu Warszawy. Kwestowała na Starych Powązkach i interesowała się losami powstańców warszawskich.

W 2012 została wyróżniona przez Episkopat Polski, nazywaną katolickim Noblem, nagrodą „Totus” „za niestrudzone, pełne żarliwości i entuzjazmu propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu, pięknej polszczyzny, postaw honoru i prawości wśród młodego pokolenia i cenną działalność dla kultury Kresów Wschodnich”.

Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji ubiegłorocznych 80. urodzin Barbary Wachowicz dziękował jej za to, że "swoim pisarskim kunsztem wiernie służy naszej Ojczyźnie, przybliżając rodakom fundamentalne wartości polskiej wspólnoty narodowej, którymi kierowały się najznakomitsze postacie naszej kultury i historii".


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się