Noc Muzeów ostatnią okazją, aby zobaczyć Muzeum Historii Polski w budowie

Noc Muzeów ostatnią okazją, aby zobaczyć Muzeum Historii Polski w budowie

Noc Muzeów ostatnią okazją, aby zobaczyć Muzeum Historii Polski w budowie

Udostępnij

Muzeum Historii Polski będzie ważnym miejscem edukacji historycznej oraz refleksji nad naszymi dziejami – mówił PAP dyrektor MHP Robert Kostro. W Noc Muzeów zwiedzający mogli po raz ostatni zobaczyć plac budowy muzeum, przed otwarciem nowej siedziby jesienią tego roku.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Historii Polski jest planowane na koniec września. "Opowie ono o całej naszej historii – od powstania państwa polskiego po czasy współczesne. Jest to pierwsza próba muzealna opowiedzenia tak szerokiego tematu, jakim jest przeszłość naszego państwa i narodu" – powiedział dyrektor MHP Robert Kostro. "Jesteśmy przekonani, że będzie to ważne miejsce edukacji historycznej" – podkreślił. Dodał, że "będzie również miejscem refleksji nad naszymi dziejami".

Jedną z atrakcji, jakie na Noc Muzeów przygotowało Muzeum Historii Polski, była możliwość zobaczenia placu budowy siedziby muzeum. Ponad sto osób mogło zapoznać się z tym, jak powstaje nowe muzeum, które niedługo zostanie otwarte dla szerokiej publiczności. Jak zaznaczył Robert Kostro, "będzie to ostatnia szansa na to, by odwiedzić budowę naszego muzeum przed jego otwarciem".

Noc Muzeów była dla gości MHP okazją poznania jednego z najbardziej imponujących gmachów muzealnych w naszym kraju. Podczas zwiedzania pracownicy muzeum zaprezentowali najważniejsze miejsca w powstającym gmachu muzeum. "Prawie gotowa jest już przestrzeń wystaw czasowych. Na zaawansowanym etapie jest również hol główny, chociaż stoją tam jeszcze rusztowania" – powiedział dyrektor MHP.

Noc Muzeów była dla gości MHP okazją poznania jednego z najbardziej imponujących gmachów muzealnych w naszym kraju. Podczas zwiedzania pracownicy muzeum zaprezentowali najważniejsze miejsca w powstającym gmachu muzeum. "Prawie gotowa jest już przestrzeń wystaw czasowych. Na zaawansowanym etapie jest również hol główny, chociaż stoją tam jeszcze rusztowania" – powiedział dyrektor MHP. Ukończone są również wszystkie fasady budynku oraz dach, z które rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Warszawę, a także niemalże w całości audytorium. Od strony Wisły zasadzone zostały także reprezentacyjne lipy.

"Po raz pierwszy uczestniczyłam w zwiedzaniu muzeum w budowie. To było niesamowite przeżycie" - powiedziała PAP pani Anna, która była wśród zwiedzających osób. "Największym przeżyciem było to, że musieliśmy być w kaskach i kamizelkach oraz trzeba było zachować szczególną ostrożność" - dodała. "Ten spacer rozbudził moją wyobraźnię. Nie mogę się doczekać, skonfrontuję obecną sytuacją z tą po otwarciu" – zaznaczyła.

"To najwyższy czas, aby takie muzeum wybudować. Uważam, że to co zostało zainwestowane w ten obiekt, przyniesie efekt - chociażby wtedy, gdy przyjedzie ktoś z zagranicy, będzie mógł zobaczyć, jak Polska wyglądała kiedyś i jak będzie wyglądała w przyszłości. Myślę, że nie będą to zmarnowane środki" - powiedział PAP pan Piotr. "Sam budynek robi naprawdę niesamowite wrażenie i mam nadzieję, że już niedługo będzie cieszyć oko - nie tylko moje, ale wszystkich Polaków" - dodał.

Nowy budynek Muzeum Historii Polski składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m kw. Główne wejście do muzeum zostało usytuowane od strony placu Gwardii. Wygląd tej przestrzeni nie jest jednak przypadkowy, ponieważ układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku.

Do Muzeum Historii Polski zwiedzający wchodzą przez hol główny, z którego można będzie następnie udać się na wystawę stałą oraz wystawy czasowe. Opowieść muzealna nie zaczyna się jednak w holu głównym: będzie on pełnić rolę przestrzeni funkcjonalnej, w której znajdą się kasy, recepcja, szatnia, wózkownia i muzealny sklep.

W przyszłości, sercem Muzeum Historii Polski będzie wystawa stała. Będzie ona opowiadać o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Opowieść rozpoczyna się w drugiej połowie X, a kończy na pierwszych dekadach XXI wieku. Historia Polski zostanie opowiedziana za pomocą sześciu galerii; wystawa ma układ chronologiczno-tematyczny.

W pierwszej galerii zwiedzający poznają dzieje Polski Piastów i Jagiellonów. Później nastąpi opowieść o dawnej Rzeczpospolitej, która zakończy się na rozbiorach. Trzecia galeria będzie dotyczyć historii Polski pod zaborami, a opowieść zostanie doprowadzona do 1914 roku. Czwarta galeria zostanie poświęcona I wojnie światowej oraz II Rzeczpospolitej. Najmniejszą - pod względem metrażu - choć najbardziej gęstą od wydarzeń będzie galeria poświęcona II wojnie światowej. Z kolei szósta galeria przedstawi losów Polaków w epoce komunizmu. Na przyszłej wystawie stałej MHP zaistnieje także siódma przestrzeń. Nie jest ona pełną galerią, ale pełni rolę swoistego aneksu do historii. Ta część została nazwana "Historią niedokończoną", a pokazana w niej będzie historia Polski po 1990 roku.

Wystawę stałą będzie tworzyć ponad trzy tysiące eksponatów, w tym kilka eksponatów wielkogabarytowych: pień tzw. dębu czarnego, lokomobile, transporter opancerzony SKOT, a także figury tzw. czterech śpiących ze zdemontowanego Pomnika Braterstwa Broni oraz pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, który stał kiedyś na pl. Bankowym w Warszawie. Rolę powierzchni wystawienniczej będą także pełniły szklane wirydarze. Przestrzeń wystawy stałej będzie liczyć 7,3 tys. m kw.

Po otwarciu muzeum dostępna dla zwiedzających będzie przestrzeń wystaw czasowych o powierzchni 1400 m kw. Na otwarcie muzeum zwiedzającym zostanie zaprezentowana wystawa ukazująca, w jaki sposób MHP pozyskiwało eksponaty, a także jak współcześnie tworzy się kolekcje muzealne. Kolejna wystawa będzie dotyczyła namysłu nad tym, jak należy opowiadać o historii.

Po otwarciu muzeum dostępna dla zwiedzających będzie przestrzeń wystaw czasowych o powierzchni 1400 m kw. Na otwarcie muzeum zwiedzającym zostanie zaprezentowana wystawa ukazująca, w jaki sposób MHP pozyskiwało eksponaty, a także jak współcześnie tworzy się kolekcje muzealne. Kolejna wystawa będzie dotyczyła namysłu nad tym, jak należy opowiadać o historii.

Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Poza przestrzeniami wystaw stałej oraz czasowej będą także inne przestrzenie, które zostaną oddane do dyspozycji wszystkich odwiedzających muzeum. Będą to przestrzenie związane z działalnością misyjną, jaką prowadzi MHP, czyli sale dydaktyczne, sale warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum.

W gmachu muzeum znajdzie się również sala audytoryjna, mogąca pomieścić blisko 580 widzów. W muzeum będą się odbywały m.in. występy Sinfonii Juventus, dla której sala muzealna będzie główną salą koncertową. W sali audytoryjnej będą się również odbywać konferencje – w tym te o charakterze międzynarodowym – a także różnego rodzaju targi i innego rodzaju wydarzenia kulturalne czy biznesowe. Budynek jest również wyposażony w salę teatralno-kinową mogącą pomieścić blisko 140 osób. Ponadto Muzeum Historii Polski będzie również dysponować salami konferencyjnymi.

Na Noc Muzeów MHP przygotowało jeszcze jedno wydarzenie – plenerową, multimedialną wystawę "Powstali 1863-64", która do 16 maja jest prezentowana na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15). (PAP)

Autorki: Anna Kruszyńska, Monika Rutke

akr/ mru/ pat/

źródło: https://dzieje.pl

źródło:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się