Nie żyje wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki

Nie żyje wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki

Nie żyje wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki

Udostępnij

W niedzielę nad ranem w Krakowie zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki - poinformowało Radio Kraków, powołując się na rodzinę zmarłego. Miał 86 lat. Śmierć artysty potwierdziło też Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów .Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych. Jego muzyka wielokrotnie była wykorzystywana w świecie kina. Utwory Pendereckiego znalazły się m.in. w filmie "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha czy "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r.  Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień.

Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida” na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja „Strofy” była pierwszym utworem granym w całej Europie.

- To jest taki moment, kiedy dopiero będziemy sobie zdawać sprawę kim był Krzysztof Penderecki - powiedział w TVN24 Jerzy Kornowicz, kompozytor i dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Ocenił, że był on "jedną z największych postaci w dziejach muzyki".

- To postać, która umiała dotrzeć do słuchacza, która była nie tylko fenomenem czysto muzycznym, ale też kulturowym. Był ujmującym i cudownym człowiekiem, świetnym facetem - powiedział Kornowicz.

„Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało jego monumentalne dzieło »Polskie Requiem«. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego kompozytora. RiP” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Penderecki był wielokrotnie nagradzany. Na jego koncie znalazły się m.in. Nagrody Grammy: w 1988, dwie w 1999 i 2017 roku.

Warto przeczytać 

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się