Nie żyje wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki
W niedzielę nad ranem w Krakowie zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki - poinformowało Radio Kraków, powołując się na rodzinę zmarłego. Miał 86 lat. Śmierć artysty potwierdziło też Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów .Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych. Jego muzyka wielokrotnie była wykorzystywana w świecie kina. Utwory Pendereckiego znalazły się m.in. w filmie "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha czy "Katyń" Andrzeja Wajdy.
Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.
Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień.
Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida” na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja „Strofy” była pierwszym utworem granym w całej Europie.
- To jest taki moment, kiedy dopiero będziemy sobie zdawać sprawę kim był Krzysztof Penderecki - powiedział w TVN24 Jerzy Kornowicz, kompozytor i dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Ocenił, że był on "jedną z największych postaci w dziejach muzyki".
- To postać, która umiała dotrzeć do słuchacza, która była nie tylko fenomenem czysto muzycznym, ale też kulturowym. Był ujmującym i cudownym człowiekiem, świetnym facetem - powiedział Kornowicz.
„Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało jego monumentalne dzieło »Polskie Requiem«. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego kompozytora. RiP” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Penderecki był wielokrotnie nagradzany. Na jego koncie znalazły się m.in. Nagrody Grammy: w 1988, dwie w 1999 i 2017 roku.
Warto przeczytać