Tydzień Stanisława Lema w Programie 1 Polskiego Radia

Tydzień Stanisława Lema w Programie 1 Polskiego Radia

Tydzień Stanisława Lema w Programie 1 Polskiego Radia

Udostępnij

Od wtorku 23 marca Jedynka Polskiego Radia rozpocznie cykl audycji poświęconych Stanisławowi Lemowi. Pisarz dał się poznać nie tylko jako doskonały twórca, ale też autor o różnych obliczach. Niektóre z nich będzie można poznać w najbliższych dniach na antenie Programu 1.

Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, zaś w sobotę 27 marca przypada 15. rocznica śmierci pisarza. Z tej okazji na antenie Jedynki Polskiego Radia będzie można wysłuchać cyklu audycji, przybliżających tę wybitną postać.

23 marca o godz. 19.30 w audycji „Eureka” Stanisław Lem jako wizjoner, który przewidział powstanie  wielu wynalazków. Już w 1957  roku w jego powieści pt. „Obłok Magellana”  pojawiają się tajemnicze  kryształki,   na których zapisywana jest treść,  odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Zatem to współczesne e-booki i tablety. W innych dziełach autora pojawiają się nowinki technologiczne odpowiadające Internetowi, smartfonom, drukowi 3D  czy wirtualnej rzeczywistości.

Stanisław Lem pisał satyryczno-groteskowe opowieści z międzygwiezdnym podróżnikiem Ijonem Tichym w roli głównej (m.in. „Dzienniki gwiazdowe”, „Pokój na Ziemi”), tworzył zabawne techniczno-feudalne neologizmy, ironicznie komentował rzeczywistość i recenzował książki nieistniejące.
W piątek 26 marca w „Kulturalnej Jedynce” o humorze pisarza opowie m.in. Wojciech Orliński, autor książek poświęconych Lemowi. W audycji pojawia się również fragmenty prozy z archiwum Polskiego Radia między innymi w wykonaniu Kazimierza Rudzkiego, który w bezbłędny sposób podawał zawartą w utworach Stanisława Lema groteskę.

Cykl domknie audycja „Kultura przy kawie” w sobotę 27 marca, w której Martyna Podolska opowie
o adaptacjach teatralnych i filmowych dzieł Stanisława Lema. Nie zabraknie rozmów o dwóch tegorocznych filmach krótkometrażowych na podstawie opowiadania „Maska” w reżyserii
Hanny Brulińskiej i powieści „Pokój” w reż. Krzysztofa Jankowskiego.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy,
a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

 Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się