Nowość w REBIS-ie: "Zbuntowany mózg" - dlaczego nasze mózgi choć tak wspaniałe mają swoją piętę achillesową?
Voila! I oto jesteście w posiadaniu najbardziej złożonej maszyny, jaką zna ludzkość. Wasz mózg ma ponad osiemdziesiąt sześć miliardów neuronów – więcej niż mózg jakiegokolwiek innego zwierzęcia na Ziemi. Jest większego rozmiaru niż mózgi wszystkich innych naczelnych i zawiera więcej danych niż najnowocześniejszy smartfon. Pewne części naszego mózgu są tak złożone, że w pełni rozwijają się, dopiero gdy mamy dwadzieścia parę lat. A jednak. mózg ma też piętę achillesową. Naukowcy napisali całe tomiszcza o każdej z tych cząsteczek, lecz ja wolę myśleć o nich jako o zwyczajnych: mutantach, rebeliantach, intruzach i dezerterach pisze Sara Peskin. Chcesz się dowiedzieć więcej?
Zbuntowany mózg trafia do księgarń już 16 maja.
Pasjonujące historie o tajemnicach mózgu
Nasz mózg jest najbardziej skomplikowaną maszyną znaną ludzkości, lecz nawet on ma piętę achillesową: te same cząsteczki, dzięki którym istniejemy, mogą sabotować nasz umysł. I tak dziewczyna, która dopiero co skończyła studia, po południu nie pamięta, że rano jadła śniadanie, a wieczorem jest już w szpitalu – przekonana, że walczy z zombi. Mężczyzna planuje oświadczyny, ale zamiast tego wpada w szał i spazmy tak silne, że mało nie odgryza sobie języka. W Karolinie Południowej kolejni biedni farmerzy umierają podczas zagadkowej epidemii otępienia.
Sara Manning Peskin śledzi nie tylko historię pacjentów z chorobami układu nerwowego, ale też dzieje niesamowitych, często niedocenianych i bezgranicznie oddanych nauce badaczy, którym zawdzięczamy odkrycie sekretów ludzkiego mózgu, w tym Aloisa Alzheimera i Arnolda Picka. I co niezwykle ważne – ani na chwilę nie traci z oczu ludzkiego wymiaru tych chorób.
Opinie o książce:
Podobnie jak kiedyś Oliver Sacks, dziś Sara Manning Peskin inspiruje nowe pokolenie neurologów, neuronaukowców i badaczy mózgu.- Orly Avitzur, prezeska Amerykańskiej Akademii Neurologii
Peskin pisze […] z wdziękiem i ludzkim podejściem, które przypomina mi teksty Olivera Sacksa. [Ma] olśniewający styl i pełną empatii zdolność obserwacji.- Annie Murphy Paul, „New York Times Book Review”
Peskin daje czytelnikowi przenikliwy i poruszający opis kruchości i zmienności naszych stanów umysłowych i emocjonalnych oraz naszego zachowania i pokazuje, jak mogą na nie wpływać dysfunkcje definiujących je cząsteczek”.- Adrian Woolfson, „Wall Street Journal”
Fascynujące opowieści o chorobach układu nerwowego […] wsparte przejrzystym wyjaśnieniem ich przyczyn oraz możliwości leczenia.- „Harvard Magazine”
Książka oparta na rzetelnych badaniach, zrozumiała nawet dla laika. […] lektura szczególnie cenna dla tych, których bliscy borykają się z chorobami mózgu.- „Kirkus Reviews”
Neurolożka Peskin zadebiutowała imponującą opowieścią o poszukiwaniu leków na choroby układu nerwowego, w tym na różne postaci otępienia.- „Publishers Weekly”
Kilka słów o autorce:
Sara Manning Peskin jest praktykującą neurolożką, adiunktem na Uniwersytecie Pensylwanii. Publikowała między innymi w „New York Times”, „Boston Globe Magazine” oraz „The Philadelphia Inquirer”. Mieszka w Filadelfii.