Nowość w REBIS-ie: "Zbuntowany mózg" - dlaczego nasze mózgi choć tak wspaniałe mają swoją piętę achillesową?

Nowość w REBIS-ie: "Zbuntowany mózg" - dlaczego nasze mózgi choć tak wspaniałe mają swoją piętę achillesową?

Nowość w REBIS-ie: "Zbuntowany mózg" - dlaczego nasze mózgi choć tak wspaniałe mają swoją piętę achillesową?

Udostępnij

Voila! I oto jesteście w posiadaniu najbardziej złożonej maszyny, jaką zna ludzkość. Wasz mózg ma ponad osiemdziesiąt sześć miliardów neuronów – więcej niż mózg jakiegokolwiek innego zwierzęcia na Ziemi. Jest większego rozmiaru niż mózgi wszystkich innych naczelnych i zawiera więcej danych niż najnowocześniejszy smartfon. Pewne części naszego mózgu są tak złożone, że w pełni rozwijają się, dopiero gdy mamy dwadzieścia parę lat. A jednak. mózg ma  też piętę achillesową. Naukowcy napisali całe tomiszcza o każdej z tych cząsteczek, lecz ja wolę myśleć o nich jako o zwyczajnych: mutantach, rebeliantach, intruzach i dezerterach pisze Sara Peskin. Chcesz się dowiedzieć więcej?

Zbuntowany mózg  trafia do księgarń już 16 maja.

Pasjonujące historie o tajemnicach mózgu

Nasz mózg jest najbardziej skomplikowaną maszyną znaną ludzkości, lecz nawet on ma piętę achillesową: te same cząsteczki, dzięki którym istniejemy, mogą sabotować nasz umysł. I tak dziewczyna, która dopiero co skończyła studia, po południu nie pamięta, że rano jadła śniadanie, a wieczorem jest już w szpitalu – przekonana, że walczy z zombi. Mężczyzna planuje oświadczyny, ale zamiast tego wpada w szał i spazmy tak silne, że mało nie odgryza sobie języka. W Karolinie Południowej kolejni biedni farmerzy umierają podczas zagadkowej epidemii otępienia.

Sara Manning Peskin śledzi nie tylko historię pacjentów z chorobami układu nerwowego, ale też dzieje niesamowitych, często niedocenianych i bezgranicznie oddanych nauce badaczy, którym zawdzięczamy odkrycie sekretów ludzkiego mózgu, w tym Aloisa Alzheimera i Arnolda Picka. I co niezwykle ważne – ani na chwilę nie traci z oczu ludzkiego wymiaru tych chorób.

Opinie o książce:

Podobnie jak kiedyś Oliver Sacks, dziś Sara Manning Peskin inspiruje nowe pokolenie neurologów, neuronaukowców i badaczy mózgu.- Orly Avitzur, prezeska Amerykańskiej Akademii Neurologii

Peskin pisze […] z wdziękiem i ludzkim podejściem, które przypomina mi teksty Olivera Sacksa. [Ma] olśniewający styl i pełną empatii zdolność obserwacji.- Annie Murphy Paul, „New York Times Book Review”

Peskin daje czytelnikowi przenikliwy i poruszający opis kruchości i zmienności naszych stanów umysłowych i emocjonalnych oraz naszego zachowania i pokazuje, jak mogą na nie wpływać dysfunkcje definiujących je cząsteczek”.- Adrian Woolfson, „Wall Street Journal”

Fascynujące opowieści o chorobach układu nerwowego […] wsparte przejrzystym wyjaśnieniem ich przyczyn oraz możliwości leczenia.- „Harvard Magazine”

Książka oparta na rzetelnych badaniach, zrozumiała nawet dla laika. […] lektura szczególnie cenna dla tych, których bliscy borykają się z chorobami mózgu.- „Kirkus Reviews”

Neurolożka Peskin zadebiutowała imponującą opowieścią o poszukiwaniu leków na choroby układu nerwowego, w tym na różne postaci otępienia.- „Publishers Weekly”

Kilka słów o autorce:

Sara Manning Peskin jest praktykującą neurolożką, adiunktem na Uniwersytecie Pensylwanii. Publikowała między innymi w „New York Times”, „Boston Globe Magazine” oraz „The Philadelphia Inquirer”. Mieszka w Filadelfii.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się