Nowość Studio Emka: "Niedokończony temat” Anne-Marie Slaughter
Jedna z najlepszych książek 2016 roku według: - The Washington Post, - NPR, - The Economist - "Niedokończony temat” , autorstwa Anne-Marie Slaughter w przekładzie Krzysztofa Krzyżanowskiego jużw księgarniach.
Anne-Marie Slaughter posiada niezwykły dar rzucania światła na ważne zdarzenia i sprawy z naszej codzienności. Dlatego właśnie ta książka jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce być zarówno liderem w pracy zawodowej, jak i pełnym zaangażowania rodzicem. (Arianna Huffington)
Szanowni Państwo,
Przedstawiamy książkę i ważną i bardzo trafiającą w czas. Dobrze, interesująco napisaną przez ciekawą, bardzo cenioną autorkę, Panią Profesor Anne-Marie Slaughter. A ów tytułowy niedokończony temat jest w rzeczy samej nieodmiennie otwartym tematem, wzbudzającym nieustannie żywe dyskusje traktujące o relacjach między kobietami i mężczyznami w pracy i poza nią, w domach rodzinnych. Także gorące polemiki. Bo książka A.M. Slaughter jest swoistym dyskursem, nie jedynym, toczonym z inną bardzo znaną kobietą, Sheryl Sandberg, dyrektorką operacyjną Facebooka i jej książką „Lean in” („Włącz się do gry”). Publicysta „The Economist”nawołuje, że czas zrewidować poglądy Sandberg, a dziennikarz czasopisma „Slate” pisze, że „Niedokończony temat” jest istotnym sprostowaniem do „Lean in” i że zdaniem A.M. Slaughter „zmienić powinny się organizacje, a nie kobiety”.
Myślę, że jej książka, mająca duże wzięcie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, znajdzie niemałe grono chętnych czytelniczek i czytelników także w Polsce. (Jacek Marciniak, Redaktor naczelny)
O książce:
Wyrazista, sugestywna i skłaniająca do zastanowienia wizja, w jaki sposób doprowadzić do końca podejmowane od wielu lat wysiłki, zmierzające do jednakowego traktowania kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym i rodzinnym.
Gdy Anne-Marie Slaughter zdecydowała się w 2009 roku objąć (jako pierwsza kobieta w historii) wymarzoną posadę szefowej Sztabu Planowania Polityki Departamentu Stanu, była pewna, że zdoła pogodzić wymagania związane z zajmowanym stanowiskiem w Waszyngtonie ze zobowiązaniami wobec rodziny mieszkającej w niewielkim Princeton w stanie New Jersey. Jej mąż oraz obaj synowie zachęcali ją, aby skorzystała z okazji i podjęła współpracę z ówczesną sekretarz stanu Hillary Clinton. Od momentu ukończenia studiów prawniczych szybko pięła się po kolejnych szczeblach kariery, a teraz stanęła przed tak poważnym wyzwaniem. Okazało się jednak, że życie nie zawsze podporządkowuje się naszym planom. Obowiązki rodzicielskie sprawiły, że postanowiła opuścić Departament Stanu i kontynuować karierę akademicką, dzięki czemu mogła poświęcać więcej czasu najbliższym.
Z czasem zaczęła kwestionować feministyczne koncepcje, do niedawna bliskie jej przekonaniom. Opublikowany artykuł Why Women Still Can't Have It All w czasopiśmie „The Atlantic” wywołał w całym kraju bardzo ożywioną dyskusję i stał się jednym z najpoczytniejszych tekstów w historii tego magazynu.
Od tamtego momentu profesor Slaughter nie ustawała w wysiłkach, aby zmieniać podejście do utrwalanych przez wiele lat przekonań dotyczących życia, rodziny i pracy. Chociaż prześcigano się w różnych propozycjach i radach, w jaki sposób kobiety mogłyby przebić się przez szklany sufit lub walczyć z „karą za macierzyństwo”, przepaść dzieląca kobiety i mężczyzn, szczególnie jeśli idzie o wynagrodzenia za pracę, jest coraz większa.
Autorka, sięgając po poruszające historie z własnego życia, zaprezentowała w nowatorski i przystępny sposób swoją wizję rzeczywistej równości obu płci oraz metody pozwalające ten cel osiągnąć.
Rekomendacje:
„Pouczające wezwanie do działania wygłoszone przez kogoś, kto dogłębnie przemyślał, co znaczy »mieć wszystko«. Niedokończony temat może zmienić nasze podejście do życia, czyli jednej z najważniejszych spraw, z jakimi mamy do czynienia”. („People”)
„Książka [Anne-Marie] Slaughter to radykalny manifest. Podstawowa teza autorki brzmi: »Dyskusja musi przestać się obracać wokół równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym; powinniśmy za to skupić się na fakcie dyskryminowania opieki«”.(Jill Abramson, „The Washington Post”
„Slaughter utrzymuje, że uznawana za normę, mordercza droga prowadząca do sukcesu zawodowego (lub po prostu przetrwania) utrudnia nam czynienie postępów w walce o równość płci (…). Wartość przekazu [autorki] polega na docieraniu do dużej grupy odbiorców z apelem o wprowadzenie niezwykle potrzebnych zmian kulturowych. Grono osób sięgających po tę książkę nie powinno się zatem ograniczać do sfrustrowanych kobiet. Byłoby dobrze, gdyby to dzieło trafiło w (najczęściej męskie) ręce decydentów”.(„Los Angeles Times”)
„Racjonalne, dobrze uargumentowane wezwanie do walki. Czas zrewidować pomysły Sheryl Sandberg”.(„The Economist”)
„Istotne sprostowanie do Włącz się do gry Sheryl Sandberg (…). Zdaniem autorki zmienić powinny się organizacje, a nie kobiety”.(„Slate”)
„[Niedokończony temat] przedstawia istotne argumenty przemawiające za tym, byśmy zaczęli cenić opiekę nad dziećmi, partnerami i osobami starszymi na równi z rywalizacją o sukcesy zawodowe”.(„Toronto Star”)
„Niedokończony temat ukazuje sporne kwestie (…). Slaughter skupia uwagę na brakującym ogniwie feministycznej rewolucji: mężczyznach (…). Słowa autorki dotrą do szerokich rzesz, tak samo jak Mistyka kobiecości Betty Friedan w latach 60. XX wieku”.(„Maclean’s”)
„Nowy manifest pracujących kobiet (…). Anegdoty z życia autorki i innych osób zostały zgrabnie połączone z wynikami badań, co sprawia, że Niedokończony temat jest przykuwającym uwagę, pełnym życia dziełem”.„Financial Times”)
„Anne-Marie Slaughter zmusza nas do stawienia czoła trudnym pytaniom. Jestem pewna, że każdemu, kto przeczyta Niedokończony temat, udzielą się optymizm i nadzieja Anne-Marie, że możemy zmienić nasze poglądy i zasady tak, by mężczyźni i kobiety mogli równoprawnie uczestniczyć w życiu swoich rodzin, a zarazem optymalnie wykorzystywać w pracy swoje talenty”.(Hillary Rodham Clinton)
„Anne-Marie Slaughter z niesłychaną szczerością mierzy się z wyzwaniami, jakie stają się udziałem wielu, targanych wewnętrznymi konfliktami, pracujących rodziców. Autorka pokazuje nam, jak walczyć o taki kształt egzystencji, jaki chcielibyśmy zapewnić naszym rodzinom. Ta książka zapoczątkuje ogólnonarodową dyskusję o tym, czego potrzebuje każdy z nas, by móc wieść lepsze i bardziej satysfakcjonujące życie”.(Katie Couric)
„Niedokończony temat to ważna lektura zarówno dla pań, jak i dla panów. Slaughter udowadnia, że kiedy kobiety i mężczyźni są w jednakowym stopniu odpowiedzialni za opiekę nad najbliższymi, mogą lepiej i łatwiej pomóc im prowadzić takie życie, o jakim marzą. Skorzysta też na tym gospodarka”.(Melinda Gates)
„Ważna. Przełomowa. Niedokończony temat zmusza nas do zaakceptowania prostej prawdy: w ludzkim życiu musi być miejsce na troskę o innych – musimy się zajmować naszymi bliskimi w okresie ich dzieciństwa, choroby, zniedołężnienia, a także przy wszelkich innych okazjach. Musimy też zrozumieć, że społeczeństwa, w których opieka postrzegana jest jako »problem kobiet«, są po prostu nieszczęśliwe i dysfunkcyjne. Anne-Marie Slaughter stworzyła dzieło pozwalające zrozumieć nadchodzące przemiany kulturowe”.(Atul Gawande)
„Anne-Marie Slaughter zarysowała nam plan przyszłości, w której kobiety naprawdę staną przed swobodnym wyborem. Na każdym etapie swojego życia będą mogły zadecydować, że są gotowe objąć stanowisko kierownicze w miejscu pracy, ale równie dobrze mogą postanowić, że będą kierownikami w domu. Niedokończony temat przeciera szlaki i sprawia, że kobiety i mężczyźni będą mogli zostać równoprawnymi partnerami w działaniach na rzecz amerykańskiego sukcesu kulturowego i gospodarczego, wykorzystując wszystkie zasoby swojej kreatywności i potencjału intelektualnego”.(Kay Bailey Hutchison)
„Niedokończony temat przedstawia niezwykle wyrazistą wizję dotyczącą nie tylko równości płci, ale również przyszłości pracy zawodowej. Anne-Marie Slaughter prezentuje istotne spostrzeżenia dotyczące wykorzystania przez rynek pracy grupy utalentowanych, wykształconych kobiet, które przerwały kariery, żeby urodzić dzieci. To kwestia, której musimy poświęcić więcej uwagi”.(Eric Schmidt)
Kilka słów o autorce:
Anne-Marie Slaughter – prezes i dyrektor generalna New America. Profesor polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton, była dziekan Woodrow Wilson School of Public and International Affairs, profesor na wydziale prawa Uniwersytetu Chicago i w Harvard Law School oraz przewodnicząca American Society of International Law. Zajmuje się polityką zagraniczną, zagadnieniami prawnymi oraz stosunkami międzynarodowymi. Często zabiera głos na forum publicznym. W 2009 roku sekretarz stanu Hillary Clinton powierzyła jej – jako pierwszej kobiecie w historii – zadanie kierowania Sztabem Planowania Polityki Departamentu Stanu.
Końcowy fragment Epilogu:
„(…) Rodzina jest podstawą naszej pomyślności. W czasach rewolucji przemysłowej (a może i wcześniej) oddzieliliśmy od siebie pracę i rodzinę, przypisując je do dwóch różnych sfer: świata mężczyzn i świata kobiet. Gdy coraz więcej i więcej pań wkraczało do świata pracy, relacje między pracą a rodziną stały się niezwykle napięte, prowadząc do nieustannej przepychanki. To od nas zależy, czy stworzymy warunki, w których rodzina i praca będą się wzajemnie wspierać.
Z nadzieją spoglądam na nadchodzące dekady. Pokolenie milenialsów (obejmujące też moich synów) najwyraźniej rozumie, jak ważne jest pokonanie czegoś, co David Brooks nazywa „wielkim Ja”1. Emily Esfahani Smith i profesor Jennifer L. Aaker wykładająca marketing na Uniwersytecie Stanforda, pisały o „milenialnych poszukiwaczach”, powołując się na badania, według których 3/4 milenialsów stara się znaleźć „pracę, która ma sens”. Chociaż tego rodzaju sens pozostaje siłą rzeczy czymś subiektywnym, „decydującą cechą jest tu powiązanie z czymś większym od danej osoby. Ludzie, którzy prowadzą życie pełne sensu, czują się związani z innymi, z pracą, z celem swojej egzystencji i ze światem”2. Dbałość o więzi łączące ludzi jest kwintesencją troski okazywanej innym.
Wszyscy możemy się zatem opowiedzieć za okazywaniem innym troski. Możemy zmienić to, w jaki sposób myślimy, jak się wyrażamy, jak planujemy, pracujemy i głosujemy. Możemy się zjednoczyć, odrzucając podziały na kobiety i mężczyzn. Możemy doprowadzić do końca to, co rozpoczęły nasze mamy i babcie, a następnie zacząć własną, nową rewolucję”.
Tytuł: Niedokończony temat
Tytuł oryginału: Unfinished Business
Autorka: Anne-Marie Slaughter
Przekład: Krzysztof Krzyżanowski
Wydawca: Studio Emka
Miejsce i rok wydania: Warszawa, premiera: 25.01.2018 r.
Wydanie: I
Objętość: 384 stron
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 145x210mm
ISBN: 978-83-65068-92-7
Cena katalogowa: 49,90 zł
Podoba mi się, kupuję: