Nie żyje prof. Daria Lipińska-Nałęcz

Nie żyje prof. Daria Lipińska-Nałęcz

Nie żyje prof. Daria Lipińska-Nałęcz

Udostępnij

Nie żyje prof. Daria Lipińska-Nałęcz (+70 l.), żona byłego wicemarszałka Sejmu i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Tomasza Nałęcza (72 l.). Nekrologi z kondolencjami umieścili m.in. były prezydent Warszawy Paweł Piskorski, Dyrektor Domu Spotkań z Historią w Warszawie i Rektor Warszawskiej Uczelni Medycznej im. T. Koźluka.

Daria Lipińska-Nałęcz zmarła 20 marca. Była historykiem doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, w latach 1996–2006 naczelnym dyrektorem Archiwów Państwowych a w latach 2008-12 rektorem Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Przez trzy lata (2012–2015) była także podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.W latach 2005-2017 była członkiem Rady Naukowej Biblioteki Narodowej.Była też długoletnią przewodniczącą Rady Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, jak też członkinią Kapituły Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

- Z ogromny smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Darii Nałęcz. Była cenioną historyczką i archiwistką, specjalistką w zakresie historii Polski XIX i XX wieku, dziejów polskiej inteligencji i historii dwudziestolecia międzywojennego, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim. (...) Rodzinie, bliskim i współpracownikom Pani Profesor składamy najszczersze wyrazy współczucia - przekazało Archiwum Państwowe.

Od 1972 roku mężem Darii Lipińskiej-Nałęcz był prof. Tomasz Nałęcz. Para miała syna Andrzeja, który został prawnikiem. 

- Daria Lipińska-Nałęcz, człowiek spełniony. W życiu prywatnym jedyna Córka, kochana Żona i Matka,oddana przyjaciółka, niestrudzona podróżniczka, poszukująca szczęścia w licznych pasjach. W życiu zawodowym badaczka historii, wykładowczyni, autorka, piastunka stanowisk kierowniczych w szkołach wyższych i w służbie publicznej.

W 2007 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2011 r. Krzyżem Komandorskimz Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Urodziła się w Warszawie 1 lipca 1951 r. jako córka Zbigniewa i Tomiry Lipińskich. Przez lata była harcerką. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, a następnie studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1980 r. obroniła doktorat, zaś w 1995 r. została doktorem habilitowanym. Pasjonowała się najnowszą historią Polski, a zwłaszcza polskiego dziennikarstwa. Na wiele lat związała się z Instytutem Badań LiterackichPolskiej Akademii Nauk. Wykładała na licznych uczelniach. Była dziekanem Wydziału Nauk PolitycznychAkademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, a także rektorem Wyższej Szkoły Handlu i Prawaim. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Publikowała cenione książki i artykuły naukowe.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się