Konferencja Wyszehradzka 2017,

Konferencja Wyszehradzka 2017,

„Nowe Przestrzenie Czytania”: I dzień Konferencji Wyszehradzkiej

Udostępnij

Za nami pierwszy dzień Konferencji Wyszehradzkiej „Nowe Przestrzenie Czytania” poświęconej polityce wspierającej rozwój czytelnictwa. Prelegenci na forum eksperckim dzielili się doświadczeniami, dobrymi praktykami i sprawdzonymi projektami w dziedzinie promocji książki i czytelnictwa.

Pierwsze spotkanie było poświęcone narodowym programom proczytelniczym oraz roli instytucji państwowych w zakresie upowszechniania czytelnictwa. O wpływie mecenatu państwa i mechanizmach odpowiedzialnych za funkcjonowanie rynku książki dyskutowali: wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Książki – Dariusz Jaworski, przedstawicielka Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej – Emília Lačná, I. sekretarz Ambasady Węgier w Warszawie, attaché ds. prasy i kultury – Gábor Lagzi oraz czeska tłumaczka i niezależny ekspert ds. Europy Środkowej – Lucie Szymanowska.

W trakcie drugiego panelu eksperci podjęli próbę odpowiedzi na pytania: jak radzić sobie z czytelnictwem najmłodszych oraz odchodzeniem od czytania młodzieży, jakie działania należy podejmować na poziomie instytucjonalnym, uwzględniając rolę systemu edukacji, rodziny i mediów. W dyskusji wzięli udział: Ivana Batarelo Kokić z Uniwersytetu w Splicie, jedna z koordynatorek międzynarodowego programu badawczego Boys reading realizowanego w Europie w ramach Erasmusa, Madona Eliashvili – dyrektor zarządzający siecią gruzińskich księgarni Santa Esperanza, Dana Kalinová – długoletnia dyrektor Targów Książki Svět knihy w Pradze, współtwórczyni kampanii Rosteme s knihou (Rośniemy z książką) oraz Zofia Zasacka – specjalistka ds. badań nad czytelnictwem dzieci i młodzieży, autorka raportu Instytutu Badań Edukacyjnych o czytelnictwie młodzieży szkolnej.

Popołudniowa część konferencji dotyczyła roli bibliotek w upowszechnianiu czytelnictwa w kontekście budowania kompetencji bibliotekarzy i projektów bibliotek przyszłości. Prelegenci dyskutowali również o nowych modelach funkcjonowania bibliotek w środowiskach lokalnych. Swoimi doświadczeniami podzielili się eksperci z różnych krajów: Julka Almquist – amerykańska antropolog specjalizująca się w dziedzinie designu, która zajmowała się m.in. nowatorskimi projektami bibliotecznymi w Chicago i Aaarhus, Paweł Braun – dyrektor naczelny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Lise Kloster Gram – konsultantka ds. literatury Biblioteki Publicznej w Aarhus w Danii, Barbara Maria Morawiec z Biblioteki Narodowej, założycielka i redaktor naczelna portalu Lustro Biblioteki, redaktor naczelna czasopisma „Biblioteka Publiczna" oraz Vojtěch Vojtíšek – specjalista ds. wdrażania e-książki do bibliotek, kierownik projektu e-biblioteki w Bibliotece Miejskiej w Pradze.

Pierwszy dzień Konferencji Wyszehradzkiej zamknęła dyskusja dotycząca teorii i problematyki badań czytelnictwa. Eksperci zastanawiali się, czy istnieje jednolita definicja czytelnika i książki, na jakiej podstawie modyfikowane są narzędzia badawcze, czy warto wypracować jednolity, międzynarodowy system badań oraz jaki wpływ na diagnozowanie czytelnictwa ma rozwój rynku książki elektronicznej. Wśród panelistów znaleźli się: Izabela Koryś z Pracowni Badań Czytelnictwa Instytutu Książki i Czytelnictwa, Paweł Kuczyński – badacz czytelnictwa w Polsce, współpracownik Polskiej Izby Książki, członek zespołu ds. badań czytelnictwa w Departamencie Mecenatu Państwa MKiDN oraz Jiří Trávníček – przedstawiciel Instytutu Literatury Czeskiej w Czeskiej Akademii Nauk, literaturoznawca, teoretyk literatury, krytyk literacki i badacz czytelnictwa.

Wieczór uświetnił koncert Adama Struga z zespołem, który przybliżył gościom muzyczne aranżacje m.in. poezji Bolesława Leśmiana.

Fotorelację z pierwszego dnia konferencji można zobaczyć tutaj.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się