„Nowe Książki” zapraszają na wręczenie Narody za Książkę Roku 2020

„Nowe Książki” zapraszają na wręczenie Narody za Książkę Roku 2020

„Nowe Książki” zapraszają na wręczenie Narody za Książkę Roku 2020 profesorowi Janowi Tomkowskiemu

Udostępnij

14 września dyrektor Instytutu Książki i redakcja miesięcznika „Nowe Książki” wręczą profesorowi Janowi Tomkowskiemu Nagrodę Książka Roku za zbiór „Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny (Wydawnictwo Ossolineum), świeże, inspirujące spojrzenie na klasykę literatury polskiej.

„»Pan Tadeusz« – poemat metafizyczny to – pisał Marcin Lutomierski w recenzji w »Nowych Książkach« – obszerny tom gromadzący osiemnaście niezwykle interesujących esejów, których autor jeszcze raz bierze pod lupę tekst arcydzieła. Jednakowoż lupa ta wydaje się zgoła inna od tych, którymi posługiwali się dotychczasowi badacze. W swoich dociekaniach Tomkowski odczytuje poemat na nowo – w kontekście metafizycznym, choć z uwzględnieniem wcześniejszych interpretacji (…). Dostrzega, że „za materialną zasłoną rzeczy coś się jednak kryje, coś większego, coś istotniejszego, może bardziej wieloznacznego i na pewno bardziej mrocznego”. (…) Jednym z najważniejszych wniosków z dociekań Tomkowskiego wydaje mi się odrzucenie idylliczności poematu. „Ci wszyscy – przekonuje autor – którzy chcieliby dojrzeć w Pan Tadeuszu poemat pełen humoru i radości, mają mimo wszystko kłopot, znajdując w nim raz po raz sceny nagłej i gwałtownej śmierci, brutalnego i bezlitosnego zabijania, przykłady okrucieństwa i przemocy”.

Spotkanie odbędzie się w 14 września (wtorek) o godzinie 18.00 przy ul. Foksal 17 w Warszawie (Państwowy Instytut Wydawniczy).

Nagrodę w wysokości 10 tys. zł ufundowało jak co roku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się