Nowości Instytutu Literatury: poezja

Nowości Instytutu Literatury: poezja

Nowości Instytutu Literatury: poezja

Udostępnij

Krakowski Instytut Literatury prezentuje miłośnikom dobrej literatury i wysokiej poezji swoje nowości wydawnicze w kategorii poezja

1. Wysokie Słońce, Łukasz Barys

Wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” w kategorii liryka

Łukasz Barys wybrał dość znamienną strategię łączenia tradycji z nowoczesnością i klasyki z awangardą, co już sygnalizuje na poziomie mott, wykorzystując w nich cytaty z Czesława Miłosza i Andrzeja Sosnowskiego. I zaraz niespiesznie uruchamia metodyczne serie fraz, z których buduje logiczne koncepty, przełamując je surrealistycznymi wtrętami i ontologicznymi pytaniami o śmierć i miłość. Przewrotnie: jakby podmiot tych wierszy nie miał innego wyjścia, a był pogodzony z brakiem i nadmiarem jednocześnie. - (z laudacji jury)

Kilka słów o autorze:

Łukasz Barys, ur. 1997 w Pabianicach. Student filologii polskiej i prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Laureat konkursów poetyckich. Pisze wiersze i prozę.

Tytuł: Wysokie Słońce
Autor: Łukasz Barys
Redakcja tomu: Przemysław Owczarek
Projekt okładki: Stefa Marchwiówna
Korekta: Rafał Gawin i Patrycja Lesiak
Projekt typograficzny i skład: Magda Ebert
Wydawcy: Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
Miejscei rok wydania: Warszawa 2020
Wydaniew: I
Objętość: 82 strony
Format: 170x170mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-66359-79-6
EAN: 9788366359796
Cena katalogowa: 24, 90 zł

Podoba mi się, kupuję:

 

2. Apokalipsa psa - Adam Leszkiewicz

Adam Leszkiewicz po czteroletniej przerwie wraca z drugim tomem poetyckim.

Apokalipsa psa to postkonserwatywna gra o najwyższą stawkę, w ramach której krzyżuje się formy, źródła i rymy odległe od siebie tylko pozornie. Rzeczywistość pokolenia trzydziestolatków w pierwszych dekadach nowego milenium da się opowiedzieć tylko w ostateczności, do której, za sprawą wyrachowanych poczynań nadwrażliwego podmiotu, jesteśmy ustawicznie doprowadzani. Z natłoku bodźców i tekstów wyłaniają się tym sposobem i kojarzą w pary te, które zawsze były sobie bliskie, ale dotąd o tym nie wiedziały.

Na domówce z okazji końca świata spotykają się król Lear i Szekspir, księżniczka Leia i bohaterowie Disneya. Skonfundowani, zaczynają dziwnie rymować, ale po chwili wiedzą już, że to Leszkiewicz opowiada ich na nowo: po to, by - udostępniając - zachować i abyśmy się wspólnie bawili, patrząc na płonące desery i katedry.

"Leszkiewicz tylko z pozoru nie stawia przed czytelnikiem doniosłych problemów, jest tak lekki, smaczny, łatwostrawny, lecz jego wiersze są jak karma dla kota, w którą wmieszano antybiotyk albo truciznę - czytając go, czuję się takim kotem, który to je, połyka, a potem spotyka go coś całkiem innego, niż się spodziewał..." - Adam Wiedemann.

Kilka słów o autorze:

Adam Leszkiewicz - ur. 1988 w Opolu. Poeta, autor tomu Fantomowa głowa (Kraków 2016), za który otrzymał III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy. Mieszka w Krakowie.

Tytuł: Apokalipsa psa
Autor: Artur Leszkiewicz
Redakcja tomu: Krzysztof Szeremeta
Korekta: Rafał Gawin i Joanna Pomykalska
Projekt okładki: Stefa Marchwiówna
Projekt typograficzny: Magda Ebert
Wydawcy: Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
Miejsce i rok wydania: Kraków 2020
Wydanie: I
Objętość: 52 strony
Format: 150 x 5 x 210
Oorawa: broszurowa ze skrzdełkami
ISBN: 978-83-663-5924-6
EAN: 9788366359246
Cena katalogowa: 19, 90 zł

Podoba mi się, kupuję:

 

3. Domy dni. Antologia osobista, Krzysztof Lisowski

W ostatnich, ze wszech miar udanych artystycznie latach, Krzysztof Lisowski opublikował kilka książek poetyckich i eseistycznych, przy czym w jego praktyce twórczej ważne są zderzenia różnych form gatunkowych, wzajemne zbliżenie biegunów poezji i prozy, wyrafinowany dialog z przeszłością kultury i współczesnymi nam pisarzami. Własny głos poety współbrzmi z wypowiedziami innych artystów, niejako się w nich przełamuje, zyskując szlachetność i głębię, ale też epigrafom i parafrazom nadawane są w tomach Lisowskiego nowe znaczenia, gdyż mówiący pragnie zrozumieć własne biograficzne doświadczenie, wpisać jednostkową przygodę istnienia w uniwersalne wzory kultury. Nie sposób wyznaczyć ścisłej granicy między myślą dyskursywnie wyrażaną a poetyckimi obrazami, które poruszają wyobraźnię czytelników. Nie należy też w utworach Krzysztofa Lisowskiego oddzielać pojęć od emocji oraz poetyckich wzruszeń. Słowem, mamy tu do czynienia z eseizacją wierszy i liryzacją prozy." — Wojciech Ligęza

 Kilka słów o autorze:

Krzysztof Lisowski - pisarz, zbieracz snów, badacz niekonieczności, redaktor emeritus. Autor licznych książek. Do najważniejszych, wydanych niedawno, zalicza: Greckie lustro (2011), Czarne notesy (2012), Poemat i wiersze do czytania na głos (2013), Zaginiona we śnie (2019). Krakowianin. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Tytuł: Domy dni. Antologia osobista
Autor: Krzysztof Lisowski
Redakcja tomu: Emma Michałowska
Korekta: Katarzyna Pawlik
Projekt graficzny i skład: Magda Dębicka
Wydawcy: Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków
Miejsce i rok wydania: Kraków 2020
Wydanie: I
Objętość: 404 strony
Format: 25x200mm
Oprawa: briszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-663-5940-6
EAN: 9788366359406
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się