Niższy VAT na publikacje elektroniczne

Niższy VAT na publikacje elektroniczne

Niższy VAT na publikacje elektroniczne

Udostępnij

Podczas lipcowego posiedzenia ECOFIN (Economic and Financial Affairs Council – Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych) ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie redukcji stawek VAT na publikacje elektroniczne i postanowili przenieść ten temat na obrady w październiku br. Podczas posiedzenia Rady w dniu 2.10.2018 roku ta długo oczekiwana decyzja została nareszcie podjęta.

Jak powiedział po posiedzeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, „Dzisiejsza decyzja zapewni równe podatkowe traktowanie produktów papierowych i cyfrowych, co stanowi wysłany przez nas ważny sygnał dla rozwoju jednolitego rynku cyfrowego oraz szerzej mówiąc, dla cyfrowego myślenia”. W podobnym tonie wyraził się także komisarz ds. ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici, który we wpisie na Twitterze stwierdził, że „Książka elektroniczna jest książką, gazeta elektroniczna jest gazetą!”.

Jak powiedziała po zakończeniu posiedzenia minister finansów Teresa Czerwińska, „Polska od początku popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji. To pozytywnie wpłynie na rozwój rynku książki, publikacji, w tym badawczo-naukowych, zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie zapobiegało rozwojowi piractwa internetowego. Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad kompleksowym przeglądem stawek VAT, w którym zaproponujemy obniżenie stawek na publikacje elektroniczne. Liczę, że to bardzo potrzebne i korzystne rozwiązanie wejdzie w życie jak najszybciej, już na początku 2019 r.”.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się