Ogólnopolska Izba Księgarń
"Profesor Weigl  i karmiciele wszy", Mariusz Urbanek

"Profesor Weigl i karmiciele wszy", Mariusz Urbanek

W Iskrach nowa książka Mariusza Urbanka!

Udostępnij

Wydawnictwo Iskry poleca Państwa uwadze najnowaszą książkę autorstywa znanego i cenionego biografisty Mariusza Urbanka pt. "Profesor Weigl  i karmiciele wszy",

Nota o książce:

Rudolf Weigl to człowiek, który pokonał tyfus plamisty.  W czasie pierwszej wojny światowej epidemie tyfusu pochłonęły kilka milionów ludzkich istnień. Szczepionka opracowana przez Weigla uratowała od śmierci kolejne miliony w Chinach, Afryce i Europie.

W czasie drugiej wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku.

Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki. Niemcy potrzebowali szczepionki. Chcieli, żeby Weigl podpisał reichslistę. Odmówił. Czuł się Polakiem, choć w jego żyłach nie było polskiej krwi. Kusili go poparciem w Komitecie Noblowskim dla nagrody, do której był wielokrotnie nominowany przed wojną. Nie uległ.
Po wojnie wrócił temat Nobla dla Weigla. Wtedy kilku zazdrosnych kolegów oskarżyło go o kolaborację, bo szczepionkę, którą produkował, wykorzystywał Wehrmacht.
Historia zadrwiła z Rudolfa Weigla okrutnie. Pierwszy raz stracił szansę na Nobla, bo chciał być Polakiem a nie Niemcem, drugi, bo znaleźli się Polacy, którzy uznali, że był złym Polakiem.

Tytuł: Profesor Weigl i karmiciele wszy
Autor: Mariusz Urbanrek
Opracowanie graficzne Andrzej Barecki
Redakcja Agnieszka Dziewulska
Wydawca: wydawnictwo Iskry
Miejsce i rok wydania: Warszawa,premiera: 3 pażdziernika 2018
Wydanie: I
Objętość: 424 strony
Oprawa twarda z obwolutą
Format: 150 x 235
Druk: Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca
ISBN 978-83-244-1009-5
EAN 9788324410095
Cewna katalogowa: 44,90 zł
Cena u Wydawcy: 40,41 zł


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się