"Wyklęte Imperium. Irańskie opowieści", Aleksandra Lisewska

"Wyklęte Imperium. Irańskie opowieści", Aleksandra Lisewska"Wyklęte Imperium. Irańskie opowieści", Aleksandra Lisewska

Nowość Bezdroży: "Wyklęte Imperium. Irańskie opowieści

Udostępnij

19 lipca 2017 roku nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukaże się książka autorstwa Aleksandry Lisewskiej Wyklęte Imperium. Irańskie opowieści”. Jeszcze do niedawna pomysł wjazdu do Iranu spotykał się z wielkim zdumieniem. Kraj potępiany przez całe lata powoli wraca na polityczne i podróżnicze salony świata. Aleksandra Lisewska opisuje skarby dawnej Persji, życie codziennie w kraju wyznaniowym i przybliża nam "zakazany owoc" Azji.

Podróż po Iranie ma wiele wymiarów i odcieni. Stojąc przy elamickim zikkuracie sprzed trzech tysięcy lat, niewątpliwie dotyka się najdawniejszej historii. Podobnie w starożytnym Persepolis – zachowały się tam pozostałości po potędze wielkiego imperium, a także ślady niemalże zapomnianego zoroastryzmu, wyznawanego niegdyś przez jego mieszkańców.

Wnętrza meczetów, ich fasady, minarety i kopuły obłożone są barwną majoliką. Kobalt miesza się z turkusem i szafranem. Geometryczne wzory przeplatają się z motywami roślinnymi. Architektura islamu, z charakterystyczną dla siebie pełnią barw i kształtów, to niepowtarzalne zjawisko i uczta dla oczu.

Iran, pomimo swego wyznaniowego charakteru, jest krajem przyjaznym i, co najważniejsze, bezpiecznym. Irańczycy to niezwykle życzliwi ludzie. Każdego przybysza zachęcają do rozmowy i zapraszają na poczęstunek do swoich domów. Mimo że na gruncie obyczajowym dzieli nas rzeczywiście wiele, można na nich liczyć w trudnych sytuacjach i mieć pewność, że nikogo nie zostawią w potrzebie. Chociaż w żadnym wypadku nie można bagatelizować obowiązujących w kraju ograniczeń oraz publicznie łamać społecznych zasad, władza potrafi przymknąć oczy na wiele rzeczy i toleruje niektóre „grzeszki” swoich obywateli.

Autorka próbuje zrozumieć i przybliżyć Iran, który tak bardzo intryguje odmiennością, również w sferze obyczajowej.

Poruszył mnie zwłaszcza temat kobiet, życie których wygląda zupełnie inaczej niż nasze.
Trzeba jednak przyznać, że na gruncie uczuć niewiele się różnimy.
Książkę przeczytałam z zapartym tchem.

                                          Małgorzata Kałuzińska
                                aktorka Wrocławskiego Teatru Komedia

 Kilka sw o  autorce:

Aleksandra Lisewska - z wykształcenia filolog. Przez wiele lat pracowała jako lektorka języka rosyjskiego na Politechnice Wrocławskiej. Zawsze podróżuje z mężem. Razem przemierzyli niemal całą Azję, sporą część Ameryki Południowej i Afryki. Nigdzie nie rusza się bez notatnika, dyktafonu i aparatu fotograficznego.

Oprócz dalekich wypraw, szczególnym sentymentem darzy dawne żelazka. Relaksuje się przy dobrej książce, popijając kawę. Uwielbia przebywać w otoczeniu kwiatów i patrzeć w niebo.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się