Niecodzienni bohaterowie o czytelnictwie. Wieczór Przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania
Niecodzienne grono razem o supermocy książek i znaczeniu czytania. Wieczór przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania w Bibliotece Narodowej zgromadził zaskakująco różnorodnych gości: dyrektor Biblioteki Narodowej i aktorka Anna Mucha, prezydent Białegostoku i szefowa marketingu Green Caffe Nero - każdy inaczej ale razem przekonywali o znaczeniu czytania.
Fundacja Powszechnego Czytania od czterech lat działa na rzecz podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce. Wieczór przyjaciół Fundacji był spotkaniem zaskakująco różnorodnym. Spotkali się nauczyciele i bibliotekarze, samorządowcy i biznes, reprezentanci instytucji ministerialnych, wielkich mediów i agencji reklamowych, pisarze, ilustratorzy, wydawcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Gości powitał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, podkreślając, że czytanie nie jest tematem przeszłości, że książki to ważny temat dla rozwoju społeczeństw. „Zależało nam na spotkaniu wielu środowisk. Czytelnictwo jest tematem, który łączy wszystkich - cieszymy się z mocnych przykładów z biznesu, bo czytanie jako ćwiczenie umysłu to sprawa ważna w każdym środowisku” - podkreśliła Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Wieczór pokazał, że czytanie rzeczywiście łączy osoby bardzo różne. Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury podkreślił rolę książek w rozwoju społeczności lokalnych; ilustratorka Dorota Łoskot-Cichocka opowiedziała wzruszająco o znaczeniu czytania w przepracowywaniu traumy i pomaganiu przez sztukę, aktorka Anna Mucha zachwyciła mocną, pełną emocji wypowiedzią o książkach w życiu własnej córki, Ewelina Karpińska, szefowa marketingu Green CaffeNero opowiedziała o książkach w kawiarniach sieci, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich opowiedział o swoim zaangażowaniu w kampanię #CzytanieRządzi i podkreślił rolę czytania we własnym życiu, Olga Korolec, szefowa zrównoważonego rozwoju Ringier Axel Springer, podkreśliła konieczność zaangażowania mediów w promocję czytania, Dmytro Drozdovsky, literat i wydawca ukraiński opowiedział o dramatycznej sytuacji wydawców ukraińskich, a Wojciech Ziminski, prowadząc wieczór, opowiedział o swoich nie zawsze łatwych doświadczeniach z kupowaniem książek.
Wieczór był połączony z prapremierą książki „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, którą stworzyło dla Fundacji grono kilkudziesięciu twórców - na rzecz pomocy ukraińskim dzieciom, rodzinom, a także wydawcom. Całkowity dochód ze sprzedaży książki będzie przeznaczony na dalsze akcje pomocowe. Fundacja przedstawiła dane z tegorocznych działań: 47 milionów wyświetleń kampanii #CzytanieRządzi; 150 000 dolarów przekazanych wydawcom ukraińskim, blisko 100 000 książek przekazanych dzieciom ukraińskim w Polsce. Zarząd Fundacji przyznał Kariatydy Czytelnictwa zasłużonym dla sprawy firmom i ludziom.
Fundacja Powszechnego Czytania opisuje w swoich publikacjach „Supermoc książek”, podkreślając, że #CzytanieRządzi jak sport: jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga. #CzytanieRządzi: ćwiczy nasz umysł, sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie, stabilni, zdrowi, kompetentni!
Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non profit, która powstała w 2018 roku dzięki woli współpracy konkurentów - wydawców i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. W 2019 r Fundacja uruchomiła program „Książka na receptę. Recepta na sukces” zapraszając do współpracy pierwszego pediatrę na świecie, który w 1990 roku zaczął przepisywać czytanie jak witaminy. W 2020 roku, w dniu zamknięcia szkół, Fundacja stworzyła kampanię #TerazCzasNaCzytanie, namawiając rodziców do odrywania dzieci od ekranów. W 2021 roku opublikowała pierwszy polski poradnik upowszechniania czytania „Supermoc książek” oraz „Supermoc książek w przedszkolu”. Od dnia wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi akcję #KsiążkaChroni, której celem jest dostarczenie książek dzieciom uchodźcom i pomoc wydawcom ukraińskim, w czerwcu br. we współpracy z Unią Metropolii Polskich wystartowała z kampanią #CzytanieRządzi. Fundacja zaprasza do współpracy wszystkich ludzi zainteresowanych tematem podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce.
Kontakt:
Fundacja Powszechnego Czytania