Zakończył się VIII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu
Dobiegł końca VIII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, którego współorganizatorem jest Instytut Książki. W drugiej części Festiwalu podczas konferencji naukowej 4-5 czerwca literaturoznawcy, historycy, kulturoznawcy, socjologowie oraz tłumacze literatury polskiej z całego świata udowadniali, że teksty autora „Sklepów cynamonowych” i te z nim związane wciąż da się odczytywać na nowo
6 i 7 czerwca z publicznością spotkali się pisarze: Radka Franczak, Olga Tokarczuk, Paweł Huelle, Herkus Kunčius, Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Bojczenko, Andrij Bondar, Ostap Sływyński, Jurij Wynnyczuk, Andrij Lubka, Sofija Andruchowycz i Taras Prochaśko. Swoje wiersze ze swadą czytał Sierhiej Żadan, a podczas wydarzenia został zaprezentowany jego tomik „Drohobycz” w przekładzie Jacka Podsiadły. Pomysł na tę książkę zrodził się podczas poprzedniej edycji Festiwalu. W ostatnim dniu Olga Tokarczuk poprowadziła panel dyskusyjny „Zaginiony mesjasz” o ukrytym potencjale literatury środkowoeuropejskiej, uczestniczyli w nim zaproszeni pisarze i poeci.
Także i tym razem ważnym momentem imprezy był spacer po mieście przy świetle pochodni śladami miejsc związanych z Schulzem. Uczestnicy festiwalu odczytywali podczas niego fragmenty twórczości sławnego drohobyczanina w różnych językach. W drugiej części imprezy odbyły się także kolejne spektakle teatralne oparte na twórczości Schulza, a akcentów muzycznych dostarczyły koncerty zespołów Kroke oraz finałowy – Serhij Żadan i Sobaki.
O pierwszej części Festiwalu Schulza pisaliśmy tutaj.