Nie żyje prof. Jolanta Brach-Czaina

Nie żyje prof. Jolanta Brach-Czaina

Nie żyje prof. Jolanta Brach-Czaina

Udostępnij

Zmarła Jolanta Brach-Czaina, filozofka, feministki i kulturoznawczyni, badaczka filozofii istnienia i filozofii sztuki, problematyki gender i estetyki. Była wieloletnią kierowniczką Zakładu Kulturoznawstwa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Jolanta Brach-Czaina ma za sobą bardzo udaną karierę zawodową. Światopogląd profesorki był tak interesujący, że na jej wykłady przychodzili studenci z innych wydziałów. Wiadomość, że nie żyje zasmuciła wielu internautów.

Jolanta Brach-Czaina urodziła się w Warszawie. W latach 1955–1957 studiowała fizykę, a później przeniosła się na studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również reżyserię teatralną w Paryżu.

Prof. Brach-Czaina była wieloletnią kierowniczką Zakładu Kulturoznawstwa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Kształtowała sposób patrzenia na świat kilku pokoleń jego pracownic i pracowników, jako promotorka przewodów doktorskich.

- Mieliśmy zaszczyt współpracować z Panią Profesor, uczestniczyć w jej inspirujących wykładach i prowadzić z nią cenne dla naszego rozwoju rozmowy. Pani Profesor odeszła, ale z nami zostają Jej słowa, do których będziemy wracać jako kulturoznawcy i jako ludzie: „To, co dane jest wraz z bytem i rozpoznane przez nas w drobinach istnienia jako wartość, może nie tylko służyć rozświetleniu naszej egzystencji, ale również ukierunkować ją, może bowiem prowadzić do odkrycia właściwych nam celów. A więc promieniowanie sensu, które odnajdujemy czy spotykamy, może nas rozpromieniać. - żegnają profesor pracownicy Instytutu Studiów Kulturowych UwB.

Do jej najsłynniejszych prac należą "Błony umysłu" i "Szczeliny istnienia", za które w 1994 roku otrzymała nagrodę literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się