Nowy cykl Instytutu Książki: czytajnazdrowie

Nowy cykl Instytutu Książki: czytajnazdrowie

Nowy cykl Instytutu Książki: czytajnazdrowie

Udostępnij

Drodzy Czytelnicy, abyście mogli oderwać się choć na chwilę od trosk związanych z pandemią koronawirusa, Instytut Książki uruchamia dla Was nowy cykl: #czytajnazdrowie. Będą w nim regularnie publikować informacje o najciekawszych inicjatywach czytelniczych przygotowanych przez biblioteki z myślą o czasie spędzanym w domu.

Swój cykl rozpoczynają od poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, która ma dla czytelników wyjątkowo bogaty program.

Jeszcze w marcu będzie można wziąć udział w trzech spotkaniach i prelekcjach w sieci:

1. Spotkanie online z mieszkania-pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny

Wspólnie przyjrzymy się losom tej nietuzinkowej kobiety, która skrywała wiele sekretów. Iłła jest postacią fascynującą z wielu powodów. Była urzędnikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sekretarzem Ministra Spraw Wojskowych – Józefa Piłsudskiego, ale oprócz tego cenioną w środowisku pisarką i tłumaczką, która mogła pochwalić się znajomością co najmniej sześciu języków obcych. Jej życie przypadło na burzliwe czasy – była świadkiem najtrudniejszych momentów w polskiej historii. Prywatnie zmagała się z piętnem nieślubnego dziecka, trudnym dzieciństwem oraz skomplikowanymi relacjami z siostrą. O swoim mieszkaniu w Poznaniu mówiła, że czuje się tutaj jak na wygnaniu, ale jednocześnie musiała przyznać, że było to jedyne miasto, które zaoferowało jej dom, a w nim odnalazła spokój i stabilizację.

25 marca (środa), godz. 16.00

https://www.facebook.com/mieszkaniepracownia.kazimieryillakowiczowny/

2. „Kobiety w życiu Sienkiewicza” – oprowadzanie kuratorskie online po wystawie czasowej "Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – Pan Wołodyjowski”

W życiu pisarza było wiele ważnych kobiet. Wśród nich matka Stefania, dla której podjął studia medyczne, dwie całkowicie odmienne teściowe: Wanda Szetkiewiczowa i Helena Wołodkowiczowa, szwagierka Jadwiga, która przez lata była jego najbliższą przyjaciółką oraz córka Jadwiga. Były też kobiety, które pokochał: narzeczone i żony. Podczas spotkania online usłyszymy nie tylko historię o miłości, ale również o innych relacjach, jakie łączyły pisarza z kobietami.

28 marca 2020 (sobota), godz. 13.00

https://www.facebook.com/muzeumliterackie.henrykasienkiewicza

3. Wielkanoc na Wileńszczyźnie, czyli o tym, czy świąteczne tradycje znają granice. Wykład online

Wielkanoc w każdym domu jest podobna i inna zarazem. A czy tradycje wielkanocne są jak państwa i mają granice? Czy może przenikają się i łączą nas niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkamy i jakim językiem mówimy? Zapraszamy na wykład na żywo online, podczas którego przekonamy się, czy Święta Wielkanocne w okolicach Wilna wyglądają tak, jak w Polsce, czy może zupełnie inaczej.

31 marca 2020 (wtorek), godz. 16:00

https://www.facebook.com/mieszkaniepracownia.kazimieryillakowiczowny/

Ponadto od 12 marca Biblioteka Raczyńskich przygotowuje dla wszystkich czytelników podcast, w którym znajdziemy dwa cykle: „Co czyta Poznań” oraz „Kanon lektur nieczytanych” (są one dostępne na stronie biblioteki, YouTubie, Spotify i SoundCloudzie), a w weekend uruchomiony został także youtubowy cykl czytanek dla dzieci „Braczytanki” (dostępny tutaj).

Zachęcamy także do śledzenia Biblioteki Raczyńskich na Facebooku i do odwiedzania jej strony internetowej, gdzie z pewnością pojawiać się będą kolejne wydarzenia, w których będzie można wziąć udział przez sieć.

Czytaj na zdrowie!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się