Nowości Instytutu Literatury: poezja
Krakowski Instytut Literatury prezentuje miłośnikom dobrej literatury i wysokiej poezji swoje nowości wydawnicze w kategorii poezja
1. Wysokie Słońce, Łukasz Barys
Wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” w kategorii liryka
Łukasz Barys wybrał dość znamienną strategię łączenia tradycji z nowoczesnością i klasyki z awangardą, co już sygnalizuje na poziomie mott, wykorzystując w nich cytaty z Czesława Miłosza i Andrzeja Sosnowskiego. I zaraz niespiesznie uruchamia metodyczne serie fraz, z których buduje logiczne koncepty, przełamując je surrealistycznymi wtrętami i ontologicznymi pytaniami o śmierć i miłość. Przewrotnie: jakby podmiot tych wierszy nie miał innego wyjścia, a był pogodzony z brakiem i nadmiarem jednocześnie. - (z laudacji jury)
Kilka słów o autorze:
Łukasz Barys, ur. 1997 w Pabianicach. Student filologii polskiej i prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Laureat konkursów poetyckich. Pisze wiersze i prozę.
Tytuł: Wysokie Słońce
Autor: Łukasz Barys
Redakcja tomu: Przemysław Owczarek
Projekt okładki: Stefa Marchwiówna
Korekta: Rafał Gawin i Patrycja Lesiak
Projekt typograficzny i skład: Magda Ebert
Wydawcy: Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
Miejscei rok wydania: Warszawa 2020
Wydaniew: I
Objętość: 82 strony
Format: 170x170mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-66359-79-6
EAN: 9788366359796
Cena katalogowa: 24, 90 zł
Podoba mi się, kupuję:
2. Apokalipsa psa - Adam Leszkiewicz
Adam Leszkiewicz po czteroletniej przerwie wraca z drugim tomem poetyckim.
Apokalipsa psa to postkonserwatywna gra o najwyższą stawkę, w ramach której krzyżuje się formy, źródła i rymy odległe od siebie tylko pozornie. Rzeczywistość pokolenia trzydziestolatków w pierwszych dekadach nowego milenium da się opowiedzieć tylko w ostateczności, do której, za sprawą wyrachowanych poczynań nadwrażliwego podmiotu, jesteśmy ustawicznie doprowadzani. Z natłoku bodźców i tekstów wyłaniają się tym sposobem i kojarzą w pary te, które zawsze były sobie bliskie, ale dotąd o tym nie wiedziały.
Na domówce z okazji końca świata spotykają się król Lear i Szekspir, księżniczka Leia i bohaterowie Disneya. Skonfundowani, zaczynają dziwnie rymować, ale po chwili wiedzą już, że to Leszkiewicz opowiada ich na nowo: po to, by - udostępniając - zachować i abyśmy się wspólnie bawili, patrząc na płonące desery i katedry.
"Leszkiewicz tylko z pozoru nie stawia przed czytelnikiem doniosłych problemów, jest tak lekki, smaczny, łatwostrawny, lecz jego wiersze są jak karma dla kota, w którą wmieszano antybiotyk albo truciznę - czytając go, czuję się takim kotem, który to je, połyka, a potem spotyka go coś całkiem innego, niż się spodziewał..." - Adam Wiedemann.
Kilka słów o autorze:
Adam Leszkiewicz - ur. 1988 w Opolu. Poeta, autor tomu Fantomowa głowa (Kraków 2016), za który otrzymał III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy. Mieszka w Krakowie.
Tytuł: Apokalipsa psa
Autor: Artur Leszkiewicz
Redakcja tomu: Krzysztof Szeremeta
Korekta: Rafał Gawin i Joanna Pomykalska
Projekt okładki: Stefa Marchwiówna
Projekt typograficzny: Magda Ebert
Wydawcy: Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
Miejsce i rok wydania: Kraków 2020
Wydanie: I
Objętość: 52 strony
Format: 150 x 5 x 210
Oorawa: broszurowa ze skrzdełkami
ISBN: 978-83-663-5924-6
EAN: 9788366359246
Cena katalogowa: 19, 90 zł
3. Domy dni. Antologia osobista, Krzysztof Lisowski
W ostatnich, ze wszech miar udanych artystycznie latach, Krzysztof Lisowski opublikował kilka książek poetyckich i eseistycznych, przy czym w jego praktyce twórczej ważne są zderzenia różnych form gatunkowych, wzajemne zbliżenie biegunów poezji i prozy, wyrafinowany dialog z przeszłością kultury i współczesnymi nam pisarzami. Własny głos poety współbrzmi z wypowiedziami innych artystów, niejako się w nich przełamuje, zyskując szlachetność i głębię, ale też epigrafom i parafrazom nadawane są w tomach Lisowskiego nowe znaczenia, gdyż mówiący pragnie zrozumieć własne biograficzne doświadczenie, wpisać jednostkową przygodę istnienia w uniwersalne wzory kultury. Nie sposób wyznaczyć ścisłej granicy między myślą dyskursywnie wyrażaną a poetyckimi obrazami, które poruszają wyobraźnię czytelników. Nie należy też w utworach Krzysztofa Lisowskiego oddzielać pojęć od emocji oraz poetyckich wzruszeń. Słowem, mamy tu do czynienia z eseizacją wierszy i liryzacją prozy." — Wojciech Ligęza
Kilka słów o autorze:
Krzysztof Lisowski - pisarz, zbieracz snów, badacz niekonieczności, redaktor emeritus. Autor licznych książek. Do najważniejszych, wydanych niedawno, zalicza: Greckie lustro (2011), Czarne notesy (2012), Poemat i wiersze do czytania na głos (2013), Zaginiona we śnie (2019). Krakowianin. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Tytuł: Domy dni. Antologia osobista
Autor: Krzysztof Lisowski
Redakcja tomu: Emma Michałowska
Korekta: Katarzyna Pawlik
Projekt graficzny i skład: Magda Dębicka
Wydawcy: Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków
Miejsce i rok wydania: Kraków 2020
Wydanie: I
Objętość: 404 strony
Format: 25x200mm
Oprawa: briszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-663-5940-6
EAN: 9788366359406
Cena katalogowa:
Podoba mi się, kupuję: