Konferencja Wyszehradzka 2017

Konferencja Wyszehradzka 2017

Relacja z II dnia Konferencji Wyszehradzkiej

Udostępnij

Drugi dzień Konferencji Wyszehradzkiej przyniósł równie ciekawe i owocne dyskusje co pierwszy dzień obrad. Oceńcie to Państwo sami!

W panelu przedpołudniowym nad formami współpracy między instytucjami różnych szczebli – od międzynarodowych, państwowych po pozarządowe, lokalne – zajmującymi się promocją czytelnictwa pochylili się Simone C. Ehmig z Niemiec, kierownik Instytutu ds. Czytania i Mediów w Stiftung Lesen, Czeszka Dana Kalinová, długoletnia dyrektor Targów Książki Svět knihy w Pradze, współtwórczyni kampanii Rosteme s knihou (Rośniemy z książką), Rafał Rukat z Biblioteki Narodowej, który opracowuje projekty związane z kulturotwórczą rolą biblioteki w środowisku lokalnym, Jens Thorhauge z Danii, założyciel Thorhauge Consulting, wieloletni dyrektor Danish Agency for Libraries and Media, autor New Trends in Scandinavian Public Libraries.

Podczas panelu poświęconego projektom edukacyjnym, społecznym i naukowym w ramach działań na rzecz czytelnictwa eksperci dzielili się doświadczeniami zebranymi podczas realizacji tego rodzaju przedsięwzięć przez podmioty, które reprezentują. Udział w tej debacie wzięli: László Boka, dyrektor ds. naukowych w Bibliotece Narodowej im. Széchény’ego w Budapeszcie, Jacek Królikowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który zajmuje się programami i działaniami na rzecz dostępu do nowych technologii za pośrednictwem bibliotek, Marcin Skrabka, twórca goodbooks.pl, kierownik Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji we Wrocławiu oraz Łotysz Uldis Zariņš, dyrektor Działu Rozwoju Biblioteki Narodowej Łotwy.

W panelu rozpoczynającym drugą sesję dyskusyjną tego dnia o nowych technologiach w promowaniu czytelnictwa i zmianach z tym związanych we współczesnej kulturze oraz o wpływie cyfryzacji na czytelnictwo rozmawiali: Maciej Maryl z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Helena Orálková reprezentująca Bibliotekę Publiczną im. Jiříego Mahena w Brnie, Węgier Máté Tóth z Uniwersytetu w Peczu, specjalista w dziedzinie wykorzystywania technologii mobilnych w węgierskich bibliotekach oraz powtórnie Marcin Skrabka.

Konferencję zamknął panel dyskusyjny pn. Rynek książki a polityka kulturalna państwa – obszary współpracy i wyzwania. Tutaj dyskusja toczyła się wokół zagadnień odnoszących się do obszarów i sposobów wspomagania wydawców przez państwo. Eksperci podjęli się także próby oceny kondycji rynku księgarskiego i wtórnego obiegu książki. Wystąpili: Barbara Jóźwiak, prezes zarządu Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska, wiceprezes Polskiej Izby Książki, Gergely Kovács, dyrektor węgierskiego wydawnictwa Rézbong, Tina Mamulashvili z Gruzji, reprezentująca wydawnictwo Sulakauri, współtwórczyni Tbilisi Book & Music Festival oraz Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, badacz dziejów książki i prasy, edytor, specjalista w zakresie wtórnego rynku książki. 

Podsumowując konferencję, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski podziękował ekspertom za inspirujące spotkania i debaty oraz wyraził nadzieję, że konferencja i ewentualne kolejne spotkania w takiej formule przyczynią się do ożywienia czytelnictwa w środkowej Europie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się