Nowy cykl Instytutu Książki: czytajnazdrowie
Drodzy Czytelnicy, abyście mogli oderwać się choć na chwilę od trosk związanych z pandemią koronawirusa, Instytut Książki uruchamia dla Was nowy cykl: #czytajnazdrowie. Będą w nim regularnie publikować informacje o najciekawszych inicjatywach czytelniczych przygotowanych przez biblioteki z myślą o czasie spędzanym w domu.
Swój cykl rozpoczynają od poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, która ma dla czytelników wyjątkowo bogaty program.
Jeszcze w marcu będzie można wziąć udział w trzech spotkaniach i prelekcjach w sieci:
1. Spotkanie online z mieszkania-pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny
Wspólnie przyjrzymy się losom tej nietuzinkowej kobiety, która skrywała wiele sekretów. Iłła jest postacią fascynującą z wielu powodów. Była urzędnikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sekretarzem Ministra Spraw Wojskowych – Józefa Piłsudskiego, ale oprócz tego cenioną w środowisku pisarką i tłumaczką, która mogła pochwalić się znajomością co najmniej sześciu języków obcych. Jej życie przypadło na burzliwe czasy – była świadkiem najtrudniejszych momentów w polskiej historii. Prywatnie zmagała się z piętnem nieślubnego dziecka, trudnym dzieciństwem oraz skomplikowanymi relacjami z siostrą. O swoim mieszkaniu w Poznaniu mówiła, że czuje się tutaj jak na wygnaniu, ale jednocześnie musiała przyznać, że było to jedyne miasto, które zaoferowało jej dom, a w nim odnalazła spokój i stabilizację.
25 marca (środa), godz. 16.00
https://www.facebook.com/mieszkaniepracownia.kazimieryillakowiczowny/
2. „Kobiety w życiu Sienkiewicza” – oprowadzanie kuratorskie online po wystawie czasowej "Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – Pan Wołodyjowski”
W życiu pisarza było wiele ważnych kobiet. Wśród nich matka Stefania, dla której podjął studia medyczne, dwie całkowicie odmienne teściowe: Wanda Szetkiewiczowa i Helena Wołodkowiczowa, szwagierka Jadwiga, która przez lata była jego najbliższą przyjaciółką oraz córka Jadwiga. Były też kobiety, które pokochał: narzeczone i żony. Podczas spotkania online usłyszymy nie tylko historię o miłości, ale również o innych relacjach, jakie łączyły pisarza z kobietami.
28 marca 2020 (sobota), godz. 13.00
https://www.facebook.com/muzeumliterackie.henrykasienkiewicza
3. Wielkanoc na Wileńszczyźnie, czyli o tym, czy świąteczne tradycje znają granice. Wykład online
Wielkanoc w każdym domu jest podobna i inna zarazem. A czy tradycje wielkanocne są jak państwa i mają granice? Czy może przenikają się i łączą nas niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkamy i jakim językiem mówimy? Zapraszamy na wykład na żywo online, podczas którego przekonamy się, czy Święta Wielkanocne w okolicach Wilna wyglądają tak, jak w Polsce, czy może zupełnie inaczej.
31 marca 2020 (wtorek), godz. 16:00
https://www.facebook.com/mieszkaniepracownia.kazimieryillakowiczowny/
Ponadto od 12 marca Biblioteka Raczyńskich przygotowuje dla wszystkich czytelników podcast, w którym znajdziemy dwa cykle: „Co czyta Poznań” oraz „Kanon lektur nieczytanych” (są one dostępne na stronie biblioteki, YouTubie, Spotify i SoundCloudzie), a w weekend uruchomiony został także youtubowy cykl czytanek dla dzieci „Braczytanki” (dostępny tutaj).
Zachęcamy także do śledzenia Biblioteki Raczyńskich na Facebooku i do odwiedzania jej strony internetowej, gdzie z pewnością pojawiać się będą kolejne wydarzenia, w których będzie można wziąć udział przez sieć.
Czytaj na zdrowie!