Ogólnopolska Izba Księgarń
Europejska Noc Literatury 2018, Wrocław,

Europejska Noc Literatury 2018, Wrocław,

Noc z najlepszą literaturą już 9 czerwca we Wrocławiu

Udostępnij

9 czerwca Przedmieście Oławskie wypełni się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. Podczas organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury usłyszymy – nierzadko przedpremierowo – prozę 10 autorów, którzy swoimi tekstami opowiadają o wyobcowaniu, samotności, odrębności.

Kuratorem nadchodzącej odsłony Europejskiej Nocy Literatury jest dziennikarz kulturalny Michał Nogaś, a fragmenty prozy, które wybrał, splatają się tematycznie, co wyraża hasło tegorocznej edycji –  „OBCY” . Kim jest współczesny obcy? To ktoś, kogo się boimy, z kim nie potrafi znaleźć porozumienia, ktoś zupełnie inny, nawet jeśli taki sam – tłumaczy Nogaś, odnosząc się do tematów podnoszonych przez dziesięć tekstów, które trafiły do programu tegorocznego ENL-u. Aż siedem z nich 9 czerwca zabrzmi w języku polskim po raz pierwszy.

Wrocławianie przedpremierowo będą mogli usłyszeć, czytaną przez Mateusza Kościukiewicza, „Historię przemocy” Edouarda Louisa – opartą na faktach powieść młodego Francuza, stanowiącą współczesną fantazję na temat obcego – czy interpretowany przez Justynę Sobolewską tekst ze zbioru esejów Zadie Smith „Widzi mi się”, w którym czołowa brytyjska pisarka przygląda się temu, co stało się, kiedy Brytyjczycy powiedzieli „tak” wyjściu z Unii Europejskiej.

 

Kolejnymi tytułami, które jeszcze przed oficjalną premierą zaprezentowane zostaną we Wrocławiu, są „Mazel tow” J.S. Margot – czytana przez Halinę Rasiakównę opowieść o życiu żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Belgii – oraz reportaż  Marty Mazuś „Historie dziwnych samotności”, którego fragment wykona Magdalena Kumorek. Za sprawą Michała Żurawskiemu po raz pierwszy w Polsce usłyszymy fragment książki Arnona Grunberga o obsesyjnej miłości ojca do córki - „Tirza”, Tomasz Knapik zaprezentuje zaś nową powieść Niklasa Orreniusa „Strzały w Kopenhadze”, opowiadającą o rysowniku Larsie Vilksie, który karykaturą Mahommeta ściągnął na Szwecję gniew społeczności muzułmańskiej. Ostatnią z ENL-owych przedpremier będzie tekst Sashy Marianny Saltzmann „Poza siebie” – historia siostry poszukującej zaginionego brata, która przy okazji odnaleźć musi poczucie przynależności poza ojczyzną, językiem i płcią. Jej fragment przeczyta dla wrocławskiej publiczności Zofia Wichłacz.

Program Europejskiej Nocy Literatury uzupełni opowiadanie z nowego tomu Katalończyka Jaume Cabré, „Podróż zimowa” (zaprezentowane przez Wiktora Zborowskiego) oraz poświęcony zagadnieniom rasizmu strukturalnego w Wielkiej Brytanii i całej Europie debiut brytyjskiej dziennikarki i pisarki Reni Eddo-­­Lodge – „Dlaczego  nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” (odczytany przez Grażynę Wolszczak). Dziesiątą i finałową pozycją, którą usłyszymy 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim, jest „Nienawiść to połowa zemsty” Emiliosa Solomou, opowieść o samotności pojedynczego człowieka i o podzielonym Cyprze. Głosu bohaterom tekstu laureata Europejskiej Nagrody Literackiej użyczy Dawid Ogrodnik.
 

Czytania odbędą się 9 czerwca między godziną 18:00 a 22:30 - rozpoczynać się będą w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich tekstów. Wstęp na wydarzenia w ramach Europejskiej Nocy Literatury jest bezpłatny. Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem: StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury.
 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się