Nie żyje prof. Daria Lipińska-Nałęcz
Nie żyje prof. Daria Lipińska-Nałęcz (+70 l.), żona byłego wicemarszałka Sejmu i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Tomasza Nałęcza (72 l.). Nekrologi z kondolencjami umieścili m.in. były prezydent Warszawy Paweł Piskorski, Dyrektor Domu Spotkań z Historią w Warszawie i Rektor Warszawskiej Uczelni Medycznej im. T. Koźluka.
Daria Lipińska-Nałęcz zmarła 20 marca. Była historykiem doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, w latach 1996–2006 naczelnym dyrektorem Archiwów Państwowych a w latach 2008-12 rektorem Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Przez trzy lata (2012–2015) była także podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.W latach 2005-2017 była członkiem Rady Naukowej Biblioteki Narodowej.Była też długoletnią przewodniczącą Rady Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, jak też członkinią Kapituły Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
- Z ogromny smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Darii Nałęcz. Była cenioną historyczką i archiwistką, specjalistką w zakresie historii Polski XIX i XX wieku, dziejów polskiej inteligencji i historii dwudziestolecia międzywojennego, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim. (...) Rodzinie, bliskim i współpracownikom Pani Profesor składamy najszczersze wyrazy współczucia - przekazało Archiwum Państwowe.
Od 1972 roku mężem Darii Lipińskiej-Nałęcz był prof. Tomasz Nałęcz. Para miała syna Andrzeja, który został prawnikiem.
- Daria Lipińska-Nałęcz, człowiek spełniony. W życiu prywatnym jedyna Córka, kochana Żona i Matka,oddana przyjaciółka, niestrudzona podróżniczka, poszukująca szczęścia w licznych pasjach. W życiu zawodowym badaczka historii, wykładowczyni, autorka, piastunka stanowisk kierowniczych w szkołach wyższych i w służbie publicznej.
W 2007 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2011 r. Krzyżem Komandorskimz Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Urodziła się w Warszawie 1 lipca 1951 r. jako córka Zbigniewa i Tomiry Lipińskich. Przez lata była harcerką. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, a następnie studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1980 r. obroniła doktorat, zaś w 1995 r. została doktorem habilitowanym. Pasjonowała się najnowszą historią Polski, a zwłaszcza polskiego dziennikarstwa. Na wiele lat związała się z Instytutem Badań LiterackichPolskiej Akademii Nauk. Wykładała na licznych uczelniach. Była dziekanem Wydziału Nauk PolitycznychAkademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, a także rektorem Wyższej Szkoły Handlu i Prawaim. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Publikowała cenione książki i artykuły naukowe.