Znamy wyniki naboru w drugiej edycji programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Znamy wyniki naboru w drugiej edycji programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Znamy wyniki naboru w drugiej edycji programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Udostępnij

W marcu zakończył się nabór do drugiej edycji wspólnych rezydencji dwóch polskich Miast Literatury UNESCO. O miesięczne pobyty mogli ubiegać się twórcy i twórczynie po debiucie książkowym. Decyzją zespołów programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego i Wrocławskiego Domu Literatury maj w Krakowie spędzi Filip Zawada, mieszkający na co dzień w stolicy Dolnego Śląska prozaik, poeta, a od tego roku także dramaturg. W tym samym czasie Wrocław będzie gościł Małgorzatę Lebdę, poetkę i ultramaratonistkę, którą doceniło między innymi jury Nagrody Literackiej Gdynia (2019).

O rezydentach:

Małgorzata Lebda (ur. 1985 w Nowym Sączu) – dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019). W 2021 nakładem Wydawnictwa Warstwy wydała książkę poetycką „Mer de Glace”. Doktor nauk humanistycznych. Naukowczyni. Ultramaratonka. Fotograficzka. Pracuje nad debiutem prozatorskim. We wrześniu 2021 wzięła udział w  biegu wzdłuż Wisły, który relacjonowano na łamach „Pisma. Magazynu opinii”. Mieszka w Krakowie.

Filip Zawada  (ur. 1975 we Wrocławiu) – poeta, prozaik, muzyk i fotograf. W 2011 debiutował prozą – zbiór krótkich opowiadań „Psy pociągowe” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2019 wydał „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, książkę która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike (2020). Jego kolejna powieść „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” uznana została za jedną z 10 najlepszych książek 2021 wg redakcji pisma „Książki. Magazyn do czytania”. Jest także autorem 6 tomów poezji, za „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014). Grał w zespołach Saksofonowe ptaki, AGD, Indigo tree oraz Pustki, z tym ostatnim nagrał płyty „8 Ohm” i „DO MI NO”. Skomponował muzykę do kilkunastu przedstawień teatralnych `Przemysława Wojcieszka, Pawła Palcata,  Piotra Łukaszczyka oraz do filmów „Knives out” i „Dziewczyna z szafy”. Autor i współreżyser (wraz z Pawłem Palcatem) monodramu „Widzę nic”, który swoją premierę miał we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w marcu 2022. W 2014 zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski w łucznictwie Field.

***

Celami programu rezydencjalnego Krakowa i Wrocławia jest zapewnienie autorkom i autorom dogodnych warunków pracy twórczej oraz integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska.

Rezydencje nie są pierwszym wspólnym literackim projektem Krakowa i Wrocławia. W 2015 roku oba miasta organizowały wspólne stoisko jako goście honorowi Salon du livre w Paryżu – największych targach książki świata frankofońskiego; współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku razem partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura. Oba miasta należą także do grona partnerów projektu „Supermoc książek” realizowanego przez Fundację Powszechnego Czytania.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się